×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


airBaltic zastąpi bombardiery Q400 odrzutowcami


Łotewskie linie lotnicze airBaltic planują wycofanie ze swojej floty 12 bombardierów Q400 i zastąpienie ich bombardierami C-eries lub embraerami E195-E2.
- Planujemy ogłosić zamówienie na samoloty, które zastąpią bombardiery Q400. Decyzja, by zastąpić nasze Q400 odrzutowcami już zapadła, jedyne pytanie to kiedy ogłosimy zamówienie. Era samolotów turbośmigłowych się kończy, przesiadamy się na odrzutowce - powiedział Martin Gauss, prezes airBaltic w rozmowie z “Air Transport World”. 


We flocie airBaltic lata obecnie 12 bombardierów Q400. Samoloty tego typu wykonują operacje między innymi pomiędzy Warszawą i Rygą. Przewoźnik planował zwiększenie liczby maszyn tego typu do 14, ale po decyzji o przejściu na samoloty odrzutowe, zrezygnował z planu zwiększenia liczby Q400 we flocie. 

Okres leasingu turbośmigłowych bombardierów we flocie airBaltic kończy się w latach 2021-2022, ale łotewski przewoźnik rozważa plan wprowadzenia do floty nowych odrzutowców już od 2019 r. i do czasu wygaśnięcia umowy na leasing bombardierów Q400 podnajem tych samolotów innym przewoźnikom.


Jak zdradził prezes airBaltic, przewoźnik rozważa zamówienia bombardierów CS100/CS300 lub embraerów E195-E2. Oba te modele samolotów napędzane są tymi samymi silnikami, co obecnie używane przez przewoźnika bombardiery CS300. Zamówienie obejmowałoby 14 maszyn, które zastąpią bombardiery Q400, a nie wykluczone że także kilka kolejnych maszyn, które posłużyłyby do obsługi wzrostu siatki połączeń. 

W tej chwili przewoźnik jest użytkownikiem siedmiu maszyn bombardier CS300 i czeka na dostawy 13 kolejnych samolotów tego typu. Ósmy bombardier dołączy do floty airBaltic w październiku lub listopadzie, a kolejne dostawy przewidziane są na lato 2018 r. 

We flocie airBaltic lata także pięć boeingów 737-500 oraz sześć boeingów 737-300. Samoloty te zaczną być wycofywane z floty przewoźnika od 2020 r. 

fot. airBaltic

gość_cbc41 - Profil
gość_cbc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie