Daleki Wschód przoduje w lotach krajowych

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 października 2017 14:00
1 komentarz
Trasa między Seulem-Gimpo a wyspą Czedżu to zdecydowanie najbardziej popularne lotnicze połączenie krajowe na świecie. W lipcu 2017 r. skorzystało z niego prawie 1,3 mln osób, niemal dwukrotnie więcej niż z drugiej w rankingu trasy.
Reklama

Jak wynika z badań portalu Routesonline, reprezentującego organizatorów konferencji World Routes, Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia to zdecydowanie najbardziej ruchliwe regiony pod względem popularności lotniczych tras krajowych. W czołowej dwudziestce tras z największą liczbą pasażerów w lipcu 2017 r., według danych Sabre Market Inteliigence, znalazły się tylko cztery spoza tych regionów - dwie w Indiach, jedna w Australii i jedna w Arabii Saudyjskiej.

Z trasy między Seulem-Gimpo a wyspą Czedżu, popularnym miejscem spędzania wakacji przez Koreańczyków, skorzystało w lipcu br. 1,28 mln osób. Trasa ta należała równocześnie do jednej z najtańszych w rankingu - średnio bilet kosztował 86,7 dolara. To efekt dużej konkurencji pięciu linii obsługujących to połączenie, w tym trzech niskokosztowych (Jeju Air, Jin Air i należącej do tradycyjnej Asiany linii Air Busan).


Druga pod względem popularności trasa nie może równać się z popytem na połączenie z Seulu na Czedżu. Z lotów między Tokio-Hanedą a Sapporo skorzystało w lipcu br. 688 tys. osób, czyli niemal dwukrotnie mniej. Średnio bilet na tę trasę kosztował ponad 107 dolarów.

Trzecie miejsce zajęła najpopularniejsza trasa krajowa w Australii - z Sydney do Melbourne. W lipcu między tymi dwoma miastami podróżowało 663 tys. osób. Warto jednak odnotować, że o ile w Korei i Japonii to szczyt sezonu wakacyjnego, to w lipcu ruch w Australii słabnie z uwagi na zimową porę.

W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dwie inne trasy z Japonii, w tym loty z Tokio-Hanedy na Okinawę, z których w lipcu skorzystało 443 tys. osób. Była to najdroższa trasa w całym zestawieniu 20 kierunków - bilet średnio kosztował aż 320,9 dolara.


Najtańsze wśród popularnych lotów krajowych okazały się połączenia między Hanoi a Ho Chi Minh w Wietnamie (68,5 dolara, 531 tys. pasażerów) oraz rejsy w Indiach: z Delhi do Bangalore (75,3 dolara, 352,1 tys. pasażerów) i do Bombaju (76,7 dolara, 537 tys. pasażerów). Tylko nieznacznie droższe były loty z Tokio-Hanedy do Osaki-Itami (77,1 dolara, 395 tys. pasażerów), gdzie samoloty muszą rywalizować z szybką koleją, oraz z Dżakarty do Surabai (78,1 dolara, 424 tys. pasażerów).

Jak wynika z danych OAG Schedules Analyser, najbardziej ruchliwą trasą krajową w Polsce w lipcu 2017 r. były połączenia między Warszawą a Wrocławiem. LOT i Ryanair łącznie zaoferowali na tym połączeniu 132 tys. miejsc, co przekłada się zapewne na 110-120 tys. pasażerów.

Routesonline niedawno opublikowało podobny raport obejmujący najpopularniejsze trasy międzynarodowe.

fot. Tomasz Śniedziewski
grafika Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

brooks88 2017-10-10 16:43   
brooks88 - Profil brooks88
Na jutro są bilety od 59 pln
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama