Inwestorzy wykładają 90 mln dolarów na latające auto

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 września 2017 12:20
2 komentarze
Niemiecki start-up Lilium, który chce produkować niewielkie latające auta do transportu miejskiego i regionalnego, zebrał 90 mln dolarów od inwestorów w drugiej rundzie finansowania.
Reklama

O sprawie poinformował portal ch-aviation.net.

Wśród nowych inwestorów w Lilium są m.in. chiński koncern telekomunikacyjny Tencent oraz fundusze LGT, Atomico (firma współzałożyciela Skype'a) i Obvious Ventures (którego założycielem był jeden z twórców Twittera). Od początku działalności w 2015 r. Lilium zebrał już ponad 100 mln dolarów kapitału.


Lilium chce produkować niewielkie, maksymalnie pięcio miejscowe latające samochody przeznaczone głównie do transportu miejskiego oraz krótkodystansowego. Producent podaje jako przykłady trasy z Londynu do Paryża czy z nowojorskich lotnisk na Manhattam. Pojazdy mają mieć napęd w pełni elektryczny i zdolność pionowego startu oraz lądowania. Ich zasięg ma dochodzić do 300 kilometrów, a prędkość - do 300 km/h.

Pojazdy Lilium mają mieć także zdolność lotu autonomicznego, dzięki czemu będzie można je przywoływać za pomocą aplikacji do dowolnie wybranego miejsca. Podróż nimi w obrębie aglomeracji ma być tańsza niż taksówką.

Niemiecki start-up w tym roku wykonał pierwszy lot testowy dwumiejscowym samochodem latającym. W środku nie było pasażerów, ale udało się wykonać najtrudniejszy manewr przejścia z fazy pionowego wznoszenia do lotu poziomego. Firma przyznaje, że jest jeszcze daleko od uruchomienia produkcji seryjnej, ale chce to zrobić właśnie dzięki drugiej rundzie finansowania.

fot. Lilium
Reklama

Ostatnie komentarze

jjemiolo 2017-09-13 20:05   
jjemiolo - Profil jjemiolo
@c38ec: ale chyba lepszy niz pionowe ladowanie?
gość_c38ec 2017-09-11 12:32   
gość_c38ec - Profil gość_c38ec
Pionowy start? To chyba niezbyt przyjemne.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama