×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Warszawa nadal w czołowej piątce wzrostów w Europie


Lotnisko Chopina w Warszawie w lipcu po raz kolejny znalazło się wśród pięciu najszybciej rozwijających się na kontynencie spośród lotnisk odprawiających ponad 5 mln pasażerów. W Unii jest na drugim miejscu.


Jak wynika z danych ACI Europe, organizacji branżowej zrzeszającej większość lotnisk w Europie, w lipcu ruch lotniczy na kontynencie wzrósł o 9,6 proc. Szybciej rozwijał się poza Unią Europejską (o 17,5 proc.) niż we wspólnocie (7,6 proc.). Szczególnie ważnym czynnikiem napędzającym rynek był wzrost liczby pasażerów na lotniskach pozaunijnych lecących na trasach międzynarodowych aż o 20,8 proc. 

W państwach Unii dynamikę napędzały przede wszystkim kraje Europy Środkowej i Wschodniej - w Rumunii ruch wzrósł o 22,8 proc., w Słowenii o 21,4 proc., a w Polsce o 20,4 proc. Dwucyfrowe wzrosty odnotowały też m.in. Czechy, Słowacja, Łotwa, Estonia, Węgry, Chorwacja i Bułgaria. W Europie Zachodniej najszybciej rósł ruch w Luksemburgu (19,5 proc.), Portugalii (15,2 proc.) i na Malcie (15,4 proc.). 

Rekordowe wzrosty notowały także kraje pozaunijne. Liczba pasażerów w Gruzji wzrosła o 48 proc., w Albanii o 31,2 proc., w Bośni i Hercegowinie o 28,3 proc., a w Turcji o 26,1 proc. Próg 20-proc. wzrostu przekroczyły także Islandia i Ukraina. 


Większa dynamika lotnisk pozaunijnych znajduje odzwierciedlenie w statystykach poszczególnych lotnisk. Dwa najszybciej rosnące porty lotnicze w lipcu to tureckie Antalya (64,2 proc.) i Ankara (42,2 proc.). Te wyniki są jednak wypaczone z uwagi na niską bazę w lipcu 2016 r. - miał wtedy miejsce nieudany zamach stanu w Turcji, który wpłynął na gwałtowny spadek ruchu lotniczego. 

Spośród lotnisk z innych krajów obsługujących co najmniej 5 mln pasażerów rocznie najwyższe wzrosty odnotowały Neapol (29 proc.), warszawskie Lotnisko Chopina (24,7 proc.) i Moskwa-Szeremetiewo (22,9 proc.). Próg 20-proc. wzrostu przekroczyły także Sankt Petersburg, Keflavik i Kijów-Boryspol.

ACI Europe podała, że najszybciej rosnącą grupą lotnisk były porty odprawiające od 10 do 25 mln pasażerów rocznie - ruch na nich zwiększył się o 14,2 proc. O 11,3 proc. wzrosła liczba pasażerów korzystających z portów do 5 mln odprawionych podróżnych rocznie, a o 10,2 proc. na lotniska w przedziale 5-10 mln. Najwolniej, o 6,1 proc., rozwijały się lotniska największe. 

Tylko dwa spośród klasyfikowanych przez ACI Europe lotnisk o ruchu przekraczającym 5 mln pasażerów rocznie odnotowały spadki. Były to włoskie porty Rzym-Fiumicino i Mediolan-Linate.

W lipcu o 10,5 proc. wzrosły przewozy cargo, przy czym w Unii zwiększyły się one o 8,5 proc., a poza nią aż o 23,3 proc.

fot. Heathrow Airportsgość_304c8 - Profil
gość_304c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie