W Warszawie stanęły krany z wodą pitną

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 września 2017 08:00
8 komentarzy
Lotnisko Chopina jest pierwszym w Polsce, które udostępniło pasażerom specjalne źródła darmowej wody pitnej w terminalu. W Warszawie stanęły trzy takie dystrybutory.
Reklama

Lotnisko Chopina w Warszawie uruchomiło dystrybutory wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji m. st. Warszawy. Krany są dostępne w tak zwanej strefie tranzytowej, za strefą kontroli bezpieczeństwa. Urządzenia są przystosowane do napełniania butelek.

Dwa dystrybutory z bezpłatną wodą ustawione są w strefie Schengen, a jeden w Non-Schengen. Woda z urządzeń spełnia wszystkie wymagane normy wody pitnej.


Lotnisko Chopina tym samym stało się pierwszym lotniskiem w Polsce i jednym z pierwszych w regionie, na którym pasażerowie mają dostęp do darmowej wody pitnej w dystrybutorach. Woda wodociągowa z kranów niemal w całej Europie, w tym w Polsce, również jest zdatna do picia, choć konieczność nalewania jej do butelek w umywalkach w toaletach była bardzo niekomfortowa dla pasażerów. Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa, przez kontrolę bezpieczeństwa nie wolno przenieść płynów o pojemności większej niż 100 ml. Nie ma jednak ograniczeń co do przenoszenia pustych butelek.

- Bardzo cieszymy się, że wspólnie z MPWiK mogliśmy wprowadzić to udogodnienie naszych pasażerom. Jesteśmy dumni, że jako pierwsze lotnisko w Polsce udostępniamy osobom podróżującym z naszego lotniska darmową wodę - mówi Hubert Wojciechowski, dyrektor biura marketingu i PR Lotniska Chopina.

Podobne dystrybutory w Europie stoją m.in. na większości lotnisk skandynawskich. Są też bardzo popularne w Azji i Stanach Zjednoczonych.

Postępowanie w sprawie wysokich cen wody butelkowanej na lotniskach prowadzi UOKiK. Urząd sprawdza, czy nie doszło do zmowy cenowej dystrybutorów. Komisja Europejska zaleca, by woda na lotniskach była dostępna za 1 euro.

fot. Lotnisko Chopina
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f500a 2017-09-27 12:12   
gość_f500a - Profil gość_f500a
Fajny pomysł moim zdaniem, bo dlaczego nie promować ekologi i warszawskiej kranówki skoro jest to bardzo dobrej jakości czysta woda? Na pewno skorzystam z okazji i spróbuję.
gość_06c6e 2017-09-15 00:16   
gość_06c6e - Profil gość_06c6e
gosc_83076: przecież napisałem, że ceny wody na lotnisku są horrendalne, więc raczej nie pracuję ani w PR lotniska ani w którymś ze sklepów z wodą (zresztą wszystko jedno w którym, bo wszystkie mają jednego właściciela). gosc_bba5b: goście zza wschodniej granicy nie będą pić z kranów, bo też mają zakorzenione przekonanie, że się do picia nie nadaje. A goście zza zachodniej granicy też nie będą jej pić, bo się w Polsce tego będą bali robić. To tylko względnie tanie PR-owe zagranie lotniska. Skorzystają z niego jedynie pasażerowie, którzy przy wyborze lotniska kierują się jedynie ceną.
gość_bba5b 2017-09-14 09:08   
gość_bba5b - Profil gość_bba5b
Polacy zapewne z tych dystrybutorów korzystać nie bedą, bo mamy głęboko zakorzenione przekonanie, ze woda z kranu do picia się nie nadaje. Ale juz goście z zagranicy, którzy nie maja takiego problemu, zapewne bedą korzystać. Podobne źródła sa na wielu lotniskach i wiele osób z nich korzysta.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama