×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Boeingi 787 wykonały już milion lotów


Boeing świętuje ważne wydarzenie w historii programu 787. Maszyny tego typu, latające w liniach lotniczych na całym świecie, wykonały już ponad milion lotów pasażerskich.


Milion lotów została osiągnięty w mniej niż sześć lat od wprowadzenia boeingów 787 do służby, co jest najlepszym wynikiem w historii jakichkolwiek samolotów szerokokadłubowych. W tym czasie Dreamlinery przewiozły już ponad 190 mln pasażerów. 

Jak podkreśla amerykański producent, dzięki boeingom 787 możliwe było otwarcie ponad 150 bezpośrednich tras lotniczych. Od momentu dostawy pierwszej maszyny w 2011 r., niższe spalanie boeingów 787 w porównaniu ze starszymi modelami samolotów pozwoliło na zaoszczędzenie ponad 8 mld litrów paliwa, wylicza Boeing. 

Pierwszym użytkownikiem boeingów 787 były japońskie linie lotnicze All Nippon Airways ANA. Przewoźnik jest obecnie także największym operatorem Dreamlinerów - w jego flocie lata 60 maszyn tego typu, i czeka na odbiór kolejnych 23 maszyn. 


W historii programu 787 zapisały się także Polskie Linie Lotnicze LOT, które na początku 2012 r. stały się pierwszym w Europie użytkownikiem tego typu samolotów. W tej chwili we flocie przewoźnika narodowego lata osiem boeingów 787-8. Od przyszłego roku LOT stanie się także operatorem trzech nowych boeingów 787-9, które są większą wersją maszyny. 


Obecnie amerykański producent pracuje nad wdrożeniem do komercyjnej służby przedłużonej wersji Dreamlinerów. Boeing 787-10 jest największym wariantem modelu 787, o 5,5 metra dłuższym od boeinga 787-9. Jak podaje producent, w typowej, dwuklasowej konfiguracji może przyjąć na pokład 330 pasażerów, czyli 14 proc. więcej niż największy obecnie produkowany model Dreamlinera, boeing 787-9. Najnowszy wariant modelu 787 zabierze także 15 proc. więcej frachtu niż boeing 787-9. Jak zapowiada Boeing, 787-10 będzie zużywał 10 proc. mniej paliwa niż konkurencyjne samoloty i dysponował zasięgiem 11,9 tys kilometrów. 


W ramach świętowania miliona lotów boeingów 787, Boeing zachęca do odwiedzania specjalnej strony internetowej, poświęconej programowi i dzielenia się doświadczeniami z podróży na pokładach Dreamlinerów. Na specjalnej mapie widoczne będą zdjęcia użytkowników aplikacji Instagram oznaczone hasztagiem #Dreamlier. Poza tym na stronie możemy zapoznać się z listą operatorów boeingów 787, listą nowych tras lotniczych otwartych dzięki maszynie, a także poznać dane techniczne, jak też ciekawostki związane z programem. Interaktywna mapa wskaże też położenie wszystkich Dreamlinerów znajdujących się w danym momencie na niebie. 

fot. Piotr Bożyk, Tomasz Śniedziewski, Dominik Sipiński, Boeing gość_8ff27 - Profil
gość_8ff27
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie