Bliżej świata: Bratysława na weekend

1 października 2017 13:00
Bratysława to trochę niedoceniania, żyjąca w cieniu dwóch bardziej znanych metropolii europejska stolica. Ale nic bardziej mylnego, bo to miasto świetnie nadaje się na spokojny weekendowy wypad. Co warto zobaczyć w Bratysławie?
Reklama
Bratysława często ginie w cienie pobliskiego Wiednia oraz nieco bardziej oddalonej, ale za to bliższej "narodowo" Pragi. Stolica Słowacji to niewielkie miasto, które ma tylko 420 tys. mieszkańców, ale zdecydowanie warto ją odwiedzić. Dzięki bezpośrednim lotom Wizz Aira z Warszawy jest to prostsze.


Zwiedzanie Bratysławy najlepiej zacząć od Starego Miasta. Spacerując uliczkami warto uważnie się rozglądać, ponieważ naszym oczom mogą umknąć ciekawe rzeźby i pomniki, które doskonale potrafią wtopić się w tło. Jedną z najsłynniejszych takich rzeźb jest Čumil, bratysławski kanalarz, który zrobił sobie właśnie przerwę w pracy i podpatruje przechadzających się koło niego turystów i mieszkańców.


Równie sławną postacią jest też Schöner Náci, czyli piękny Ignaś - kiedyś był bardzo znanym i szanowanym mieszkańcem Bratysławy, słynął z nienagannych manier oraz stroju. Obecnie jego pomnik stoi niedaleko głównego rynku, szarmancko kłania się przechodniom i zaprasza do swojej ulubionej kawiarni.


Hlavné námestie, plac, który stanowi serce Bratysławy, otoczony jest pięknymi i zabytkowymi kamienicami. Tu też znajduje się budynek starego ratusza - to jeden z najstarszych budynków na Słowacji i zarazem mieszanka kilku styli architektonicznych. Za ratuszem znajduje się kolejny interesujący budynek w bardzo charakterystycznym kolorze - to różowy Pałac Prymasowski z zachwycającą Salą Lustrzaną.


Stare Miasto w Bratysławie nie jest zbyt duże, ale spacer po jego uliczkach to czysta przyjemność. Prędzej czy później dotrzemy do XVII-wiecznej Bramy Michalskiej - to jedyna ocalała wieża, która wchodziła w skład murów obronnych miasta. To właśnie przez tę bramę przechodził orszak zmierzający na uroczystości koronacyjne.


Orszak ten zmierzał do katedry św. Marcina, gdzie przez ponad 300 lat koronowano węgierskich królów. Na szczycie tego najważniejszego na dzisiejszej Słowacji kościoła znajduje się nawet złocona replika królewskiej korony św. Stefana, która waży ponad 150 kg.


Przemierzamy ruchliwą ulicę Staromiejską i wspinamy się na wzgórze, na którym majestatycznie mieni się w słońcu biały budynek Zamku Bratysławskiego. Obecnie znajduje się tam Muzeum Historyczne, ale warto tu przyjść, żeby zobaczyć przepiękne nowe ogrody oraz panoramę miasta.


Na pierwszy plan wysuwa się tutaj most Słowackiego Powstania Narodowego z charakterystycznym obiektem na pylonie, znanym bratysławskie UFO. W środku znajduje się restauracja oraz punkt widokowy, z którego podziwiać możemy miasto. Po tej stronie Dunaju mieści się także jeden z najstarszych parków publicznych w tej części Europy - zielony ogród Janka Kráľa zachęca do spacerów i spędzenia czasu na świeżym powietrzu.


Będąc w Bratysławie warto pospacerować również promenadą wzdłuż Dunaju, a także wybrać się na wycieczkę do średniowiecznego zamku Devin. Zamek położony jest strategicznie na granicy słowacko-austriackiej, kiedyś stanowił granicę między zachodnią Europą a krajami żelaznej kurtyny. Oprócz zwiedzania ruin możemy tu zobaczyć wystawy Muzeum Miasta Bratysławy.


Zwiedzanie Bratysławy można połączyć również ze zwiedzaniem winnic i degustacją lokalnego wina. Stolica Słowacji znajduje się bowiem na Małokarpackim Szlaku Winnym. Ciekawą alternatywą jest możliwość wzięcia udziału w Wine Safari, podczas którego skosztować można wina podczas przejażdżki po winnicach zabytkowym pojazdem Pingzauer.

Informacje praktyczne

Kraj: Słowacja

Język: Słowacki, bardzo podobny do czeskiego i zrozumiały dla Polaków. Słowacy rozumieją nieco polski.

Geografia: Bratysława jest stolicą Słowacji, położona jest w zachodniej części kraju, niedaleko Austrii oraz Węgier

Dojazd: Bezpośrednie połączenie lotnicze z Warszawy do Bratysławy obsługują linie lotnicze Wizz Air - loty odbywają się cztery razy w tygodniu. Z Warszawy, Katowic oraz Częstochowy dojedziemy do Bratysławy PolskimBusem. Do Bratysławy dotrzemy również pociągiem z Warszawy, Katowic oraz Krakowa.

Waluta: Euro. 1 EUR = 4,32 PLN.

Strefa czasowa: Taka sama jak w Polsce.

Przekraczanie granicy: Dowód osobisty lub paszport.

Komunikacja publiczna: Po Bratysławie można poruszać się autobusami, trolejbusami lub tramwajami komunikacji miejskiej, jednak miasto bez problemu można zwiedzić na piechotę. Jednorazowy przejazd kosztuje od 0,70 EUR, za całodniowy bilet zapłacimy 3,50 EUR.

fot. Anna Żuchlińska
grafika Dominik Sipinski

Reporterka odwiedziła Bratysławę na zaproszenie Wizz Aira i Slovakia Travel

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy