Nowy terminal cargo DHL w Warszawie otwarty
Przy warszawskim Lotnisku Chopina oficjalnie oddany został dziś (10.10) nowy terminal cargo obsługiwany przez firmę DHL Express. Właścicielem terminalu jest firma LS Airport Services.
Reklama
Powierzchnia całkowita obiektu wynosi blisko 7 tys. m kw., a sumaryczna wartość całego projektu szacowana jest na blisko 100 mln zł.
fot. Mateusz Polak
Zdaniem przedstawicieli władz spółki LS Airport Services i zarządu DHL Express, nowy kompleks umocni pozycję stolicy na rynku ekspresowego cargo lotniczego, zaś sama inwestycja korzystnie wpłynie na wymianę handlową, ułatwiając prowadzenie działalności polskim importerom oraz eksporterom.
- Budowa terminala pod konkretne potrzeby naszego partnera, spółki DHL, to z jednej strony inwestycja w kierunku dywersyfikacji świadczonych przez LS Airport Services usług, a z drugiej krok w kierunku umocnienia pozycji obiektu LS Cargo Park jako kompleksowego centrum logistycznego na mapie Warszawy. Dysponujemy obecnie największą infrastrukturą w Polsce, przeznaczoną pod działalność obsługi cargo i współpraca z DHL jest dopełnieniem koncepcji rozwoju tego obszaru biznesowego - powiedział Marcin Opaliński, prezes zarządu LS Airport Services.
Wkrótce opublikujemy wywiad z Marcinem Opalińskim, w którym poruszymy m.in. kwestię znaczenia nowego terminala dla spółki.
- Współpraca z DHL opiera się na zawartej w 2015 r. długoterminowej umowie najmu na 10 lat od oddania tego terminalu z opcją przedłużenia. DHL będzie samodzielnie prowadził obsługę magazynową, a nasza rola to obsługa płytowa samolotu tej linii - mówi nam Opaliński.
Nowy obiekt przeznaczony do obsługi międzynarodowych przesyłek ekspresowych w Warszawie jest częścią największego programu inwestycyjnego prowadzonego w ostatnich latach przez DHL w Europie. W Polsce w ramach programu, do tej pory uruchomiono nowoczesne centra logistyczne w Rzeszowie i w Lublinie, Centrum Obsługi Klienta w Łodzi oraz międzynarodowy lotniczy terminal kurierski DHL Express na lotnisku Pyrzowicach.
Inwestycja w Warszawie jest kolejnym kluczowym etapem realizacji programu i największym jak dotąd przedsięwzięciem DHL Express w Europie Środkowej.
- Realizacja tak skomplikowanego projektu budowlanego w zaledwie 367 dni była nie lada wyzwaniem w tak trudnych warunkach inwestycyjnych związanych z niedoborem kadr i problemami na rynku budowlanym. Cieszę się, że tak sprawnie przeprowadziliśmy ten proces, finansując jego budowę w całości ze środków własnych i mogliśmy oddać wysokiej klasy budynek naszemu partnerowi na 116 dni przed terminem wynikającym z umowy - dodaje Łukasz Caliński, dyrektor biura ds. zarządzania aktywami, odpowiedzialny za realizację inwestycji po stronie LS Airport Services.
Nowy kompleks łączy funkcje centrum logistyczno-operacyjnego oraz biurową przeznaczoną na główną siedzibę firmy DHL Express w Polsce. Obiekt ten pełni jednocześnie rolę service center oraz sortowni dla międzynarodowych przesyłek lotniczych, obsługując ok. 40 proc. wolumenu w skali kraju. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwalających osiągnąć docelową wydajność w procesie sortowania do 6 tys. przesyłek na godzinę. Obiekt wyposażony jest ogółem w 78 bram dedykowanych do realizacji procesów operacyjno-transportowych. Wraz z pracownikami biurowymi oraz kurierami, międzynarodowy lotniczy terminal kurierski stanowi miejsce pracy dla około 400 osób w systemie zmianowym.
- Nowo uruchomiony terminal DHL Express należy do najwyższej klasy i najnowocześniejszych obiektów operacyjno-logistycznych, pozwalających na udoskonalanie procesów związanych z obsługą międzynarodowych przesyłek ekspresowych, w tym odprawy celnej. Nad całym mechanicznym procesem odbywającym się w stołecznym terminalu czuwa zaledwie 40 osób. To zaledwie 10 proc. wszystkich osób pracujących w obiekcie - powiedziała Agnieszka Błaś, dyrektor operacyjny i członek zarządu DHL Express.
To już drugi terminal cargo należący do LS Airport Services - firma jest też właścicielem starszego budynku położonego w bezpośrednim sąsiedztwie nowego terminala DHL. Ze starszego terminala korzystają głównie mniejsi operatorzy cargo oraz linie, których głównym obszarem działalności w Polsce jest przewóz pasażerów.