Qatar przejął 49 proc. akcji Meridiany
Qatar Airways sfinalizowały przejęcie 49 proc. akcji grupy, w skład której wchodzą linie Meridiana i zależne od niej Air Italy. Przewoźnik zapowiada odmłodzenie floty i gwałtowny rozwój we Włoszech.
Reklama
Według zapowiedzi Qatar Airways, Meridiana ma stać się wiodącym włoskim przewoźnikiem w obliczu problemów finansowych Alitalii.
Zgodnie z warunkami transakcji powstała nowa firma, AQA Holdings, w której 51 proc. akcji ma firma Alisarda, dotychczasowych właściciel Meridiany. Pozostałe 49 proc. akcji należy do Qatar Airways. Nowa spółka została dokapitalizowana kwotą 80 mln euro, z czego 40,75 mln dała Alisarda, a 39,25 mln - katarski przewoźnik.
AQA Holdings jest całkowitym właścicielem linii Meridiana, która z kolei jest 100-proc. właścicielem spółki Air Italy. Formalnie wszystkie samoloty wykorzystywane przez Meridianę należą do Air Italy.
Główna bazą korporacyjną Meridiany jest Olbia na Sardynii, choć linia ma też bazy operacyjne m.in. w Cagliari, Rzymie-Fiumicino, Mediolanie-Malpensa, Weronie, Bergamo i Neapolu. Spółka nie lata do Polski ani krajów ościennych. Dysponuje obecnie flotą 15 samolotów, w tym czterech szerokokadłubowych boeingów 767. Meridiana jest spółką deficytową.
Akbar al-Baker, prezes Qatar Airways, zapowiedział, że Meridiana nadal będzie operować jako niezależna firma, ale może liczyć na wsparcie od nowego współwłaściciela. Od II kw. 2018 r. rozpoczną się dostawy 20 boeingów 737 MAX, które miały trafić do Kataru, ale w zamian będą wykorzystywane przez Meridianę.
To trzecia inwestycja Qatar Airways poza regionem macierzystym. Przewoźnik ma 20 proc. udziałów w koncernie IAG oraz 10 proc. w LATAM Group.
Rozwój Meridiany może zahamować Brexit. Alisarda, większościowy właściciel linii, jest pod kontrolą Aga Khan Foundation, czyli fundacji brytyjskiego biznesmena i filantropa Agi Khana. Oznacza to, że w przypadku tzw. twardego Brexitu, Meridiana może stracić status przewoźnika unijnego.