Ryanair: Tańszy bagaż rejestrowany

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
6 września 2017 11:20
7 komentarzy
Ryanair obniżył opłaty za nadanie bagażu rejestrowanego. Zniknie też 15-kilogramowy limit, a każda nadawana walizka będzie mogła ważyć 20 kg. Za to osoby bez priorytetowego boardingu nie wezmą na pokład dwóch bagaży podręcznych. 
Reklama
Jak tłumaczy przewoźnik, zmiany mają pomóc w zapobieganiu opóźnieniom lotów.

Irlandzki przewoźnik niskokosztowy chce, aby jak najwięcej osób nadawało bagaż rejestrowany. W tym celu zdecydował się zwiększyć limit wagowy bagażu nadawanego do luku samolotu z obecnych 15 kg do 20 kg oraz zmniejszyć opłaty za tę usługę z 35 na 25 euro (ok. 105 złotych).

- Te zmiany w zasadach przewozu bagażu będą nas kosztować ponad 50 mln euro rocznie z powodu zmniejszonych opłat za nadawanie bagażu. Jednak wierzymy, że oferowanie możliwości nadawania większego bagażu za niższą cenę zachęcie większą liczbę pasażerów do nadawania bagażu, co z kolei zredukuje wysoką liczbę pasażerów, którzy stawiają się do bramek z dwoma torbami bagażu podręcznego, co powoduje opóźnienia lotów z powodu konieczności przenoszenia bagaży z pokładu do luku bagażowego - powiedział Kenny Jacobs, dyrektor marketingu Ryanair.

Zgodnie z nowymi zasadami, dwie sztuki bagażu podręcznego na pokład będą mogli wnieść jedynie pasażerowie, którzy wykupili usługę Priority Boarding oraz pasażerowie podróżujący z dzieckiem. Pozostałe osoby będą musiały przy bramce przekazać większą sztukę bagażu do luku bagażowego. W przypadku odmowy przekazania drugiej sztuki bagażu, pasażerom tym odmówione zostanie prawo wejścia na pokład. Bagaż będzie jednak transportowany za darmo.

Jak tłumaczy przewoźnik, obostrzenia zostały wprowadzone, gdyż wielu pasażerów nadużywało polityki bagażowej, a także przez to, że przy wysokich średnich współczynnikach wypełnienia na lotach Ryanair, sięgających w sierpniu 97 proc., w schowkach brakowało miejsca na bagaż, co powodowało opóźnienia lotów.

- Mamy nadzieję, że przez ograniczenie pasażerów non-priority do wnoszenia na pokład tylko jednej sztuki bagażu - ich walizki na kółkach będą bezpłatnie umieszczane w luku bagażowym przy bramkach - przyspieszymy boarding i wyeliminujemy opóźnienia lotów spowodowane brakiem miejsca na połączeniach o wysokim obłożeniu, gdzie trzeba umieścić w schowkach 364 bagaży (182 pasażerów po dwie torby) - powiedział Jacobs.

Nowe zmiany wejdą w życie 1 listopada tego roku.


fot. Ryanair, Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_c228d 2017-09-06 20:30   
gość_c228d - Profil gość_c228d
A jak taki bagaż potem sobie ktoś przywłaszczy to zostaniemy w tym czym stoimy. Ostatnio musiałem się szarpać z facetem, bo zabrał moja torbę i jeszcze się kłócił, że to jego. Ludzie są tak czasami przymuleni, że nawet nie przyjdzie im do głowy, żeby sprawdzić jakie nazwisko jest na bagażu.
gość_29db9 2017-09-06 13:16   
gość_29db9 - Profil gość_29db9
@ gość_0d5a3 - Ja to rozumiem tak, że teraz torbę na kółkach zawsze będzie trzeba oddać do luku, chyba że się zapłaci za priorytet. Obecnie jest zasada kto pierwszy (do samolotu) ten lepszy (i zabiera torbę na pokład). Przy tym z obserwacji wynika, że różnie to było z tym pilnowaniem 90 toreb i wielkości bagażu, więc czasem ktoś wchodził na pokład, a potem nie bardzo miał gdzie włożyć torbę. W sumie może dobrze, zasady będą jasne i skończy się walka o miejsce w kolejce. Fakt jednak, że gdyby bagaż był wliczony to dużo więcej ludzi by go nadawało normalnie i nie było by walki o miejsce w schowkach bagażowych. Obniżka cen za bagaż to dobry krok, ale nadal myślę że 105 zł to dużo. Jeśli ktoś leci np. tylko na weekend to raczej się nie skusi.
jsg 2017-09-06 12:28   
jsg - Profil jsg
@marcowy: no tak, bo to marketing kija i marchewki ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy