World Routes: Najbardziej ruchliwe trasy są w Azji

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 września 2017 11:00
4 komentarze

Aż 11 najbardziej ruchliwych międzynarodowych połączeń lotniczych świata to trasy w obrębie Azji - wynika z badań Sabre Market Intelligence opublikowanych podczas konferencji World Routes 2017. 

Reklama

Jak wynika z badań opublikowanych przez serwis Routesonline z okazji odbywającej się w Barcelonie konferencji World Routes 2017, najbardziej ruchliwą trasą świata jest połączenie z Hongkongu do Tajpej-Taoyuan. W lipcu z lotów między tymi położonymi 800 kilometrów od siebie miastami skorzystało 451,8 tys. pasażerów.


Między tymi miastami tygodniowo oferowanych jest aż 274 lotów - wynika z informacji OAG Schedules Analyser, wyłącznego dostawcy rozkładów do analiz Pasazer.com. Na trasie między Hongkongiem a Tajpej-Taoyuan loty oferują China Airlines, Cathay Pacific, EVA Airways, Hong Kong Airlines i Cathay Dragon.

Kolejne dwie trasy pod względem liczby pasażerów to połączenia w Azji Południowo-Wschodniej. Z rejsów między Dżakartą a Singapurem w lipcu skorzystało 322,5 tys. pasażerów, a między Singapurem a Kuala Lumpur poleciało w tym miesiącu 269,4 tys. osób. Na trasach tych oferowanych jest odpowiednio 217 i aż 299 rejsów tygodniowo.

Wszystkie pozostałe trasy w czołowej jedenastce najpopularniejszych rejsów międzynarodowych łączą miasta wzdłuż pacyficznego wybrzeża Azji od Japonii i Korei przez Chiny po kraje Azji Południowo-Wschodniej.


Dopiero na 12. miejscu znalazła się pierwsza trasa z innej części świata - połączenie z Moskwy-Domodiedowo do Symferopola na Krymie. W lipcu z tej subsydiowanej przez władze Rosji i traktowanej przez nią jako połączenie krajowe trasie na okupowany ukraińskim półwysep skorzystało 186,2 tys. osób.

W czołowej dwudziestce znalazła się jeszcze tylko jedna trasa spoza Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. 16. miejsce na świecie zajęło połączenie z Dusseldorfu do Majorki, z którego w lipcu skorzystało 165,8 tys. osób. Obydwie najpopularniejsze trasy europejskie są jednak związane z ruchem wakacyjnym i najprawdopodobniej poza szczytem sezonu letniego wypadłyby z czołowej dwudziestki. Trasy azjatyckie są napędzane przede wszystkim ruchem biznesowym.

Z danych Sabre Market Intelligence wynika, że spośród 20 najpopularniejszych tras międzynarodowych na świecie najwyższe obłożenie miały w lipcu rejsy z Seulu-Gimpo do Tokio-Haneda (86,7 proc. zajętych miejsc), z Majorki do Dusseldorfu (86,4 proc.) i Tajpej-Taoyuan do Tokio-Narity (78,4 proc.). Najwięcej wolnych miejsc było natomiast na lotach z Bangkoku do Hongkongu, gdzie wypełnienie nie przekroczyło nawet 50 proc.

Spośród dwudziestki najpopularniejszych tras najtańsze bilety były oferowane na połączeniu między Majorką a Dusseldorfem – średnio przelot kosztował 45 dolarów. To efekt dużego udziału linii niskokosztowych. Przeciętnie za 63 dolary można było polecieć między Kuala Lumpur a Dżakartą, a za 78 dolarów między Kuala Lumpur a Singapurem. Najdroższą trasą w czołowej dwudziestce było połączenie między Hongkongiem a Pekinem, gdzie bilet kosztował średnio 333 dolary.

Na konferencji World Routes 2017 w Barcelonie jest obecny główny analityk Pasazer.com, z którym można skontaktować się za pomocą Twittera. Partnerem relacji z konferencji jest Wizz Air.

fot. i grafika Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_29954 2017-09-26 10:13   
gość_29954 - Profil gość_29954
Są gdzieś dostępne kolejne miejsca z zestawienia? Ciekawi mnie o ile mniej uczęszczane są europejskie trasy? Azja wiadomo, że najbardziej zapchana, ale ciekawe, że np. żadna trasa z Londynu/Amsterdamu/Paryża do innego kraju nie jest bardziej oblegana niż Moskwa-Krym (któż tam lata? naprawdę więcej osób niż między stolicami Zachodniej Europy?).
marcowy 2017-09-25 12:51   
marcowy - Profil marcowy
gość_ef607: Czytać ze zrozumieniem ! Chodzi o trasy międzynarodowe.
gość_ef607 2017-09-25 12:32   
gość_ef607 - Profil gość_ef607
A co z Rio-Sao Paulo?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama