Recenzja: Iberia Dalí VIP Lounge w Madrycie

Marek Stus - Profil Marek Stus
12 października 2017 15:30
2 komentarze
Iberia Dalí Lounge to jedna z dwóch poczekalni biznesowych Iberii na lotnisku w Madrycie. Salon wyróżnia się dużą powierzchnią i atrakcyjnym designem, natomiast znacznie słabiej wypada ocena jego oferty kulinarnej, zwłaszcza z powodu braku ciepłych potraw.
Reklama
Dalí VIP Lounge to jedna z dwóch poczekalni Iberii zlokalizowanych w terminalu 4 madryckiego lotniska, które zarazem jest główną bazą tego hiszpańskiego przewoźnika. Salon znajduje się w głównym budynku terminalu i przeznaczony jest przede wszystkim dla pasażerów podróżujących w ramach strefy Schengen. Z kolei druga z poczekalni - Velázquez VIP Lounge - jest dostępna w terminalu satelitarnym, z którego odlatują samoloty obsługujące trasy poza Schengen.


Wejście do poczekalni znajduje się tuż za stanowiskami kontroli bezpieczeństwa, po prawej stronie. W przypadku przesiadki na lotnisku w Madrycie aby dotrzeć do Dalí VIP Lounge należy dojść do centralnej części terminala 4 i kierując się dostępnymi tam oznaczeniami wjechać windą lub ruchomymi schodami na drugie piętro ponad główną halą ze sklepami i restauracjami.

Poczekalnia jest czynna codziennie od 5:45 do 23:00. Z jej udogodnień mogą skorzystać pasażerowie klasy biznes podróżujący z Madrytu Iberią lub innymi liniami zrzeszonymi w sojuszu oneworld, a także posiadacze statusów Sapphire i Emerald w jednym z programów lojalnościowych prowadzonych w ramach tego sojuszu i beneficjanci kart Iberia Singular bez względu na klasę przelotu.


Zaraz po wejściu do salonu trafiamy do recepcji. Jeżeli na karcie pokładowej widać status uprawniający do wejścia nie trzeba dodatkowo okazywać karty lojalnościowej i proces rejestracji wizyty trwa dosłownie kilka sekund. Lounge został podzielony na dwie bardzo podobne do siebie części zlokalizowane odpowiednio po prawej i lewej stronie recepcji.


W poczekalni od razu rzuca się w oczy otwarta przestrzeń, na której została ona urządzona. Nie ma ona własnych ścian i sufitu. Od pozostałych części terminala oddzielają ją jedynie szklane przegrody, zaś wysoko zawieszony falisty dach budynku nie tylko świetnie współgra z architekturą wnętrza salonu, ale dodatkowo zwiększa także wrażenie jego otwartości. Taki zabieg zagwarantował ponadto dostęp do sporej ilości dziennego światła, dzięki czemu pomieszczenia są bardzo jasne.


W obu częściach salonu urządzono zarówno typowe strefy wypoczynkowe, miejsca przeznaczone do pracy, jak i jadalnie z dostępem do samoobsługowych bufetów.


W lounge nie brakuje miejsc siedzących. Do dyspozycji gości są przede wszystkim skórzane fotele, krzesła przy standardowych stolikach i barach oraz sofy. Ustawienie i aranżacja poszczególnych stref wypoczynku jest zróżnicowana. Całość sprawie jednak spójne i nowoczesne wrażenie. Poczekalnia jest również dobrze utrzymana, aczkolwiek niektóre meble i elementy wyposażenia noszą już pewne ślady zużycia.

Na końcu części salonu zlokalizowanej po lewej stronie recepcji znajduje się ponadto zaciemniony pokój z rozkładanymi fotelami przeznaczonymi do spania dla osób pragnących odpocząć w trakcie podróży.


W salonie wydzielono dwie sale telewizyjne ogrodzone od pozostałej części pomieszczenia niskimi ściankami działowymi.


W przejściu między dwoma częściami poczekalni znajduje się strefa przeznaczona do pracy. Ustawiono w niej wysoką, podłużną ladę z krzesłami i dostępem do gniazdek elektrycznych wraz z ładowarkami do zasilania urządzeń elektronicznych czy telefonów. Kontakty zostały również zainstalowane przy niektórych fotelach w innych miejscach salonu.


Ze względu na swoją lokalizację w centralnej części budynku Dalí VIP Lounge nie oferuje wprawdzie bezpośredniego widoku na płytę madryckiego lotniska, ale dzięki szklanym ścianom pomieszczenia można bez przeszkód obserwować ruch w hali odlotów i samoloty zaparkowane przy wybranych bramkach w strefie J terminala.


Na osobną uwagę zasługują oryginalne elementy wykończenia wnętrz. Po obu stronach poczekalni wzniesiono dwie futurystyczne konstrukcje z fontannami zainstalowanymi w ich centralnym miejscu. We wnętrzu tych obiektów znajduje się mini-biblioteka z wyborem pracy i kolorowych magazynów dostępnych w kilku językach.

Z kolei na zewnętrznych ścianach zawieszono kilkadziesiąt archiwalnych fotografii przedstawiających historyczne samoloty Iberii i najciekawsze momenty z historii linii.


Na terenie poczekalni znajduje się kilka samoobsługowych stref bufetowych przy których ustawiono stoliki z krzesłami. Oferta gastronomiczna przy każdym z tych stanowisk jest podobna.


Niezależnie od pory dnia goście mogą korzystać z barów z ciśnieniowymi ekspresami do kawy, wyborem napojów chłodzących i alkoholi, a także standardowymi przekąskami (ciastka, chipsy, orzeszki, oliwki itp.).


Oprócz tego w godzinach porannych oferowane jest menu śniadaniowe, na które składają się słodkie wypieki, sałatki ze świeżych owoców, jogurty, płatki śniadaniowe i sery.


Od godziny 11 do wieczora w bufetach dostępne są z kolei kanapki w kilku rodzajach, gotowe zestawy sałatkowe oraz wybór serów i wędlin. Podobnie jak w porze śniadaniowej nie przewidziano niestety żadnych ciepłych potraw.


Uzupełnieniem oferty kulinarnej są lody Häagen-Dazs dostępne w małych kubeczkach.


Wybór alkoholi jest wystarczający. Miłośnikom win udostępniono atrakcyjnie zaaranżowany bar z wyborem kilku (oczywiście przede wszystkim hiszpańskich) gatunków tego trunku.


W bufetach można ponadto znaleźć wino w małych buteleczkach (białe, czerwone i musujące), kilka rodzajów piw oraz wybór typowych mocniejszych alkoholi.


Poczekalnia dysponuje wydzieloną strefą komputerową oraz darmowym dostępem do bezprzewodowego internetu. W trakcie pobytu w lounge można też skorzystać z kilku dostępnych kabin prysznicowych.


Dalí VIP Lounge to solidna poczekalnia biznesowa wyróżniająca się nowoczesną i atrakcyjną aranżacją wnętrz. Dzięki swojej sporej powierzchni nawet w godzinach szczytu można bez problemu skorzystać z udogodnień oferowanych na terenie salonu. Wewnętrzny układ lounge jest funkcjonalny i pozwala zarówno odpocząć przed lotem, jak i w dość wygodnych warunkach popracować.


W trakcie wizyty w poczekalni Iberii można również zjeść proste śniadanie lub w innych porach dnia lekki posiłek, ale ocena dostępnej tu oferty kulinarnej wypada zdecydowanie słabiej. W menu brakuje zwłaszcza jakichkolwiek ciepłych potraw, wybór przekąsek również nie jest nadzwyczajny ani pod względem ich jakości, ani zróżnicowania. Lepiej prezentuje się za to zaopatrzenie barów. Goście salonu mogą wybierać spośród kilku gatunków win, piw i mocniejszych trunków, bogaty jest również asortyment soków i innych napojów chłodzących.

fot. Marek Stus

Ostatnie komentarze

gość_429b7 2017-10-13 12:52   
gość_429b7 - Profil gość_429b7
To zupełnie inaczej niż w Gdańsku, gdzie już przed 20 na dzień dobry obsługa wita tekstem "ale my mamy otwarte tylko do 21"...
gość_24d69 2017-10-13 11:29   
gość_24d69 - Profil gość_24d69
Godziny zamknięcia nie są sztywne, ponieważ sam kilka razy korzystałem z saloniku mając wylot po godz. 24.00 i obsługa nikogo nie wyprasza.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama