×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


CPK ma być gotowy w 2027 r.


Niecałe 10 lat potrwa budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego - zapowiedział rządowy pełnomocnik ds. tej inwestycji, Mikołaj Wild. Budowa samego lotniska ma kosztować 16-19 mld zł.


Według Wilda, dodatkowe 8-9 mld zł pochłonie budowa linii kolejowych do nowego lotniska. Z kolei 6,9 mld zł będzie kosztowała rozbudowa sieci drogowej. Pierwsze samoloty mają odlecieć z CPK w II połowie 2027 r. Będzie to równoznaczne z zamknięciem Lotniska Chopina dla ruchu cywilnego, choć niewykluczone, że nadal będzie ono obsługiwało loty państwowe i wojskowe. 

Budowa nowego lotniska w Oslo trwała od początku projektowania do otwarcia trwała siedem lat. W Monachium sama budowa trwała 12 lat, choć od decyzji o inwestycji do jej ukończenia minęły aż 23 lata. Budowa portu lotniczego w Berlinie trwa już 11 lat.

Na razie rządowy pełnomocnik ujawnił szczegóły związane z inwestycjami przede wszystkim w zakresie kolei. W pierwszej fazie powstanie przede wszystkim zupełnie nowa Kolei Dużych Prędkości z Warszawy do nowego portu lotniczego, łącznica z Centralną Magistralą Kolejową prowadzącą do Krakowa i Katowic (rozpoczyna się ok. 10 km na południe od planowanego lotniska) oraz węzeł kolejowy. Dopiero w drugim etapie, zaplanowanym do 2035 r., mają powstać nowe linie za 23 mld zł. Umożliwią one szybki dojazd do nowego lotniska m.in. z Gdańska, Poznania i Wrocławia. 

Dzięki inwestycjom w sieć kolejową dojazd do Warszawy ma potrwać w najszybszym wariancie zaledwie 15 minut, a do Łodzi - 25 minut. Lotnisko będzie oddalone od tych miast o ok. 40 i 90 km. 

Nie wiadomo, czy rząd planuje budowę łącznicy z linią prowadzącą z Warszawy do Poznania i Berlina, która przebiega kilkanaście kilometrów na północ od planowanego lotniska. Nie wiadomo też, czy CMK zostanie wydłużona zgodnie z planami z czasów PRL aż do linii gdańskiej. To umożliwiłoby połączenie Krakowa i Katowic z Gdańskiem przez CPK z pominięciem Warszawy. 

Wild nie ujawnił na razie żadnych szczegółów dotyczących lotniskowej i drogowej części inwestycji. Nie wiadomo, co mieści się w stosunkowo dużej kwocie niemal 7 mld zł zaplanowanych na inwestycje drogowe. CPK ma powstać bezpośrednio przy istniejącej autostradzie A2. Jedną z planowanych inwestycji może być budowa zupełnie nowego łącznika między A2 a drogami ekspresowymi S7 i S8, co znacznie poprawiłoby dojazd drogowy np. do Krakowa i Rzeszowa. gość_43645 - Profil
gość_43645
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie