×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Inwestorzy wykładają 90 mln dolarów na latające auto


Niemiecki start-up Lilium, który chce produkować niewielkie latające auta do transportu miejskiego i regionalnego, zebrał 90 mln dolarów od inwestorów w drugiej rundzie finansowania.


O sprawie poinformował portal ch-aviation.net.

Wśród nowych inwestorów w Lilium są m.in. chiński koncern telekomunikacyjny Tencent oraz fundusze LGT, Atomico (firma współzałożyciela Skype'a) i Obvious Ventures (którego założycielem był jeden z twórców Twittera). Od początku działalności w 2015 r. Lilium zebrał już ponad 100 mln dolarów kapitału. 


Lilium chce produkować niewielkie, maksymalnie pięcio miejscowe latające samochody przeznaczone głównie do transportu miejskiego oraz krótkodystansowego. Producent podaje jako przykłady trasy z Londynu do Paryża czy z nowojorskich lotnisk na Manhattam. Pojazdy mają mieć napęd w pełni elektryczny i zdolność pionowego startu oraz lądowania. Ich zasięg ma dochodzić do 300 kilometrów, a prędkość - do 300 km/h. 

Pojazdy Lilium mają mieć także zdolność lotu autonomicznego, dzięki czemu będzie można je przywoływać za pomocą aplikacji do dowolnie wybranego miejsca. Podróż nimi w obrębie aglomeracji ma być tańsza niż taksówką. 

Niemiecki start-up w tym roku wykonał pierwszy lot testowy dwumiejscowym samochodem latającym. W środku nie było pasażerów, ale udało się wykonać najtrudniejszy manewr przejścia z fazy pionowego wznoszenia do lotu poziomego. Firma przyznaje, że jest jeszcze daleko od uruchomienia produkcji seryjnej, ale chce to zrobić właśnie dzięki drugiej rundzie finansowania. 

fot. Liliumgość_04f7c - Profil
gość_04f7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie