×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Przetarg na CPK przed wyborami w 2019 r.


Przed wyborami 2019 r. chcemy mieć gotową koncepcję architektoniczną Centralnego Portu Lotniczego, wykupione grunty, zgody środowiskowe i rozstrzygnąć przetarg w trybie "projektuj i buduj" - zapowiada w rozmowie z Pasazer.com Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.


Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, zapowiada w rozmowie z Pasazer.com, że nowe lotnisko ruszy w 2027 r. 

Aby tak się stało, rząd musi jak najszybciej przyjąć uchwałę dotyczącą CPK wraz ze szczegółową koncepcją budowy lotniska. Ten dokument jest już gotowy i został przedłożony Radzie Ministrów. 

Projekt uchwały, do którego załącznikiem jest obszerna koncepcja przygotowania i realizacji tej inwestycji, złożyłem we wtorek, 3 października, do Rady Ministrów. Wcześniej dokument przeszedł przez Stały Komitet Rady Ministrów, który zarekomendował jego przekazanie do Rady Ministrów - mówi Mikołaj Wild.

Po przyjęciu uchwały, która oficjalnie potwierdzi koncepcję budowy CPK, potrzebna będzie specustawa, która ułatwi m.in. wykup gruntów pod nową inwestycję. Wild chce, by została ona przyjęta jeszcze w tym roku i weszła w życie od 1 stycznia 2018 r. Najbliższe dwa lata mają zostać poświęcone na pozyskanie niezbędnych zgód środowiskowych, przygotowanie koncepcji architektonicznej i pozyskanie gruntów w Stanisławowie. Nowe lotnisko ma zająć docelowo nawet 3 tys. hektarów, czyli prawie pięciokrotnie więcej niż Lotnisko Chopina. To wszystko ma doprowadzić do rozpisania i rozstrzygnięcia przetargu w trybie "projektuj i buduj" jeszcze w tej kadencji parlamentu. 

Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o to, aby w przypadku zmiany władzy projektu nie dało się już tak łatwo wstrzymać. 

Równocześnie dopiero po wykonaniu wszystkich studiów wykonalności rząd zadecyduje o tym czy i w jakim stopniu uwzględnić prywatnych inwestorów w projekcie, np. jako koncesjonariuszy lotniska w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Mikołaj Wild ujawnia jednak, że nadanie biegu procesowi i przyjęcie dokumentów przez rząd wstrzymują "rozbieżności" między nim a ministrem infrastruktury. Według naszych informacji, dotyczą one głównie kwestii tego, kto i w jakim zakresie ma rozbudować węzeł kolejowy pod CPK. 

Ministerstwo Infastruktury i Budownictwa wyraża przekonanie, że GDDKiA i PKP PLK są gotowe wziąć na siebie wysiłek inwestycyjny dotyczący realizacji inwestycji drogowych i kolejowych, towarzyszących budowie CPK - mówi Szymon Huptyś, rzecznik prasowy resortu. Zapewnia o bliskiej współpracy ministerstwa z Mikołajem Wildem. 

W koncepcji Wilda nowe lotnisko ma być połączone zupełnie nową linią Kolei Dużych Prędkości z Warszawą i Łodzią, co umożliwi dojechanie do centrów tych miast w odpowiednio 15 i 25 minut. Mają też powstać łączniki z istniejącymi liniami z Warszawy w kierunku Poznania (przez Błonie i Sochaczew, na północ od planowanego CPK) oraz Łodzi (przez Żyrardów i Garwolin, na południe od lotniska). Do portu lotniczego wydłużona zostanie też Centralna Magistrala Kolejowa prowadząca w stronę Krakowa i Katowic. Docelowo niewykluczone jest wydłużenie CMK na północ i połączenie jej z linią na Gdańsk, co pozwoli podróżować np. bezpośrednio z Krakowa przez CPK do Gdańska. 

Nie wiadomo jednak, czy wszystkie te linie powstaną od razu. Łączny koszt inwestycji kolejowych związanych z CPK ma sięgnąć 8-9 mld zł. Rząd liczy na unijne dofinansowanie tej części projektu z środków unijnych. Koszt budowy całego lotniska wraz z infrastrukturą towarzyszącą może sięgnąć nawet 35 mld zł. 

- Jest to orientacyjny kosztorys opierający się na danych wskaźnikowych. Szczegółowe i ostateczne kwoty będziemy znali dopiero po opracowaniu studiów wykonalności - zastrzega Mikołaj Wild.

Zapis pełnego wywiadu z Mikołajem Wildem opublikujemy wkrótce. gość_7dcff - Profil
gość_7dcff
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie