Brytyjski urząd oskarża Ryanaira o wprowadzanie pasażerów w błąd

28 września 2017 10:30
3 komentarze
Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) wszczął działa egzekucyjne przeciwko liniom lotniczym Ryanair, które stanowią pierwszy krok w kierunku postępowania sądowego. Urząd oskarża przewoźnika o “uporczywe wprowadzanie w błąd” pasażerów o przysługujących im prawach.
Reklama
Jak informuje Urząd, linie lotnicze Ryanair nie miały prawa informować, że nie muszą wysyłać pasażerów odwołanych lotów innymi liniami lotniczymi. Zgodnie z unijnymi przepisami, przewoźnik w przypadku odwołania lotu musi zapewnić najszybszą możliwą alternatywę, nawet jeśli oznacza to lot maszyną innej spółki.

W połowie września linie lotnicze Ryanair ogłosiły, że z uwagi na błąd w planowaniu urlopów pilotów, przez kolejne sześć tygodni będą odwoływały część z zaplanowanych lotów. W tym tygodniu, przewoźnik poinformował o tym, że pomiędzy listopadem i marcem przyszłego roku będzie odwoływał kolejne loty, co dotknie łącznie około 400 tys. pasażerów przewoźnika. Oprócz tego przewoźnik zawiesił na okres zimowy szereg tras, w tym kilka połączeń z Polski.

Jak utrzymują brytyjskie władze, w obu przypadkach Ryanair nie przedstawił pasażerom “koniecznych i dokładnych” informacji o przysługujących im prawach. Brytyjski odpowiednik ULC precyzuje, że informacje na stronie internetowej przewoźnika nie wyjaśniały, że linia lotnicza zobowiązana jest do zwrotu wszystkich wydatków poniesionych w następstwie odwołania lotu. Te wydatki obejmują posiłki, hotele, jak również koszty umieszczenia pasażerów na lotach obsługiwanych przez innych przewoźników, jeżeli nie ma innej alternatywy.


Urząd lotnictwa poinformował, że wysłał pismo do Ryanair z prośbą, by przewoźnik wygłosił publiczne oświadczenie by upewnić się, że pasażerowie pierwszej fali odwołań nie są wprowadzani w błąd, jednak linia lotnicza do tej pory nie zastosowała się do prośby.

- CAA przez najbliższe siedem dni przyjrzy się sprawie i zadecyduje, czy skierować ją do sądu. Jeżeli sprawa trafi do sądu, na Ryanair może zostać nałożona kara, jednak na ogół w takich sprawach linie lotnicze dokonują zmian, a CAA umarza postępowanie - tłumaczy Richard Westcott, korespondent BBC.

- Istnieją czytelne prawa, które mają za zadanie pomóc pasażerom w przypadku odwołań i pomóc zminimalizować frustrację i niewygody spowodowane przez okoliczności od nich niezależne. Jasno przypomnieliśmy ten fakt liniom Ryanair - powiedział Andrew Haines, prezes CAA

- Jesteśmy w kontakcie korespondencyjnym z CAA i poprosiliśmy o szybkie spotkanie, tak aby ustosunkować się do ich uwag - powiedział Michael O’Leary, prezes Ryanair.

Więcej o problemach Ryanair w Analizie Pasażer.com


fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c3df9 2017-10-03 18:40   
gość_c3df9 - Profil gość_c3df9
Nareszcie w końcu moze ktoś im się dobierze do tylka i skończy się wmawianie ludziom, ze za latanie samolotami pasażerom linie powinny dopłacać.
tomeks 2017-09-29 08:33   
tomeks - Profil tomeks
Właśnie powiedzieli w radiu, że Ryan dostał czas do 17 dziś na jasne poinformowanie, że pasażerom przysługują loty zastępcze innymi liniami oraz poinformowanie jak technicznie ma być to realizowane. Ciekawe...
gość_3d809 2017-09-28 20:49   
gość_3d809 - Profil gość_3d809
I bardzo słusznie! Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka... :-)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy