Rosną wydatki linii na IT. Głównie aplikacje i cyberbezpieczeństwo

19 września 2017 09:10
Linie lotnicze wydadzą w tym roku 24,3 mld dolarów na rozwiązania informatyczne - wynika z badań SITA. Coraz więcej linie wydają na oprogramowanie i nowoczesne urządzenia, w tym do samodzielnej odprawy, a także na aplikacje mobilne.
Reklama
Tegoroczne wydatki przewoźników lotniczych na systemy informatyczne będą o 11 proc. wyższe niż rok temu. Będą stanowiły 3,3 proc. wszystkich przychodów linii, czyli o 0,2 pkt. proc. więcej niż rok temu. Takie wnioski płyną z badania Air Transport IT Insight 2017 wykonanego przez firmę SITA.

Ponad 30 proc. wszystkich wydatków w tym obszarze będzie skierowanych na rozwój usług. To jednak o ponad 2 pkt. proc. mniej niż rok temu. Wyraźnie rośnie znaczenie inwestycji w oprogramowanie (24,9 proc. wydatków w 2017 r. wobec 23,6 proc. w 2016 r.) i urządzenia (10,5 proc. wobec 9,7 proc.). Bez zmian pozostanie udział wydatków na usług komunikacyjne (17,4 proc.) i bazy danych (16,6 proc.).

Najważniejszym celem inwestycji jest zwiększenie cyberbezpieczeństwa linii lotniczych - wydatki na ten cel deklaruje aż 95 proc. linii. Obecnie tylko jedna trzecia linii deklaruje, że jest gotowa na każde zagrożenie cyber atakiem. 95 proc. spółek chce też inwestować w usługi w chmurze, a 94 proc. przewoźników rozwinie aplikacje mobilne dla pasażerów. Wśród priorytetów inwestycyjnych są też usługi komunikacyjne za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz wywiad biznesowy.

Dla przewoźników IT ma też coraz większe zastosowanie w przypadku nieregularności. 82 proc. spółek deklaruje inwestycje w rozwiązanie umożliwiające pasażerom samodzielną np. zmianę rezerwacji, a 80 proc. - w systemy przewidywania nieregularności. Niemal wszystkie linie chcą też udostępnić pasażerom powiadomienia o nieregularnościach w czasie rzeczywistym za pośrednictwem aplikacji mobilnej, a 82 proc. - za pośrednictwem mediów społecznościowych.


Aplikacje mobilne stają się dla linii coraz ważniejszym kanałem sprzedaży. W 2016 r. za pośrednictwem tego kanału linie sprzedawały 3,9 proc. wszystkich usług, w tym roku ma to być już 8,4 proc., a w 2020 r. - 16,7 proc. Równocześnie z 48,1 proc. w 2016 r. do zaledwie 29,1 proc. w 2020 r. spadnie znaczenie agentów i systemów dystrybucji (GDS). Pod względem samej sprzedaży usług dodatkowych znaczenie aplikacji wzrośnie z 7 proc. w tym roku do 14 proc. w 2020 r.

97 proc. linii lotniczych zamierza wykorzystywać aplikacje do promowania swoich lotów. Tyle samo chce za ich pośrednictwem wysyłać karty pokładowe, a nieco więcej (98 proc.) - umożliwiać odprawę i na bieżąco informować o statusie lotu. Dla 80 proc. linii aplikacja będzie jednym z kanałów informowania pasażerów o statusie bagażu, a 87 proc. spółek chce poprzez nie rozwiązywać problemy klientów. Co ciekawe, ponad dwie trzecie linii zamierza inwestować w komunikację z pasażerami opartą o sztuczną inteligencję.


Dla 68 proc. priorytetem w zakresie rozwoju aplikacji jest zwiększenie sprzedaży. 58 proc. linii podkreśla znaczenie jednolitego streamingu podczas całej podróży, czyli wykorzystania tej samej aplikacji do odprawy, rozrywki pokładowej, zakupów czy rezerwacji.

Aż 94 proc. linii chce też inwestować w bezprzewodowe systemy łączności personelu pokładowego w trakcie lotu, 91 proc. chce dać taką możliwość pasażerom. 78 proc. zamierza dzięki nowym systemom IT lepiej zarządzać flotą, a 76 proc. - zwiększyć sprzedaż usług dodatkowych. Mniej linii zamierza inwestować w wykorzystanie IT przed odlotem. Tylko nieco ponad połowa chce poprawić systemy informowania pasażerów na bieżąco o stanie lotu.

Bardzo ważnym obszarem jest też samodzielna odprawa. W 2017 r. nadal niemal połowa wszystkich pasażerów odprawia się na lotnisku. Jednak do 2020 r. udział ten ma spaść do 26 proc. Za trzy lata najpopularniejszą metodą odprawy ma być aplikacja mobilna, a tylko nieco mniej powszechną odprawa w przeglądarce internetowej. Pojawią się też nowe metody, jak np. odprawa głosowa.

Linie lotnicze spodziewają się jednak spowolnienia nakładów na IT w kolejnym roku. O ile w tym roku wydatki kapitałowe (jako odsetek całkowitych przychodów) zwiększy 52 proc. spółek, a operacyjne - 57 proc., to na 2018 r. taką deklarację składa odpowiednio 32 i 42 proc. przewoźników.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy