×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Finnair: Dwucyfrowe wzrosty we wrześniu


Łącznie na pokładach Finnaira we wrześniu podróżowało prawie 1,1 mln pasażerów, co oznacza 10,7-proc. wzrost w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku.


Wrześniowy wzrost liczby pasażerów nieznacznie wyprzedził wzrost oferowania (ASK), który wynosił 10,6 proc. w skali roku. Możliwe to było dzięki 4,6 proc. wzrostowi współczynnika wypełnienia (LF), który we wrześniu wyniósł 85,3 proc. 

Oferowanie na kluczowych dla przewoźnika trasach do Azji wzrosło we wrześniu o 15,4 proc., podczas gdy przewozy (RPK) aż o 21,5 proc. W porównaniu z tym samym okresem przed rokiem, średni współczynnik wypełnienia wzrósł o 4,5 proc. i osiągnął znakomity poziom 88,9 proc. Finnair operował na tych samych trasach co przed rokiem, zwiększając na niektórych z nich oferowanie, szczególnie na połączeniach do Tokio i Hongkongu. 


Oferowanie na trasach atlantyckich pozostało na podobnym poziomie co przed rokiem (ASK zmniejszył się o 0,3 proc.), jednak dzięki silnemu, 13,4 proc. wzrostowi średniego współczynnika wypełnienia do poziomu 86,6 proc., ruch pasażerski wzrósł o 17,9 proc. 

We wrześniu również na trasach europejskich wzrost ruchu pasażerskiego na poziomie 12,3 proc. wyprzedził 8,6 proc. wzrost oferowania, możliwy dzięki pozyskaniu czterech nowych airbusów A321. Oferowanie na krajowych trasach pasażerskich spadło o 3 proc. a ruch pasażerski, dzięki lepszemu współczynnikowi wypełnienia niż przed rokiem, spadł o 1,2 proc. 

W segmencie cargo, we wrześniu oferowanie (ATK) wzrosło o 10,5 proc., podczas gdy przewozy cargo (RTK) wzrosły o 15,9 proc. Jak informuje Finnair, rynkami, na których zanotowano najwyższe wzrosty przewożonego frachtu lotniczego, to Japonia, Niemcy, Szwecja, Hongkong oraz główne kierunki w Chinach. 

We wrześniu współczynnik punktualności wyniósł 87,2 proc., w porównaniu z 90,9 proc. sprzed roku. 

- Trzeci kwartał był bardzo silny pod względem danych przewozowych. Każdego miesiąca nasze oferowanie rosło o ponad 10 proc., ale wzrost popytu wyraźnie przewyższał wzrost oferowania. Warto również zauważyć, że nasze przychody jednostkowe wzrastały, i poprawiał się współczynnik wypełnienia - powiedział Pekka Vähähyyppä, dyrektor finansowy Finnair.

fot. Tomasz Śniedziewskigość_16b9e - Profil
gość_16b9e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie