Schiphol zaprezentował projekt nowego terminala

13 września 2017 08:30
Biuro KAAN Architecten zaprojektuje nowy terminal amsterdamskiego portu lotniczego Schiphol. Będzie on miał roczną przepustowość 14 mln pasażerów i zostanie oddany do użytku w 2023 r.
Reklama
Projekt nowego terminala pasażerskiego został wyłoniony w wyniku konkursu, do którego przystąpiło wiele uznanych na świecie biur architektonicznych. Zgodnie z wytycznymi konkursu, nowy budynek miał być rozszerzeniem istniejącego terminala, tak aby zachować koncept pojedynczego terminala, który jest znakiem rozpoznawczym amsterdamskiego lotniska. Nowy budynek powstanie na południowym skraju istniejącego terminala, przy pirsach B i C wykorzystywanych do obsługi lotów europejskich.

Ostatecznie najwyższe uznanie w oczach komisji konkursowej zdobył projekt zaproponowany przez biuro architektoniczne KAAN Architecten z Rotterdamu we współpracy z Estudio Lamela, ABT, Ineco, Arnout Meijer Studio, DGMR oraz Planeground. Zwycięskie konsorcjum pokonało uznane na całym świecie biura OMA, UNStudio, SOM, oraz MVRDV.

- Ten projekt wpasowuje się w DNA Schiphol. To był główny powód, dla którego jury zdecydowało się wybrać ten projekt. Rozwiązania zaproponowane w projekcie przyczyniają się do doskonałej obsługi przepływu ruchu, projekt zapewnia optymalne wsparcie dla pasażerów, wspiera nasze ambicje tworzenia zrównoważonego rozwoju i jest ponadczasowy. Nie możemy się doczekać by powitać linie lotnicze i pasażerów w nowym terminalu oraz przyległym nowym pirsie - powiedział Jos Nijhuis, prezes Amsterdam Airport Schiphol.


- Najbardziej inspirującą dla naszego zespołu tkanką architektoniczną i planistyczną na Schiphol jest ta z hali odlotów z 1967 r. Tkanka, która charakteryzuje się obfitym światłem dziennym, prostotą przestrzeni oraz znaczną przestrzennością. Szczególnie uderzające jest, że materiały i wykonanie są minimalnie widoczne. Powtórzenia, które definiują przestrzeń - rzędy kolumn, panele informacyjne, kioski z biletami, użebrowanie elewacji fasady, oświetlenie sufitu - wszystko to przekłada się na uspokajający rytm. To jest esencją DNA Schiphol: funkcjonalność jest priorytetem - wymagająca funkcjonalność, a nie naga funkcjonalność - to jest wymóg jak funkcjonalność łączy komfort, łatwość codziennego użytkowania oraz przydatność celu. To prowadzi do naturalnej prostoty - wyjaśnia biuro KAAN Architecten.

Port lotniczy Schiphol zdecydował się także uhonorować innych uczestników finału konkursu, prezentując ich propozycje na stronie internetowej lotniska.

- My wszyscy w Capital Programme jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kunsztu, pasji i jakości propozycji przedstawionych przez zespoły przystępujące do konkursu. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy je otrzymać i być nimi zainspirowani. Chcemy z całego serca podziękować wszystkim zespołom biorącym udział w konkursie za ich niesamowity wkład i zaangażowanie. Dziękujemy im także za ich udział w debacie na temat przyszłości Schiphol oraz terminali lotniczych - powiedział Bernardo Gogna, dyrektor Royal Schiphol Group Capital Programme w imieniu jury konkursowego.

fot. Royal Schiphol Group

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy