Londyn światową stolicą zakupów według Mastercard
Turyści wydają na zakupy w Londynie więcej, niż gdziekolwiek indziej na świecie - wynika z corocznego raportu Mastercard Global Destinations Cities Index. Najpopularniejszym kierunkiem na świecie jest Bangkok.
Reklama
Po raz drugi z rzędu tytuł najpopularniejszego kierunku turystycznego zajął Bangkok, wyprzedzając Londyn. Stolicę Tajlandii w 2016 r. odwiedziło ponad 19,8 mln osób, które w mieście zatrzymały się na co najmniej jedną noc.
Jednak to w Londynie turyści wydawali znacznie więcej.
Raport wskazuje na 46,7 proc. wydatków osób odwiedzających Londyn stanowią zakupy - procent wydatków na zakupy w Londynie był najwyższy spośród innych miejsc na świecie. Wysokie wyniki w tej kategorii odnotowały także miasta w Japonii - Osaka (43,4 proc.) oraz Tokio (43,1 proc.)
Poza możliwością robienia zakupów, Londyn przyciągał także odwiedzających słynnymi miejscami, architekturą, życiem artystycznym oraz doskonałą siecią połączeń ze światem.
Około 81 proc. odwiedzających, przybyło do Londynu w celach turystycznych, podczas gdy jedna na pięć osób w celach biznesowych. Największą pod względem narodowościowym grupą odwiedzających miast byli obywatele Stanów Zjednoczonych (łącznie 2,32 mln osób) oraz Francji (1,99 mln osób) - te dwie nacje odpowiadały za prawie 25 proc. łącznej liczby odwiedzających.
Londyn zajął pierwsze miejsce na liście Mastercard Global Destinations Cities Index w kategorii zakupów. Osoby odwiedzające miasto wydały w ubiegłym roku łącznie ponad 16 mld dolarów, co stanowi najwyższą sumę spośród wszystkich kierunków w Europie. Na drugim miejscu na liście uplasował się Paryż, gdzie odwiedzający pozostawili ponad 12 mld dolarów.
Zgodnie z przewidywaniami raportu, w 2017 r. Londyn wyprzedzi Bangkok i stanie się najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie.
W Europie Środkowo-Wschodniej najwyżej na liście najpopularniejszych kierunków turystycznych uplasował się Wiedeń (18. miejsce na świecie oraz ósme w Europie) oraz Praga (20. miejsce na świecie oraz dziewiąte w Europie). Z kolei Budapeszt znalazł się na szóstym miejscu najszybciej wzrastających kierunków turystycznych w Europie, a Bukareszt na ósmym miejscu w tej samej kategorii. Żadne z polskich miast nie znalazło się na liście 50 najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie.
fot. Igor Ovsyannykov, Aron Van de Pol