×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


CR929, czyli chińsko-rosyjski Dreamliner


Rosyjskie konsorcjum United Aircraft Corporation (UAC) ujawniło, że nowy samolot szerokokadłubowy, który będzie tworzony i produkowany wspólnie z chińskim COMAC-iem, otrzyma nazwę CR929 i będzie dostępny w trzech wariantach.


Jak informuje UAC, wersją bazową maszyny będzie CR 929-600. Samolot zabierze na pokład 280 pasażerów w trzech klasach podróży i będzie dysponował zasięgiem 12 tys. km. Oprócz tego tworzona będzie krótsza wersja CR 929-500, która zabierze 250 pasażerów, ale będzie dysponowała dłuższym, 14 tys. km zasięgiem. Trzecim wariantem nowego samolotu będzie CR 929-700, zabierający na pokład 320 pasażerów o zasięgu 10 tys. km. 

CR w nazwie maszyny wywodzi się od nazw Chin i Rosji, czyli krajów tworzących samolot, z kolei cyfra 9 w chińskiej kulturze symbolizuje wieczność, wyjaśnia UAC. 

- Nazwa rodziny CR 929 pozwala zaproponować ją wspólnie z chińskim samolotem wąskokadłubowym C919, podczas gdy numeracja każdego z modelu w rodzinie, to kontynuacja numerów dostępnych w portfolio samolotów komercyjnych UAC - od MS-21-200/300/400 do CR 929 - 500/600/700 - tłumaczy Juri Ślusar, prezydent UAC. 

Informacje o szczegółach nowego samolotu szerokokadłubowego zostały zaprezentowane podczas wspólnej konferencji w biurze COMAC w Szanghaju. 


Projekt wspólnego chińsko - rosyjskiego samolotu szerokokadłubowego był dyskutowany przez kilka lat przez przedstawicieli obu krajów. W maju tego roku została powołana do życia spółka joint-venture China-Russia Commercial Aircraft Corporation (CRAIC), która ma za zadanie stworzyć nowy samolot. Siedzibą spółki jest Szanghaj, skąd koordynowane są wszystkie aspekty programu, takie jak rozwój technologiczny, produkcja, marketing, sprzedaż, obsługa klienta oraz zarządzanie programem, natomiast w siedzibie UAC w Moskwie mieści się główne biuro projektowe. 

W Rosji powstawać będą kompozytowe skrzydła oraz ogon maszyny, natomiast w zakładach Comaca będzie prowadozna produkcja kadłuba oraz montaż końcowy samolotów. 

Jeszcze w tym roku ma być przyjęty koncept maszyny, natomiast w 2018 r. stworzona zostanie wczesna konfiguracja oraz wstępny projekt samolotów. Pełna dokumentacja projektowa ma być przygotowana do 2021 r., a pierwszy oblot nowego samolotu przewidziano na rok 2023. Dwa lata później CR 929 ma wejść do komercyjnej służby w liniach lotniczych. 

Przez pierwsze lata produkcji, samolot będzie napędzany silnikami zachodnich producentów, takich jak Rolls-Royce czy General Electric, jednak producenci z Rosji oraz Chin pragną stworzyć własną wspólną jednostkę napędową. Rosyjska firma United Engine Corporation oraz chiński producent AECC podpisali wstępne porozumienie w sprawie opracowania silnika dla CR 929, z którego wynika, że testy nowej jednostki napędowej rozpoczęłyby się w 2022 r., a silnik zostałby certyfikowany w 2027 r. 

Samolot ma konkurować przede wszystkim z boeingami 787 Dreamliner i airbusami A350XWB.

fot. UACgość_a46f1 - Profil
gość_a46f1
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie