Schiphol Group buduje czwarte lotnisko

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 października 2017 13:20
Holenderski koncern Schiphol Group inwestuje w czwarte lotnisko w Holandii, rozbudowując port w Lelystad. Ma on odciążyć port w Amsterdamie, ale stanie się typowym lotniskiem dla przewoźników niskokosztowych.
Reklama

- Inwestycja w Lelystad to decyzja związana z polityką kraju i koncernu. Rozbudowujemy to lotnisko jako dodatkową przepustowość dla Amsterdamu, ale być może też dla innych portów lotniczych. Czy nastąpi jakiś odpływ ruchu ze Schiphol? Być może, ale nawet jeśli, to nic złego - mówi w rozmowie z Pasazer.com Marcel Lekkerkerk, dyrektor ds. rozwoju lotnictwa w Royal Schiphol Group.

Port lotniczy w Lelystad to obecnie najbardziej ruchliwe lotnisko dla lotnictwa ogólnego w Holandii. Mieści się tam też muzeum lotnictwa. Znajduje się na sztucznej wyspie Flevopolder, powstałej po osuszenie fragmentu zatoki morskiej Zuiderzee. Cała wyspa znajduje się poniżej poziomu morza. Port lotniczy jest położony ok. 55 km na wschód od centrum Amsterdamu i ok. 65 km od portu lotniczego Schiphol.

Władze Holandii podjęły decyzję o rozbudowie lotniska Lelystad na potrzeby ruchu niskokosztowego i czarterowego. Konieczne jest m.in. wydłużenie pasa startowego do 2700 metrów z obecnych 1250 metrów. Terminal zostanie rozbudowany do przepustowości 1,5 mln pasażerów rocznie, ale dzięki modularnej konstrukcji będzie go można łatwo powiększyć do obsługi nawet 7 mln pasażerów rocznie.

Inwestorem jest Schiphol Group, a pierwsze samoloty mają wylądować w Lelystad w 2019 r. Ryanair i Transavia już wyraziły zainteresowanie uruchomieniem stamtąd lotów.

Obecnie Ryanair, Transavia, easyJet i wiele innych linii niskokosztowych korzysta z portu Schiphol. Nie ma on ograniczeń przepustowości pod względem infrastruktury lotniczej, natomiast z uwagi na rozległość czasy kołowania są tam bardzo długie. Do tego niemal 10-proc. wzrost w tym roku powoduje, że coraz mniej miejsca jest w terminalu. Lotnisko planuje budowę nowej części terminala.

Wizz Air, a także Ryanair korzystają z lotniska w Eindhoven, położonego ok. 120 km na południe od Amsterdamu. Port lotniczy również należy do Schiphol Group, podobnie jak biznesowe lotnisko Rotterdam/Haga. Rozbudowa portu w Lelystad ma dać przewoźnikom możliwość lotów na tańsze i mniejsze lotnisko położone znacznie bliżej głównych miast Holandii.

Pełen zapis wywiadu z Marcelem Lekkerkerkiem, przeprowadzonego podczas konferencji World Routes 2017, opublikujemy już wkrótce.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama