Cisza nocna na Lotnisku Chopina od 2018 roku

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
21 września 2017 17:36
10 komentarzy
W przyszłym roku wraz z letnim sezonem, na Lotnisku Chopina będzie obowiązywać "Core Night", czyli zakaz wykonywania lotów planowanych w godzinach od 23:30 do 5:30.
Reklama

Wprowadzenie zasad "Core Night", czyli ciszy nocnej jest już pewne i zostało potwierdzone przez PPL na konferencji w Warszawie. Przed wejściem w życie zmian musi je jeszcze formalnie zatwierdzić prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Zmiana wejdzie w życie od sezonu letniego, w 2018 roku. Największym problemem lotniska i przewoźników pozostaje fakt, iż bilety na przyszłoroczny sezon letni są już w sprzedaży.

- Już teraz prowadzimy dialog z liniami lotniczymi, które startują bądź lądują w godzinach objętych zasadami "Core Night". Będziemy starali się przesunąć operacje na inne godziny. Jeżeli chodzi o nocne loty, to jeszcze nie wiemy jak przewoźnicy zdecydują się skumulować swoje operacje. Zakładamy że może to się wiązać z pewnymi kosztami, czy stratami połączeń dla lotniska Chopina, jednak naszym celem nie są tylko wyniki finansowe, ale także poprawa poziomu hałasu w nocy dla mieszkańców. Według mnie jest trochę za wcześnie żeby teraz zakładać że Wizz Air, bądź linie czarterowe zamkną swoje połączenia. Będziemy probować przenieść część lotów na wcześniejsze godziny, tak aby wyrobić się przed 23:30 - mówi Mariusz Szpikowski, naczelny dyrektor PPL, zarządzający Lotniskiem Chopina w Warszawie.

Bardzo prawdopodobne że w tej sytuacji, linie będą zmuszone odwołać swoje rejsy. Na lotnisku w Warszawie nie ma operacyjnej możliwości przeniesienia ich na wcześniejsze godziny z uwagi na napięty rozkład lotów przewoźników. Już teraz lotnisko w Warszawie wykonuje nawet 42 operacje na godzinę, co jest obecnie jego maksimum przepustowości. Według założeń PPL, podczas ciszy nocnej będzie można prowadzić pracę konserwacyjne, aby podnieść godzinną przepustowość nawet do 52 operacji.

Według założeń "Core Night",od 23:30 do 5:30 na warszawskim Lotnisku Chopina nie będą mogły być planowane żadne starty ani lądowania. Linie będą mogły wykonywać operacje jedynie w przypadku wystąpienia opóźnienia operacyjnego. Taki zakaz uderzy przede wszystkim w Wizz Aira i linie czarterowe, bo to one obsługują zdecydowaną większość nocnych lotów z i do Warszawy.

Cisza nocna nie będzie obowiązywała lotów państwowych, wojskowych, medycznych czy też sytuacji awaryjnych i nadzwyczajnych.

fot. Piotr Bożyk

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_01b05 2017-09-22 15:37   
gość_01b05 - Profil gość_01b05
Panie Wojtek co Pan za głupoty piszesz dogaduje się linia z lotniskiem i latają najlepiej całkiem skasować te loty poco ludzie mają na wczasy latać czarterami
gość_91eff 2017-09-22 13:20   
gość_91eff - Profil gość_91eff
wojtek kazdy wie ze, nie moze oficjalnie ale "zmotywuje" do tego :)
wojtek 2017-09-22 11:41   
wojtek - Profil wojtek
gość_e1baf: Zarząd lotniska ani nawet PPL przenieść żadnej operacji do WMI nie może. Co najwyżej może różnymi działaniami "zachęcić" danego przewoźnika do podjęcia przez niego takiej decyzji jak np przydzielając bardzo oddalone stanowiska czy wprowadzając zakaz lotów w określonych godzinach.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama