×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Qatar przejął 49 proc. akcji Meridiany


Qatar Airways sfinalizowały przejęcie 49 proc. akcji grupy, w skład której wchodzą linie Meridiana i zależne od niej Air Italy. Przewoźnik zapowiada odmłodzenie floty i gwałtowny rozwój we Włoszech.


Według zapowiedzi Qatar Airways, Meridiana ma stać się wiodącym włoskim przewoźnikiem w obliczu problemów finansowych Alitalii. 

Zgodnie z warunkami transakcji powstała nowa firma, AQA Holdings, w której 51 proc. akcji ma firma Alisarda, dotychczasowych właściciel Meridiany. Pozostałe 49 proc. akcji należy do Qatar Airways. Nowa spółka została dokapitalizowana kwotą 80 mln euro, z czego 40,75 mln dała Alisarda, a 39,25 mln - katarski przewoźnik. 

AQA Holdings jest całkowitym właścicielem linii Meridiana, która z kolei jest 100-proc. właścicielem spółki Air Italy. Formalnie wszystkie samoloty wykorzystywane przez Meridianę należą do Air Italy. 

Główna bazą korporacyjną Meridiany jest Olbia na Sardynii, choć linia ma też bazy operacyjne m.in. w Cagliari, Rzymie-Fiumicino, Mediolanie-Malpensa, Weronie, Bergamo i Neapolu. Spółka nie lata do Polski ani krajów ościennych. Dysponuje obecnie flotą 15 samolotów, w tym czterech szerokokadłubowych boeingów 767. Meridiana jest spółką deficytową. 

Akbar al-Baker, prezes Qatar Airways, zapowiedział, że Meridiana nadal będzie operować jako niezależna firma, ale może liczyć na wsparcie od nowego współwłaściciela. Od II kw. 2018 r. rozpoczną się dostawy 20 boeingów 737 MAX, które miały trafić do Kataru, ale w zamian będą wykorzystywane przez Meridianę. 

To trzecia inwestycja Qatar Airways poza regionem macierzystym. Przewoźnik ma 20 proc. udziałów w koncernie IAG oraz 10 proc. w LATAM Group. 

Rozwój Meridiany może zahamować Brexit. Alisarda, większościowy właściciel linii, jest pod kontrolą Aga Khan Foundation, czyli fundacji brytyjskiego biznesmena i filantropa Agi Khana. Oznacza to, że w przypadku tzw. twardego Brexitu, Meridiana może stracić status przewoźnika unijnego. gość_897b5 - Profil
gość_897b5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie