Modułowe kabiny samolotów bliższe rzeczywistości

3 października 2017 09:00
Specjalny zespół A³ w Airbus Group opracowuje projekt kabin modułowych do samolotów. Celem jest stworzenie systemu, który umożliwi liniom lotniczym dowolne i łatwe aranżowanie wnętrz statków powietrznych.
Reklama
Idea "Transpose" polega na tworzeniu wnętrza modułowego, dzięki któremu na pokładzie samolotów mogą znaleźć się specjalne udogodnienia dla pasażerów takie jak np. basen, siłownia, kawiarnia czy plac zabaw. Moduły takie maja być mobilne - w założeniu powinny łatwo się wysuwać z kadłuba, aby można je zamienić na inne.

Pojawia się jednak pytanie o ekonomiczność takich rozwiązań. Jest to zasadne zwłaszcza w dobie stopniowego zacieśniania miejsc w kabinie. Aby zatem wprowadzić takie wyjątkowe wnętrza trzeba by poświęcić cenne fotele klasy ekonomicznej. Jednak zespół A³ pod wodzą Jasona Chua jest nastawiony do planu realizacji projektu bardzo optymistycznie.

Przede wszystkim kabina modułowa pozwoli przewoźnikom zwiększyć o 5 proc. marże, bez istotnych zmian taryf. Nadto, z przeprowadzonej analizy 1,5 mln historycznych danych statystycznych dotyczących wypełnień, sprzedaży i dostępnych wzorów klas premium - większość ich pasażerów jest chętna zapłacić nawet 23 proc. więcej za bilet, pod warunkiem, że powiązane to będzie z dodatkowymi udogodnieniami podczas podróży.

Inne badania przeprowadzone przez Nielsen Consumer Neuroscience, mówią, że tylko klienci amerykańskich linii chętnie dołożą do biletu nawet 35 proc. jego ceny, aby doświadczyć podczas lotu czegoś wyjątkowego.


Dodatkowym atutem, który może zwiększyć zainteresowanie projektem jest fakt, że otwiera on nowe możliwości współpracy marketingowej. Podczas prezentacji obecnych osiągnięć projektu, który miał miejsce podczas wystawy FTE Global 2017 w Las Vegas, do współpracy zostały zaproszone znane marki sportowe. Ich loga pojawiły się na modułowym wnętrzu pokładowej siłowni.


Szef projektu - Chua - twierdzi, że kilka linii jest mocno zainteresowanych ideą "Transpose". Z kolei Airbus przekazał specjalny list intencyjny, w którym wyraża chęć współpracy przy opracowaniu wnętrza modułowego w oparciu o model samolotu A320. Efekty mają być widoczne w ciągu najbliższych dwóch lat. Co więcej, prace nad programem wspierają także FAA i EASA.

Jak jednak podkreślają autorzy "Airbus Transpose", to czy kabiny modułowe staną się rzeczywistością, zależy wyłącznie od przewoźników. O tym, że chciałby mieć możliwość szybkiej rekonfiguracji kabin między lotami, mówił podczas konferencji World Routes Skuli Mogensen, prezes WOW Air.

fot. Airbus Tranpose

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy