×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair rezygnuje z kupna Alitalii


Borykający się z kryzysem spowodowanym brakiem gotowych do pracy pilotów Ryanair poinformował, że wycofuje się z oferty przejęcia włoskiej Alitalii. Zamierza natomiast podebrać jej pilotów.


Oficjalnie z uwagi na kumulację urlopów rocznych Ryanair w połowie września poinformował o odwołaniu 2,1 tys. lotów do końca października. Potem przewoźnik rozszerzył cięcia na sezon zimowy, w którym uziemi 25 samolotów i odwoła ok. 18 tys. rejsów. Także latem 2018 r. oferta zostanie zmniejszona w stosunku do planów.  

W komunikacie prasowym o nowych cięciach Ryanair przekazał też, że w obliczu problemów rezygnuje z planów zakupu Alitalii. Linia wcześniej deklarowała gotowość przejęcia włoskiego przewoźnika, który jest obecnie w zarządzie komisarycznym i szuka inwestora. Ryanair nie precyzował planów co do Alitalii, ale najprawdopodobniej zamierał utrzymać jej siatkę dalekodystansową i zapewnić możliwość przesiadki na jednej rezerwacji z własnych rejsów do Rzymu-Fiumicino i Mediolanu-Malpensy. 

Ryanair równocześnie poinformował jednak, że może przejąć... pilotów Alitalii. Z uwagi na problemy tego przewoźnika i w obawie przed nadchodzącymi zwolnieniami coraz więcej pilotów zgłasza się ponoć do Ryanaira. Podobnie robią zatrudnienie obecnie w airberlin.


Alitalia i airberlin korzystają jednak z floty samolotów Airbusa, więc ich piloci musieliby przejść przeszkolenie na boeingi 737 wykorzystywane przez Ryanaira.

O pilotów z Alitalii i airberlin zabiegają też Eurowings, które planuje przejąć flotę airberlin, oraz Wizz Air. Ten konkurent Ryanaira ogłosił największą w historię kampanię rekrutacyjną. W przyszłym roku firma zamierza stworzyć nawet niemal 1,3 tys. nowych miejsc pracy, choć obejmuje to zarówno pilotów, jak i personel pokładowy.

Na rynku w Europie zaczyna brakować dobrze wyszkolonych pilotów. Ryanair ma wśród nich opinię jednego z najsłabszych pracodawców – w przeciwieństwie do Wizz Aira, Norwegiana, easyJeta i większości linii tradycyjnych, nie zatrudnia pilotów na etat, lecz w formule działalności gospodarczej pilotów. Ryanair zapewnia wprawdzie, że ma zarówno wystarczającą liczbę pilotów jak i długą listę oczekujących, ale nasilająca się konkurencja o wyszkolonych kapitanów i pierwszych oficerów jest zapewne jednym z powodów spowolnienia tempa rozwoju linii.

fot. Piotr Bożykgość_70211 - Profil
gość_70211
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie