IATA: Lipiec z rekordowym wypełnieniem

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
15 września 2017 15:00
Dane przewozowe za lipiec wskazują na silny, ale słabnący w porównaniu z poprzednimi miesiącami, wzrost - informuje Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego IATA.
Reklama

W lipcu tego roku łączny ruch pasażerski mierzony w pasażerokilometrach (RPK) wzrósł o 6,8 proc. w porównaniu z lipcem 2016 r. Jest to solidny wynik, choć niższy niż 7,7 proc. wzrost rok do roku odnotowany w czerwcu. Oferowanie (ASK) wzrosło o 6,1 proc. a średni współczynnik wypełnienia (LF) zwiększył się o 0,6 proc. i wyniósł 84,7 proc. co jest najwyższa w historii wartością odnotowaną w lipcu.

W przeciągu ostatniego roku ruch pasażerski wzrastał we wszystkich regionach na świecie. Europejscy przewoźnicy odnotowali w lipcu 7,5 proc. wzrost ruchu pasażerskiego w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Miesiąc wcześniej, w czerwcu, europejskie linie lotnicze odnotowały 8,8 proc. wzrost ruchu pasażerskiego r.d.r. Lipcowe oferowanie wzrosło o 5,9 proc. w porównaniu z lipcem 2016 r. Ruch pasażerski wzrastający szybciej niż oferowanie był możliwy dzięki 1,3 proc. wzrostowi średniego współczynnika wypełnienia, który ogółem w lipcu wyniósł 88,7 proc., co jest najwyższą wartością spośród wszystkich regionów na świecie.

- Jak pokazują dane wskazujące na wysoki współczynnik wypełnienia w lipcu, apetyt na podróże lotnicze pozostaje na wysokim poziomie. Jednak w obliczu rosnących nakładów obniża się stymulujący efekt niższych cen biletów. To sugeruje osłabianie się środowiska wspierającego popyt - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny oraz prezes IATA.


Lipiec był czwartym z ostatnich pięciu miesięcy, w którym linie lotnicze zrzeszone w IATA odnotowały dwucyfrowe wzrosty przewozu cargo. Ogółem w lipcu towarowe przewozy lotnicze mierzone w tonokilometrach (FTK) wzrosły w perspektywie rok do roku o 11,4 proc. Oferowanie (AFTK) wzrosło w lipcu o 3,7 proc. w porównaniu w okresem sprzed roku, czyli o mniej niż jedną trzecią tempa wzrostu FTK. W lipcu współczynnik wypełnienia (LF) wyniósł 43,7 proc., o 3 proc. więcej niż w czerwcu tego roku.

W Europie lotnicze przewozy towarowe rosły szybciej niż średnia światowa i w lipcu wzrosły o 12,3 proc, czemu sprzyjało ożywienie gospodarcze na rynkach światowych a także słabnący kurs euro, który wspomagał eksport produktów z Europy. Ogółem przewozy cargo w Europie wzrastały przez dziewięć z ostatnich 11 miesięcy.

Najwyższy, 34,1 proc. wzrost przewozów cargo został w lipcu odnotowany w Afryce, w szczególności na trasach pomiędzy Afryką i Azją (prawie 80 proc. w lipcu i 65 proc. w pierwszej połowie roku).

Jak informuje IATA, wzrost przewozów lotniczych cargo jest zbieżny z typowymi przykładami odnotowywanymi przy wzrostach globalnego cyklu ekonomicznego. Jednak coraz więcej sygnałów wskazuje na to, że wzrost FTK osiągnął punkt szczytowy, co może oznaczać że trend wzrostowy przewozów frachtu lotniczego może ulec zatrzymaniu a nawet odwróceniu.


fot. Tomasz Śniedziewski, Lufthansa

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama