×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Brytyjski urząd oskarża Ryanaira o wprowadzanie pasażerów w błąd


Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) wszczął działa egzekucyjne przeciwko liniom lotniczym Ryanair, które stanowią pierwszy krok w kierunku postępowania sądowego. Urząd oskarża przewoźnika o “uporczywe wprowadzanie w błąd” pasażerów o przysługujących im prawach.


Jak informuje Urząd, linie lotnicze Ryanair nie miały prawa informować, że nie muszą wysyłać pasażerów odwołanych lotów innymi liniami lotniczymi. Zgodnie z unijnymi przepisami, przewoźnik w przypadku odwołania lotu musi zapewnić najszybszą możliwą alternatywę, nawet jeśli oznacza to lot maszyną innej spółki. 

W połowie września linie lotnicze Ryanair ogłosiły, że z uwagi na błąd w planowaniu urlopów pilotów, przez kolejne sześć tygodni będą odwoływały część z zaplanowanych lotów. W tym tygodniu, przewoźnik poinformował o tym, że pomiędzy listopadem i marcem przyszłego roku będzie odwoływał kolejne loty, co dotknie łącznie około 400 tys. pasażerów przewoźnika. Oprócz tego przewoźnik zawiesił na okres zimowy szereg tras, w tym kilka połączeń z Polski

Jak utrzymują brytyjskie władze, w obu przypadkach Ryanair nie przedstawił pasażerom “koniecznych i dokładnych” informacji o przysługujących im prawach. Brytyjski odpowiednik ULC precyzuje, że informacje na stronie internetowej przewoźnika nie wyjaśniały, że linia lotnicza zobowiązana jest do zwrotu wszystkich wydatków poniesionych w następstwie odwołania lotu. Te wydatki obejmują posiłki, hotele, jak również koszty umieszczenia pasażerów na lotach obsługiwanych przez innych przewoźników, jeżeli nie ma innej alternatywy.


Urząd lotnictwa poinformował, że wysłał pismo do Ryanair z prośbą, by przewoźnik wygłosił publiczne oświadczenie by upewnić się, że pasażerowie pierwszej fali odwołań nie są wprowadzani w błąd, jednak linia lotnicza do tej pory nie zastosowała się do prośby. 

- CAA przez najbliższe siedem dni przyjrzy się sprawie i zadecyduje, czy skierować ją do sądu. Jeżeli sprawa trafi do sądu, na Ryanair może zostać nałożona kara, jednak na ogół w takich sprawach linie lotnicze dokonują zmian, a CAA umarza postępowanie - tłumaczy Richard Westcott, korespondent BBC. 

- Istnieją czytelne prawa, które mają za zadanie pomóc pasażerom w przypadku odwołań i pomóc zminimalizować frustrację i niewygody spowodowane przez okoliczności od nich niezależne. Jasno przypomnieliśmy ten fakt liniom Ryanair - powiedział Andrew Haines, prezes CAA

- Jesteśmy w kontakcie korespondencyjnym z CAA i poprosiliśmy o szybkie spotkanie, tak aby ustosunkować się do ich uwag - powiedział Michael O’Leary, prezes Ryanair. 

Więcej o problemach Ryanair w Analizie Pasażer.com


fot. Dominik Sipińskigość_43645 - Profil
gość_43645
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie