×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PAŻP i IATA razem opracują strategię zarządzania ruchem lotniczym


Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) będą współpracować na rzecz stworzenia Krajowej Strategii Zarządzania Ruchem Lotniczym.Według PAŻP, wprowadzenie strategii przełoży się m.in. na wpływ 6 miliardów euro do budżetu oraz powstanie 65 tys. miejsc pracy do 2035 r.

Dynamika ruchu lotniczego w Polsce wskazuje, że w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba operacji lotniczych ulegnie podwojeniu do poziomu 1,5 mln lotów rocznie. Jednocześnie z prognoz wynika, że liczba pasażerów obsługiwanych przez lotniska krajowe będzie rosła w tempie 5,6 proc. i do 2030 r. osiągnie wartość 68 mln pasażerów rocznie. Sprostanie tym wymaganiom, przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, poprawie przepustowości, redukcji kosztów oraz opóźnień, wymaga od Polski modernizacji systemu zarządzania ruchem lotniczym i zmian w strukturach przestrzeni powietrznej.

Krajowa Strategia Zarządzania Ruchem Lotniczym uwzględni m.in. określenie kierunku rozwoju zarządzania ruchem lotniczym w Polsce, zmiany organizacji przestrzeni powietrznej, które pozwolą na zwiększenie pojemności oraz skrócenie tras, co ograniczy zużycie paliwa i negatywny wpływ lotnictwa na środowisko oraz większy nacisk na współpracę międzynarodową w celu przyśpieszenia osiągnięcia celów Single European Sky.

Prace nad Krajową Strategią Zarządzania Ruchem Lotniczym już ruszyły. Grupa robocza złożona z przedstawicieli PAŻP i IATA opracowuje podstawy, cele oraz wymagania na jakich oprze się strategia. Do prac już we wczesnym etapie zostanie włączona szersza grupa podmiotów zarówno z branży lotniczej jak i spoza niej, aby zmaksymalizować jej spójność. Autorzy następnie zwrócą się do strony rządowej o wyrażenie poparcia i wdrożenie strategii. PAŻP oraz IATA uważają, że tylko współpraca wszystkich podmiotów pozwoli na osiągnięcie celów Single European Sky  i przyniesie korzyści dla pasażerów, branży lotniczej i całej gospodarki.

Prezes PAŻP Janusz Niedziela powiedział, że modernizacja polskiej przestrzeni powietrznej jest zasadniczą częścią planów rozwojowych naszego kraju. Stworzenie krajowej strategii, skupiającej wszystkie organizacje, które mają za zadanie przyczynić się do tej ważnej inicjatywy, ma najwyższy priorytet.

- Polska jest coraz silniejszą europejską gospodarką o ważnej pozycji strategicznej - pomostem między Europą Zachodnią a Wschodem. Partnerstwo między PAŻP a IATA będzie miało zasadnicze znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności Polski na międzynarodowym tynku lotniczym. Wspólnie pomożemy stworzyć strategię, która przyniesie realne korzyści i będzie służyć jako wzór modernizacji przestrzeni powietrznej w Europie – powiedział dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac.

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_4441d - Profil
gość_4441d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie