Przetarg na CPK przed wyborami w 2019 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
6 października 2017 08:00
14 komentarzy
Przed wyborami 2019 r. chcemy mieć gotową koncepcję architektoniczną Centralnego Portu Lotniczego, wykupione grunty, zgody środowiskowe i rozstrzygnąć przetarg w trybie "projektuj i buduj" - zapowiada w rozmowie z Pasazer.com Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Reklama
Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, zapowiada w rozmowie z Pasazer.com, że nowe lotnisko ruszy w 2027 r.

Aby tak się stało, rząd musi jak najszybciej przyjąć uchwałę dotyczącą CPK wraz ze szczegółową koncepcją budowy lotniska. Ten dokument jest już gotowy i został przedłożony Radzie Ministrów.

- Projekt uchwały, do którego załącznikiem jest obszerna koncepcja przygotowania i realizacji tej inwestycji, złożyłem we wtorek, 3 października, do Rady Ministrów. Wcześniej dokument przeszedł przez Stały Komitet Rady Ministrów, który zarekomendował jego przekazanie do Rady Ministrów - mówi Mikołaj Wild.

Po przyjęciu uchwały, która oficjalnie potwierdzi koncepcję budowy CPK, potrzebna będzie specustawa, która ułatwi m.in. wykup gruntów pod nową inwestycję. Wild chce, by została ona przyjęta jeszcze w tym roku i weszła w życie od 1 stycznia 2018 r. Najbliższe dwa lata mają zostać poświęcone na pozyskanie niezbędnych zgód środowiskowych, przygotowanie koncepcji architektonicznej i pozyskanie gruntów w Stanisławowie. Nowe lotnisko ma zająć docelowo nawet 3 tys. hektarów, czyli prawie pięciokrotnie więcej niż Lotnisko Chopina. To wszystko ma doprowadzić do rozpisania i rozstrzygnięcia przetargu w trybie "projektuj i buduj" jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o to, aby w przypadku zmiany władzy projektu nie dało się już tak łatwo wstrzymać.

Równocześnie dopiero po wykonaniu wszystkich studiów wykonalności rząd zadecyduje o tym czy i w jakim stopniu uwzględnić prywatnych inwestorów w projekcie, np. jako koncesjonariuszy lotniska w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Mikołaj Wild ujawnia jednak, że nadanie biegu procesowi i przyjęcie dokumentów przez rząd wstrzymują "rozbieżności" między nim a ministrem infrastruktury. Według naszych informacji, dotyczą one głównie kwestii tego, kto i w jakim zakresie ma rozbudować węzeł kolejowy pod CPK.

- Ministerstwo Infastruktury i Budownictwa wyraża przekonanie, że GDDKiA i PKP PLK są gotowe wziąć na siebie wysiłek inwestycyjny dotyczący realizacji inwestycji drogowych i kolejowych, towarzyszących budowie CPK - mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu. Zapewnia o bliskiej współpracy ministerstwa z Mikołajem Wildem.

W koncepcji Wilda nowe lotnisko ma być połączone zupełnie nową linią Kolei Dużych Prędkości z Warszawą i Łodzią, co umożliwi dojechanie do centrów tych miast w odpowiednio 15 i 25 minut. Mają też powstać łączniki z istniejącymi liniami z Warszawy w kierunku Poznania (przez Błonie i Sochaczew, na północ od planowanego CPK) oraz Łodzi (przez Żyrardów i Garwolin, na południe od lotniska). Do portu lotniczego wydłużona zostanie też Centralna Magistrala Kolejowa prowadząca w stronę Krakowa i Katowic. Docelowo niewykluczone jest wydłużenie CMK na północ i połączenie jej z linią na Gdańsk, co pozwoli podróżować np. bezpośrednio z Krakowa przez CPK do Gdańska.

Nie wiadomo jednak, czy wszystkie te linie powstaną od razu. Łączny koszt inwestycji kolejowych związanych z CPK ma sięgnąć 8-9 mld zł. Rząd liczy na unijne dofinansowanie tej części projektu z środków unijnych. Koszt budowy całego lotniska wraz z infrastrukturą towarzyszącą może sięgnąć nawet 35 mld zł.

- Jest to orientacyjny kosztorys opierający się na danych wskaźnikowych. Szczegółowe i ostateczne kwoty będziemy znali dopiero po opracowaniu studiów wykonalności - zastrzega Mikołaj Wild.

Zapis pełnego wywiadu z Mikołajem Wildem opublikujemy wkrótce.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_3bbca 2017-10-11 18:48   
gość_3bbca - Profil gość_3bbca
Lepsza prawica niż lewica :)
gość_83076 2017-10-09 21:01   
gość_83076 - Profil gość_83076
Ten CPK to będzie katastrofa ale tu chodzi o zrobienie kasy przy budowie a później niech się martwią ci co będą rządzić bo obecna ekipa na pewno rządzić już nie będzie nawet jak to nadal będzie jakaś prawica.
gość_db8b4 2017-10-09 14:12   
gość_db8b4 - Profil gość_db8b4
Ten człowiek myśli, że to co papier przyjął to tak się zrealizuje i nawet wie kiedy. Rozkoszny jest. Co on zbudował do tej pory?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy