Praga: Lotnisko Chopina powinno być większe od nas

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
02 października 2017 12:40
13 komentarzy
Ruch lotniczy w Pradze to przede wszystkim turyści przylatujący do stolicy Czech. Lotnisko nie ma więc ambicji bycia hubem, a tym samym nie konkuruje z Warszawą - mówi w rozmowie z Pasazer.com Vaclav Rehor, prezes lotniska im. Vaclava Havla.
Reklama

Vaclav Rehor, prezes lotniska w Pradze, przyznaje, że w tym roku warszawskie Lotnisko Chopina prawdopodobnie wyprzedzi czeską stolicę pod względem liczby pasażerów. W zeszłym roku port lotniczy w Warszawie odprawił o niecałe 250 tys. pasażerów mniej niż lotnisko im. Vaclava Havla, ale w I półroczu br. kolejność odwróciła się. Obydwa lotniska rosną w tempie przekraczającym 20 proc. miesięcznie, ale polski port jest nieco dynamiczniejszy.

- Mogę Warszawie jedynie tego gratulować. Ale struktura ruchu tam jest zupełnie inna niż u nas. Lotnisko Chopina ma silniejszą linię lotniczą, loty dalekodystansowe napędzane ruchem etnicznym, a sama Polska to znacznie większy kraj. Więc warszawskie lotnisko powinno być większe od praskiego - podkreśla Rehor.

Zaznacza, że Praga nie jest lotniskiem przesiadkowym tak jak Warszawa. Zdecydowaną większość klientów portu im. Vaclava Havla stanowią przylatujący z zagranicy turyści i biznesmeni, którzy kończą i rozpoczynają podróż w Pradze.

- Jesteśmy portem lotniczym napędzanym ruchem turystycznym do miasta. 65-70 proc. naszych pasażerów to goście z zagranicy. Tylko do 30 proc. to Czesi. Nasz obszar oddziaływania zamieszkuje ok. 8 mln osób, ale liczba lokalnych podróżnych jest znacznie niższa. Dlatego bez turystyki byśmy nie istnieli - dodaje Rehor.

Zapis całego wywiadu z Vaclavem Rehorem, przeprowadzonym podczas konferencji World Routes 2017, opublikujemy wkrótce.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wyluzowany 2017-10-04 13:49   
wyluzowany - Profil wyluzowany
Doskonale wiem, ale co to za lotniska? Ile z nich korzysta ludzi? Sprawdziłeś? Pewnie się nie chciało.
gość_8ba55 2017-10-03 19:48   
gość_8ba55 - Profil gość_8ba55
do wyluzowany !To ja Ciebie uświadamiam, że spora część Czechów korzysta z lotniska w Wiedniu, KTW i WRC ! Więc reasumując jesteśmy ciancy i biedni nie? Czesi nie korzystają tylko z Pragi, bo jeszcze jest Ostrava, Brno i Karlove Vary ale pewnie nie wiedziałeś? Na dokładkę dodam, że na lotnisko w KTW jest niemało wahadeł z północnych Moraw a do Wiednia z południowych - więc kto lata więcej???
wyluzowany 2017-10-03 09:27   
wyluzowany - Profil wyluzowany
@1382f
Kolejny co nie potrafi czytać ze zrozumieniem i będzie leczył swoje kompleksy nienawiści do Warszawy.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama