×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


PPL: 184,9 mln zł zysku netto po siedmiu miesiącach


W okresie od stycznia do lipca zysk netto zarządzającego warszawskim lotniskiem PPL-u wzrósł o 16 proc. do 184,9 mln zł. Skorzystają pracownicy, bo firma szykuję wypłatę 5200 zł nagrody dla każdego uprawnionego.


Przez minionych siedem miesięcy PPL uzyskał 506,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, o 51,3 mln zł więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego (wzrost o 11,3 proc.). Rekordowo dobrze kształtują się w tym roku pozostałe parametry finansowe przedsiębiorstwa: EBIDTA na koniec lipca wyniosła 295,9 mln zł, a wskaźnik obrazujący stosunek kosztów działalności operacyjnej do przychodów utrzymał się na poziomie 58 proc. 

Na rekordowo dobre tegoroczne wyniki wpłynął przede wszystkim wzrost ruchu lotniczego. Liczba pasażerów obsłużonych na Lotnisku Chopina wyniosła ponad 8,7 mln, z czego rekordowy odsetek, bo aż 23,7 proc. stanowili pasażerowie tranzytowi. Tak wyróżniający wolumen ruchu tranzytowego świadczy o skutecznym rozwoju funkcji węzłowych Lotniska Chopina.

Na uwagę zasługuje wzrost aż o 70,1 proc. liczby pasażerów krajowych. Co istotne, wyraźny wzrost przychodów wypracowany został też w kategorii przychodów pozalotniczych - w tej kategorii PPL wypracował 164,1 mln zł, czyli o 13 mln zł więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r.


Mimo silnego wzrostu przychodów lotniczych, udział przychodów pozalotniczych w całości przychodów PPL po siedmiu miesiącach 2017 r. jest nadal wysoki i wynosi 32,4 proc. Istotne dynamiki wzrostu przychodów w tej kategorii osiągnęły usługi parkingowe (34 proc.) oraz ponadstandardowa obsługa pasażerów, tj. salony Executive Lounge, VIP Line, jak i Fast Track (45,5 proc.). Znaczną część przychodów ze sprzedaży usług PPL, bo aż 29,8 proc., generują przewoźnicy regularni posiadający na Lotnisku Chopina swoje bazy operacyjne.

Przez siedem miesięcy 2017 r. z 89,01 do 98,47 wzrosła na Lotnisku Chopina liczba pasażerów przypadających na jedną operację lotniczą. 

Wskutek uruchomienia rejsów do Zielonej Góry, także w tym porcie dostrzec można pozytywne trendy: w charakteryzowanym okresie o 36,1 proc. wzrosły przychody z usług lotniczych, o 21,6 proc. z usług handlingowych, a wzrost przychodów pozalotniczych wyniósł 7,6 proc.

W związku z dobrymi wynikami finansowymi, gotowa do wypłaty jest również pierwsza transza nagrody uznaniowej w wysokości 5,2 tys. zł brutto na każdego uprawnionego pracownika przedsiębiorstwa. Jej wypłata nastąpi natychmiast po osiągnięciu porozumienia ze wszystkimi związkami zawodowymi.

fot. Dominik Sipinskigość_a46f1 - Profil
gość_a46f1
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie