Oblatywacz: Eastar Jet (Korea Płd.)

12 listopada 2017 10:20
Koreańskie linie Eastar Jet jak na przewoźnika niskokosztowego oferują stosunkowo zróżnicowaną strukturę taryfową oraz przyzwoity serwis.
Reklama
Z usług Eastar Jet korzystaliśmy na dwóch trasach krajowych w Korei Południowej: z wyspy Czedżu do Busan i z Busan do Seulu-Gimpo. Ceny za bilety kupowane ze stosunkowo niedużym wyprzedzeniem około trzech tygodni były zaskakująco niskie i pod tym względem, zwłaszcza na drugim odcinku, stanowczo odróżniały się od konkurencji.

Eastar Jet oferują dwa połączenia dziennie między Czedżu a Busanem. Rejsy między Busanem a Seulem-Gimpo, czyli krajowym lotniskiem w stolicy kraju, zostały zawieszone na zimę.


Rynek przewozów krajowych jest w Korei bardzo rozbudowany: loty między największymi miastami z wielką częstotliwością wykonuje dwóch dużych przewoźników tradycyjnych (Asiana i Korean Air) oraz kilku niskokosztowych (m.in. Jeju Air, T'Way, Jin Air czy właśnie EastarJet). Także wiele mniejszych i drugorzędnych miast ma połączenia nie tylko z hubami, ale także między sobą.

10 lat historii

Linia EastarJet powstała stosunkowo niedawno, bo w październiku 2007 r. W tym roku świętuje zatem swoje 10-lecie, co podkreślane jest zresztą na każdym kroku, od lotnisk po kubki w samolotach. Niecały rok później przewoźnik otrzymał certyfikat, a swoją działalność operacyjną zainaugurował 7 stycznia 2009 r. rejsem z Seulu-Gimpo do Czedżu - a zatem na swojej flagowej trasie krajowej. 24 grudnia tego roku wystartowały także połączenia międzynarodowe (pierwsze z nich odbyło się z Seulu-Incheon do Kuching w Malezji).


Przewoźnik należy do sojuszu U-FLY, który powołany został w styczniu 2016 r. i zrzesza niskokosztowych przewoźników z Chin i Hongkongu. EastarJet był pierwszą linią i póki co pozostaje jedyną spoza Państwa Środka. Do grona dołączył w lipcu 2016 r.

Eastar Jet - informacje praktyczne

Kod: ZE/ESR
Oferta: Południowokoreańskie linie niskokosztowe koncentrujące się na obsłudze tras krajowych z Busan, Czedżu i Seulu-Gimpo oraz tras międzynarodowych regionalnych przede wszystkim z Seulu-Incheon.
Flota: 18 maszyn o przeciętnym wieku 13 lat - wszystkie z nich to boeingi z rodziny 737: trzy w wersji -700, czternaście -800 i jeden -900. Dodatkowo EastarJet ma zamówionych pięć maszyn typu 737-900.
Odprawa: Darmowa na lotnisku (w tym samodzielnie), przez stronę internetową lub aplikację mobilną. Odprawa online uruchamiana 24 godzin przed wylotem. Możliwość wcześniejszego zarządzania rezerwacją (np. wyboru miejsca czy dokupienia posiłku).
Bagaż:
- rejestrowany: "Event Fare": brak, w pozostałych taryfach jedna sztuka do 15 kg + 5 kg w ramach "Package Fare"
- podręczny: jedna walizka o standardowych wymiarach do 7 kg oraz przedmiot osobisty (laptop, torebka, niewielki plecak)
Układ siedzeń: Jednoklasowy, 3-3, w boeingu 737-800 189 miejsc na pokładzie.
Posiłki na pokładzie: Darmowa woda, przekąski i ciepłe napoje płatne, ciepłe posiłki jedynie na lotach międzynarodowych powyżej dwóch godzin po wcześniejszym zamówieniu. W "Package Fare" na trasach międzynarodowych darmowy posiłek.
Rozrywka pokładowa: Brak.


Linia koncentruje się głównie na obsłudze tras krajowych. W siatce międzynarodowej z kilku miast w Korei Południowej lata do Japonii, Tajwanu, Chin (z Hongkongiem), Tajlandii, Malezji i Wietnamu. Główne porty to: Seul-Gimpo (dla tras krajowych), Seul-Incheon (dla międzynarodowych), Czedżu oraz Busan.

Przewoźnik jest w pełni prywatny i nie publikuje na bieżąco wyników finansowych oraz operacyjnych.

Promocje tylko dla zarejestrowanych

Serwis internetowy przewoźnika jest przejrzysty i łatwy w obsłudze. Posiada kilka wersji językowych - w tym angielską, chińską, japońską i koreańską. Jednak jego wadą jest długi proces ładowania się, podobnie wolno zresztą przebiegają pozostałe etapy. EastarJet sprzedaje także bilety na loty linii T'Way Air, które realizowane są w formule code-share.

Na stronie startowej najwyraźniej zaznaczona jest opcja wyszukiwania połączeń, a także prezentowane są aktualne promocje. Pozostałe funkcjonalności - jak np. odprawa on-line, zarządzanie rezerwacją czy logowanie do konta klienta znajdują się w zakładach u góry.


Po wybraniu interesującej nas trasy, dat, a także liczby podróżnych przekierowywani jesteśmy do wyboru przelotu. Nim jednak się tak stanie w okienku ukazują się stałe części składowe biletu, warunki i koszty przewiezienia bagażu i zmian rezerwacji z podziałem na poszczególne taryfy. Trzeba je zaakceptować. Dopiero potem możemy dokonać wyboru konkretnego rejsu.

Jak na linię niskokosztową wybór taryf jest dość standardowy. Ich struktura zasadniczo nie różni się między przelotami krajowymi i międzynarodowymi, ale za poszczególne usługi dodatkowe inne są ceny. I tak najbardziej podstawowa jest taryfa "Event Fare", w której zapewniony mamy tylko przelot bez żadnych dodatków. Co więcej, aby skorzystać z niej trzeba być zarejestrowanym klientem przewoźnika. W taryfie "Discount Fare" mamy wliczony 15-kg bagaż rejestrowany (niezależnie od trasy), płatne są pozostałe usługi. W "Regular Fare" dochodzi bezpłatna zmiana terminu podróży.


Warty rozważenia jest zakup opcji "Package Fare". Zyskujemy tutaj zwiększony limit ciężaru walizki nadawanej do luku (do 20 kg), wybór miejsca (w tym także w rzędach z dodatkową przestrzenią na nogi przy wyjściach awaryjnych), możliwość zmiany lub anulacji (za odstępnym), a na trasach międzynarodowych także posiłek. Cena takiego pakietu zależy od trasy. Na połączeniach krajowych to koszt 6 tys. wonów (niecałe 20 zł) a na międzynarodowych od 26 do 31 tys. wonów (84-100 zł).

Warto także pamiętać, że na stronie wyboru taryfy podawana jest tylko cena za bilet. Pełne podsumowanie zobaczymy u dołu - wtedy doliczane są wszelkie opłaty i podatki oraz usługi dodatkowe.

Prawie standardowa odprawa i boarding

Odprawa na loty EastarJet możliwa jest na kilka sposobów. Dla pasażerów, którzy nie nadają bagażu warto rozważyć check-in przez stronę lub aplikację mobilną. Aby jednak skorzystać z tych kanałów trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem.


Podczas swoich podróży zdecydowałem się na odprawę na lotnisku - wynikało to z potrzeby nadania bagażu. Miejsca w samolocie wybrałem wcześniej - przy okazji rezerwacji (w ramach usługi "Package Fare"). Na obu lotach proces rejestracji przebiegł szybko i sprawnie, niemal bez kolejki. Z racji, że mój fotel znajdował się w rzędzie awaryjnym moja karta pokładowa została oklejona dodatkowym oświadczeniem w języku koreańskim i angielskim, z którym musiałem się zapoznać i podpisać jeszcze przy agencie. Raz - w Busan - usiłowano mi zmienić miejsce, tłumacząc ten fakt nieznajomością języka koreańskiego. Jednak po krótkiej dyskusji i udowodnieniu, że nie mam takiego obowiązku, a za miejsce zapłaciłem, ostatecznie pozostało ono nie zmienione.


Procedury kontroli bezpieczeństwa nie odbiegają w Korei Płd. od międzynarodowych standardów. Na szczęście cały proces przebiega sprawnie i szybko.

Boarding rozpoczął się na oba loty punktualnie. Najpierw obsługa ustawiała specjalne tablice, na których markerem wypisane były szczegóły rejsu. Potem rozpoczynało się tradycyjne sprawdzanie kart i dokumentów. Za każdym razem przechodziliśmy do autobusu, który wiózł nas do samolotu.

Na pokładzie po koreańsku

Eastar Jet testowaliśmy na dwóch trasach krajowych w Korei Południowej: z Czedżu do Busan (lot ZE904) oraz z Busan do Seulu-Gimpo (ZE294). Oba rejsy obsługiwane były boeingami 737-800. Pierwszy z wymienionych wykonywany był samolotem o znakach rejestracyjnych HL-8023. To jedna ze starszych maszyn we flocie przewoźnika. Wyprodukowana w 1998 r. najpierw służyła w Hainan Airlines. Na drugi lot podstawiono boeinga HL-8035. Ten samolot z kolei miał dość liczne grono użytkowników, chociaż zbudowano go w 2004 r. Miał także europejski epizod - latał bowiem dla rumuńskiej linii Blue Air.


Oba samoloty mają wnętrze starego typu z masywnymi, obitymi materiałem fotelami. Kabina skonfigurowana jest jednoklasowo i jest w stanie pomieścić 189 pasażerów. Oparcia siedzeń są wychylane o kilka stopni, a przestrzeń między kolejnymi rzędami jest standardowa jak na linię niskokosztową. Stoliki w rzędach awaryjnych chowane są w podłokietniki. W pozostałych - są standardowo przymocowane do poprzedzającego fotela. Są wystarczająco duże aby móc spokojnie położyć na nich np. laptopa.


W trakcie lotu dla wszystkich podróżnych serwowana była woda. Przewoźnik serwuje ciepłe posiłki jedynie po wcześniejszym zamówienie i wyłącznie na trasach międzynarodowych. Ciepłe i zimne napoje oraz różne przekąski międzynarodowe i koreańskie, w tym także ciepłe zalewane zupki, można kupić na pokładzie w cenie od 2 tys. wonów (6,5 zł) wzwyż.


Co ciekawe, instrukcja bezpieczeństwa prowadzona były tylko po koreańsku. Jedynie dwa komunikaty podawane były w języku angielskim (o wyłączeniu urządzeń elektronicznych i o potrzebie zapoznania się z kartą bezpieczeństwa umieszczoną w kieszeni każdego fotela).

Na testowanych lotach krajowych współczynnik wypełnienia był dość niski (ok. 50 proc.), dlatego wiele miejsc pozostawało pustych - spokojnie można było zatem liczyć albo na cały rząd tylko do własnej dyspozycji lub co najmniej pusty środkowy fotel.

Podsumowanie

Linie Eastar Jet to typowy low-cost, chociaż, ze względu na wielką konkurencję ze strony innych koreańskich przewoźników, odbiega on nieco od tego co znamy chociażby z Europy. Ciekawy jest podział taryf - promocje dostępne są tylko dla zarejestrowanych użytkowników (rejestracja jest bezpłatna i nie wymaga posiadania karty stałego klienta). Podstawowa taryfa zawiera 15-kg bagaż podręczny, który za niewielką opłatą można powiększyć o 5 kg. Podczas lotów bezpłatnie serwowana jest woda dla wszystkich pasażerów. Linia często organizuje także specjalne akcje, w trakcie których pasażerowie otrzymują na niektórych rejsach upominki lub poczęstunek.


Na duży plus zasługuje niska cena przelotów kupowanych nawet z niewielkim wyprzedzeniem. Dobre wrażenie daje także bardzo szybkie przechodzenie przez poszczególne etapy podróży: procedury na lotniskach trwają krótko, obsługa jest sprawna i sympatyczna.

Pozytywnie należy także ocenić utrzymanie floty przewoźnika: mimo, iż wnętrza samolotów są starego typu, to widoczna jest wielka dbałość o porządek i czystość. Dobry obraz podróży dopełniają punktualność i uśmiechnięta załoga.

fot. Mirosław Pachowicz

Reporter Pasazer.com podróżował Eastar Jet na pełnopłatnym bilecie

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy