×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lublinianie latają taniej niż przeciętny Polak


Aż 43 proc. pasażerów korzystających z portu lotniczego Lublin wydaje na bilet w dwie strony mniej niż 500 zł na osobę. Dla całego kraju odsetek wynosi zaledwie 12 proc. - wynika z najnowszego "Barometru lotniczego" przygotowanego przez lubelskie lotnisko.


Jak wynika z raportu przygotowanego na zlecenie lubelskiego lotniska przez firmę ARC Rynek i Opinia, spośród wszystkich osób w całym kraju, które w zeszłym roku odbyły podróż samolotem, 40 proc. leciało raz. Niemal tyle samo, 36 proc., leciało dwa razy. Tylko 2 proc. podróżowało częściej niż pięć razy. 

Raport nie odpowiada jednak na pytanie, ilu spośród respondentów nie leciało ani razu. 

Częstotliwość podróżowania zmienia się wraz z wiekiem oraz miejscem zamieszkania. Ludzie w wieku od 18 do 24 lat najczęściej ze wszystkich grup wiekowych deklarują podróżowanie samolotem trzy razy w ciągu roku (13 proc. wobec 8 proc. 35-44-latków). Natomiast mieszkańcy największych polskich miast najczęściej ze wszystkich grup podróżują co najmniej cztery razy w ciągu roku (25 proc. w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców wobec 9 proc. na wsi).

Aż 78 proc. latających podróżuje w celach wypoczynkowych, a tylko 7 proc. głównie w celach wypoczynkowych. 13 proc. łączy te cele wyjazdów. Także pod tym względem widać różnice geograficzne - mieszkańcy miast znacznie częściej latają służbowo.

Latający Polacy podróżują przede wszystkim w parach - robi tak aż dwie trzecie. 17 proc. lata w grupach trzy-czteroosobowych, a 14 proc. samotnie. 

Ciekawe wyniki dało pytanie o średnią cenę biletu. W grupie ogólnopolskiej najwięcej osób przeznacza od 501 do 1000 zł na bilet dla jednej osoby w dwie strony - robi tak aż 35 proc. latających. 17 proc. wydaje od 1001 do 1500 zł, a aż 14 proc. - ponad 3000 zł. Tylko 12 proc. mieści się w kwocie 500 zł. 

Tymczasem dla osób korzystających z portu lotniczego w Lublinie struktura ta wygląda całkowicie odmiennie. Aż 43 proc. pasażerów wydaje mniej niż 500 zł na osobę, a kolejne 37 proc. od 501 do 1000 zł. Tylko 4 proc. osób leci za ponad 3 tys. zł. Taka struktura cen jest efektem struktury ruchu na tym lotnisku - dominują na nim linie niskokosztowe, które nie tylko oferują tańsze bilety, ale nie mają też dalekich i drogich tras. 

Badanie zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Portu Lotniczego Lublin na reprezentatywnej próbie 400 respondentów. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w lipcu 2017 r. Badanie w regionie lubelskim zostało przeprowadzone przez Port Lotniczy Lublin na grupie 3610 respondentów metodą wywiadów internetowych. Badanie przeprowadzono w dniach 23 marca - 5 kwietnia 2017 r. Była to piąta edycja badania. Łącznie ankietę we wszystkich edycjach wypełniło ponad 18 tys. osób.

Pełen "Barometr lotniczy" jest dostępny na stronie lubelskiego lotniska.

#KOREKTA dochodzą informacje o metodologii#gość_6cbeb - Profil
gość_6cbeb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie