Zakaz nocnych lotów w Warszawie już pewien

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 września 2017 10:30
27 komentarzy
Decyzja o wprowadzeniu całkowitego zakazu lotów na Lotnisku Chopina od 23:30 do 5:30 już praktycznie zapadła - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że brak ograniczeń hałasowych będzie przewagą Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Reklama

Szef resortu infrastruktury podkreślił podczas wystąpienia otwierającego dzisiejsze (14.09) Forum Lotnicze, że wprowadzenie nocnego zakazu lotów w Warszawie jest konieczne i decyzja niemal już zapadła. Nie sprecyzował jednak, czy na pewno nastąpi to od lata 2018 r.

Słowa Adamczyka w praktyce oznaczają, że krytykowany przez wielu przewoźników zakaz zostanie wprowadzony. Ministerstwo Infrastruktury nadzoruje zarówno PPL, zarządcę warszawskiego lotniska i inicjatora zmiany, jak i Urząd Lotnictwa Cywilnego, który musi ją formalnie zatwierdzić.

Zgodnie z propozycją, o której napisaliśmy jako pierwsi, od 23:30 do 5:30 na warszawskim Lotnisku Chopina nie będą mogły być planowane żadne starty ani lądowania. Linie będą mogły wykonywać operacje jedynie w przypadku wystąpienia opóźnienia operacyjnego. Taki zakaz uderzy przede wszystkim w Wizz Aira i linie czarterowe, bo to one obsługują zdecydowaną większość nocnych lotów z i do Warszawy.


Przewoźnicy starają się co najmniej opóźnić wejście w życie nocnego zakazu lotów w Warszawie. Bilety na sezon letni 2018 są już w sprzedaży - jeśli obsługa nocnych rejsów byłaby niemożliwa, to linia musiałaby je odwołać, bo nie ma operacyjnej możliwości przeniesienia ich na wcześniejsze godziny z uwagi na napięty rozkład lotów przewoźników.

Minister infrastruktury dodał, że zakaz nocnych lotów to jedno z działań zmierzających do lepszego zarządzania przepustowością Lotniska Chopina. Ograniczenia tego portu, jak podkreślił, to jedno z największych bieżących wyzwań dla polskiego lotnictwa. Docelowo ma je rozwiązać budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale w ciągu najbliższych kilku lat konieczne będą inne działania.

Podczas wystąpienia Adamczyk zauważył, że jednym z argumentów za budową CPK jest brak ograniczeń hałasowych. Tymczasem właśnie hałas jest oficjalnie głównym argumentem za wprowadzeniem zakazu nocnych lotów w Warszawie.

Adamczyk nadal nie podał konkretnych informacji na temat planów budowy CPK, ale zauważył, że jego lokalizacja będzie jednym z największych atutów. Ma ona dać Polsce przewagę m.in. pod względem lotów do i z Azji. Minister infrastruktury zaznaczył, że planuje także przygotowanie nowych dokumentów strategicznych dla lotnictwa - w pierwszej kolejności strategia sektorowa zostanie dostosowana do założeń Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. planu Morawieckiego. Następnie ma powstać nowa lub zaktualizowana strategia rozwoju sieci lotnisk. Ostatni dokument tego typu obowiązywał do 2013 r. Mimo apeli branży lotniczej ani poprzedni rząd, ani obecny do tej pory nie opublikowały zaktualizowanej strategii.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_85ded 2017-09-16 10:12   
gość_85ded - Profil gość_85ded
Wszyscy krzyczą ze czartery i lcc powinny się przenieść do modlins ale ja sobie tego nie wyobrażam gdzie w tym momencie Modlin już jest zapchany.. może wypadało by znaleść jakieś alternatywne logiczne rozwiązanie. W pierwszej kolejności rozbudować jak najszybciej ten port a nie blokwac jego rozbudowę przez Pll. Uwazam ze jeśli ten port stałby się prawdziwym portem a nie hangarem jak dla bydła gdzie jak odlatuje kilka samolotów jest straszny ścisk, stworzył dobre połączenie klejowe z warszawa to i ludzie i linie lotnicze przekonały by się do tego lotniska.
gość_e9b04 2017-09-15 22:07   
gość_e9b04 - Profil gość_e9b04
Brak ograniczeń hałasowych przewaga CPK? To samo miało byc przewaga WMI dla linii czarterowych i co? Ani jedna się nie ruszyła. Niestety, tu musi działać zasada kija i marchewki.
gość_6ac06 2017-09-15 19:30   
gość_6ac06 - Profil gość_6ac06
Ja też popieram ograniczenie lotów w nocy na Chopinie. Stać nas już chyba na to, żeby zacząć dbać o swoje zdrowie tak jak robią to na zachodzie. Lotnisko w centrum miasta powinno być zamykane w nocy, żeby dać ludziom spokojnie odpocząć.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama