PPL chce zakazać nocnych lotów w Warszawie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 września 2017 16:20
38 komentarzy
Lotnisko Chopina chce wprowadzić całkowity zakaz lotów od 23:30 do 5:30. Ma to doprowadzić do zmniejszenia hałasu, ale równocześnie uderzy w linie czarterowe i Wizz Aira. Zakaz może objąć połączenia, na które bilety są już w sprzedaży.
Reklama

Pasazer.com dotarł do propozycji nowych zasad przydzielania slotów, czyli zezwoleń na start i lądowanie o określonej godzinie, na warszawskim Lotnisku Chopina. Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez brytyjską firmę ACL, która jest koordynatorem portu lotniczego, w godzinach od 23:30 do 5:30 miałby obowiązywać całkowity zakaz wykonywania planowanych lotów.

Nowe zasady miałyby wejść w życie od sezonu letniego 2018, czyli od końca marca przyszłego roku. Jak wynika z naszych źródeł, wydaje się bardzo prawdopodobne, że tak się stanie, mimo protestów przewoźników. Formalnie zmianę musi jeszcze zatwierdzić Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Lotnisko motywuje zmianę głównie potrzebą ochrony mieszkańców okolic lotniska przed nocnym hałasem. Zarządzający portem PPL przekonuje, że otrzymuje liczne skargi, a obecna maksymalna nocna przepustowość lotniska jest już wykorzystana.


Według obecnych przepisów między godz. 22:00 a 6:00 obowiązuje system tzw. Quota Count (QC). W tym czasie na lotnisku mogą zostać wykonane operacje lotnicze o maksymalnej sumie QC równej 24 punktów. Każdy typ samolotu ma własną wartość QC zależną od generowanego hałasu.

Po zmianie między godz. 23:30 a 5:30 nie można by wykonywać żadnych operacji z wyjątkiem lotów państwowych, sanitarnych oraz związanych z bezpieczeństwem państwa. Wyjątkiem byłyby też loty opóźnione z przyczyn operacyjnych niezależnych od linii. Jednak żadne połączenia rozkładowe nie mogłyby być planowane na te godziny. Otrzymany już limit QC linie musiałyby wykorzystywać w godzinach od 22:00 do 23:30 i od 5:30 do 6:00.

Zmiana dotknie przede wszystkim Wizz Aira i linie czarterowe, bo to ci przewoźnicy najczęściej startują lub lądują w nocy.

Zgodnie z obecnie dostępnym w systemie OAG Schedules Analyser rozkładem na sezon letni 2018 w godzinach, które zostałyby objęte całkowitym zakazem, planowane są lądowania aż 13 rejsów Wizz Aira - z Tel Awiwu, Larnaki, Rzymu-Fiumicino, Lyonu, Keflaviku, Londynu-Luton, Barcelony, Malty, Santander, Aberdeen, Liverpoolu, Glasgow i Agadiru. Większość z nich nie jest obsługiwana codziennie. Poza tym po północy lądowanie rejsu z Kopenhagi planuje też SAS.

Przeniesienie większości tych połączeń na inne godziny nie będzie możliwe z uwagi na konieczność dopasowania ich do możliwości przewoźnika. Ponadto w godzinach wczesnorannych i późnowieczornych lotnisko jest zatłoczone i nie ma wtedy wielu dostępnych slotów. Dlatego przewoźnicy najprawdopodobniej byliby zmuszeni do zlikwidowania części połączeń.

Jeśli zmiany wejdą w życie już od lata 2018 r., mogą dotknąć pasażerów, którzy już wykupili bilety. Jeśli linie będą zmuszone odwołać loty, muszą zapewnić pasażerom inny sposób dotarcia do miejsca docelowego. Zgodnie z prawem unijnym, jeśli uznają, że to koszt spowodowany przez działania lotniska, mogą wystąpić z roszczeniami wobec PPL.

Zapytaliśmy lotnisko o komentarz do tych planów, ale nie otrzymaliśmy na razie odpowiedzi.

fot. Tomasz Śniedziewski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_00546 2017-09-23 22:12   
gość_00546 - Profil gość_00546
Tu nie chodzi o żaden hałas tylko żeby utrudnić życie konkurencji LOTu. Zobaczycie jakie będą robić cyrki na CPK żeby LOT tam miał monopol. A w regionach też coś wymyślą żeby konkurencji nie było zbyt wiele i LOT będzie panem życia i śmierci w transporcie lotniczym w Polsce. Jeszcze ten CPK wszystkim pasażerom w Polsce gardłem wyjdzie.
piotrek737 2017-09-11 18:36   
piotrek737 - Profil piotrek737
Czak: Ale to nie jest takie proste, że sobie pozmieniasz rozkład czy się dopasujesz do danej sytuacji jak masz wynegocjowane umowy lub sprzedane bilety. Bo w przypadku Wizza, to ta zmiana jest wywróceniem całych operacji w WAW. Zmieniając godzinę wylotu z WAW trzeba mieć slota w porcie docelowy. W przypadku czarterów negocjuje się najpierw z lotniskami np. w Grecji i po przyznaniu slota np. na ZTH ustala się godzinę wylotu z Wawy. Na odwrót nie da rady bo powiedzą, ale to nie nasz problem i się martwcie jak to zrobić. Możecie lądować o takiej i takiej godzinie i do widzenia. W przypadku Wawy będę powtarzał to jak mantrę, że to miasto przyszło do lotniska, a nie na odwrót. Każdy chce latać z Chopina po całym świecie, to coś za coś. A jeżeli tak wszyscy chcą dbać o ciszę, to zakażmy tramwajów, samochodów i pociągów nocą, bo przecież też hałasują. Dlaczego ludzie nie zmuszali włodarzy miasta przez tyle lat do planu zagospodarowania przestrzennego? Dlaczego akurat z tej strony zaczęto budować tyle osiedli? To jest problem linii i lotniska? No chyba nie bardzo. Decyzja idealnie polityczna żeby uzyskać w wyborach samorządowych głosy okolicznych gmin, że przyszliśmy i zrobiliśmy porządek. Zero rachunku ekonomicznego, bo wiadomo, że mniej lotów = mniej $ dla portu. Ogólnie po piątkowym spotkaniu przedstawicieli linii lotniczych w PPL-u jest dym i to duży, bo port wprowadza to wszystko cichaczem bez żadnych konsultacji. Dla zobrazowania jaki to jest problem, to kwestia dotyczy setek rejsów. Na pierwszym miejscu Wizz około 600 rejsów w sezonie letnim, a na drugim miejscu Small Planet około 300 rejsów.
Czak 2017-09-11 09:24   
Czak - Profil Czak
Warto na to spojrzeć z perspektywy dobowej przepustowości lotniska, która wynosi około 600 operacji. W obecnym S17 było sporo dni gdzie obsłużono blisko 580 startów i lądowań. Zamknięcie lotniska nocą pozwoli cześć hałasu przenieść z pory nocnej na dzienną gdzie hałas jest "tańszy" w systemie liczenia QC. Przewoźnicy dopasowując się do tej zmiany wygenerują dodatkowe sloty na dobę co de facto może przełożyć się na wzrost siatki połączeń z WAW.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama