Ryanair rezygnuje z kupna Alitalii

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
28 września 2017 12:00
1 komentarz
Borykający się z kryzysem spowodowanym brakiem gotowych do pracy pilotów Ryanair poinformował, że wycofuje się z oferty przejęcia włoskiej Alitalii. Zamierza natomiast podebrać jej pilotów.
Reklama
Oficjalnie z uwagi na kumulację urlopów rocznych Ryanair w połowie września poinformował o odwołaniu 2,1 tys. lotów do końca października. Potem przewoźnik rozszerzył cięcia na sezon zimowy, w którym uziemi 25 samolotów i odwoła ok. 18 tys. rejsów. Także latem 2018 r. oferta zostanie zmniejszona w stosunku do planów.

W komunikacie prasowym o nowych cięciach Ryanair przekazał też, że w obliczu problemów rezygnuje z planów zakupu Alitalii. Linia wcześniej deklarowała gotowość przejęcia włoskiego przewoźnika, który jest obecnie w zarządzie komisarycznym i szuka inwestora. Ryanair nie precyzował planów co do Alitalii, ale najprawdopodobniej zamierał utrzymać jej siatkę dalekodystansową i zapewnić możliwość przesiadki na jednej rezerwacji z własnych rejsów do Rzymu-Fiumicino i Mediolanu-Malpensy.

Ryanair równocześnie poinformował jednak, że może przejąć... pilotów Alitalii. Z uwagi na problemy tego przewoźnika i w obawie przed nadchodzącymi zwolnieniami coraz więcej pilotów zgłasza się ponoć do Ryanaira. Podobnie robią zatrudnienie obecnie w airberlin.


Alitalia i airberlin korzystają jednak z floty samolotów Airbusa, więc ich piloci musieliby przejść przeszkolenie na boeingi 737 wykorzystywane przez Ryanaira.

O pilotów z Alitalii i airberlin zabiegają też Eurowings, które planuje przejąć flotę airberlin, oraz Wizz Air. Ten konkurent Ryanaira ogłosił największą w historię kampanię rekrutacyjną. W przyszłym roku firma zamierza stworzyć nawet niemal 1,3 tys. nowych miejsc pracy, choć obejmuje to zarówno pilotów, jak i personel pokładowy.

Na rynku w Europie zaczyna brakować dobrze wyszkolonych pilotów. Ryanair ma wśród nich opinię jednego z najsłabszych pracodawców – w przeciwieństwie do Wizz Aira, Norwegiana, easyJeta i większości linii tradycyjnych, nie zatrudnia pilotów na etat, lecz w formule działalności gospodarczej pilotów. Ryanair zapewnia wprawdzie, że ma zarówno wystarczającą liczbę pilotów jak i długą listę oczekujących, ale nasilająca się konkurencja o wyszkolonych kapitanów i pierwszych oficerów jest zapewne jednym z powodów spowolnienia tempa rozwoju linii.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

arahja 2017-09-28 22:35   
arahja - Profil arahja
Linie cypryjskie, Alitalia, airberlin - Ryanair nie miał ochoty przejmować żadnej z nich, liczył tylko na wgląd do dokumentów i badań rynku które każda linia robi w swoim zakresie
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy