×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


AccorHotels z połową udziałów w Orient Express


Grupa hotelowa AccorHotels nabyła od SNCF Group (kolei francuskich) połowę udziałów w legendarnej marce Orient Express. W oparciu o nią chce zbudować sieć luksusowych hoteli odnoszących się do dziedzictwa kulturowego pociągu kursującego między Zachodem i Wschodem.


Pierwszy raz na trasę z Paryża do ówczesnego Konstantynopola Orient Express wyruszył 4 października 1883 r. Był uosobieniem bardzo luksusowej podróży, chociaż początkowo pasażerów czekała przesiadka na prom przeprawiający się przez Dunaj w Ruse w Bułgarii. Potem podróżni jechali dalej na pokładzie już mniej wystawnego pociągu.

Pełną trasę jeden skład zaczął pokonywać od 1889 r. 67-godzinny przejazd wiódł przez Monachium, Wiedeń, Budapeszt, Bukareszt i Konstancję. Pociąg osiągał prędkość do 80 km/h. 

Szczyt swojej popularności Orient Express miał do wybuchu II wojny światowej. Wtedy też, w latach '20 XX wieku do jego obsługi przeznaczono specjalne wagony Pullmana, które dzięki SNCF zostały poddane restauracji i są obecnie "jeżdżącym muzeum". Ostatni pociąg z Paryża do Stambułu pojechał w maju 1977 r., chociaż pod legendarną marką składy kursowały przez wiele lat później, ale na innych krótszych trasach, choć przeważnie nawiązujących do historycznego szlaku.


Dzięki nabyciu 50 proc. udziałów w Orient Expressie przez AccorHotels, historyczna marka ma szansę na nową odsłonę. Przede wszystkim hotelowa grupa pragnie otworzyć sieć hoteli noszącą nazwę legendarnego pociągu. Główną ich ideą będzie luksus, otoczenie sztuką art deco i odwołanie się do dawnych europejskich fascynacji Wschodem. 

Własnością kolei francuskich pozostanie dziewięć odrestaurowanych wagonów Pullmana, które umożliwią organizację prywatnych podróży i specjalnych, dedykowanych imprez. 

W swoim czasie Orient Express pokazał jak wejść na szczyt popularności. Nowy ambitny projekt wskrzeszenia marki, może dojść do skutku tylko z udziałem uzupełniających umiejętności naszych dwóch akcjonariuszy. Jesteśmy dumni i szczególnie cieszymy się z zaangażowania w pisanie tego nowego rozdziału w naszej historii. Celem jest wykreowanie na nowo doświadczenia i uczynienie marki Orient Express wyznacznikiem złotego standardu luksusowej podróży - powiedział Guillaume de Saint Lager rzecznik Orient Expressu. 

fot. WLDiffusion (commons.wikimedia.org)gość_304c8 - Profil
gość_304c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie