×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


UTC kupi Rockwell Collins za 30 mld dolarów


Koncern United Technologies (UTC) przejmie za 30 mld dolarów firmę Rockwell Collins. W efekcie transakcji powstanie największy na świecie dostawca podzespołów lotniczych.


UTC zapłaci 140 dolarów za akcję Rockwell Collins, o niecałe 10 dolarów więcej niż wynosiła wycena walorów tego przedsiębiorstwa na nowojorskiej giełdzie w momencie ogłoszenia transakcji. To oznacza, że wycena samej firmy wynosi 23 mld dolarów. Pozostałe 7 mld to wartość długu Rockwell Collins. 

Po połączeniu firmy będą miały roczne przychody na poziomie 67-68 mld dolarów. Nieco ponad połowa z tej kwoty pochodzi ze sprzedaży podzespołów lotniczych. 

Do UTC należą m.in. firmy Pratt&Whitney, producent silników lotniczych, oraz UTC Aerospace Systems, producent m.in. awioniki i licznych części lotniczych oraz systemów zarządzania samolotami. Firma ma też oddział zajmujący się produkcją urządzeń kontroli klimatu, w tym agregatów chłodniczych. Do UTC należy także firma OTIS, która produkuje windy. 


Z kolei Rockwell Collins produkuje m.in. oprogramowanie, awionikę, wnętrza kabin, urządzenia do pokładowej łączności, anteny, ale też urządzenia dla lotnisk - np. stanowiska do automatycznego nadawania bagażu czy taśmy bagażowe. 

W ramach nowego koncernu ma zostać wydzielona firma Collins Aerospace Systems, która powstanie z połączenia całego Rockwell Collins i UTC Aerospace Systems. Jej szefem ma zostać Kelly Ortberg, obecny prezes Rockwell Collins. Prawdopodobnie transakcja w żaden sposób nie wpłynie na działalność Pratt&Whitney.

Na połączenie muszą jeszcze wyrazić zgodę odpowiednie urzędy oraz akcjonariusze Rockwell Collins. Finalizacja transakcji jest spodziewana dopiero w III kw. 2018 r. 

Przeciwko przejęciu już protestuje Boeing, który obawia się, że doprowadzi ono do zmniejszenia konkurencji na rynku dostawców i tym samym wzrostu cen podzespołów. W 2015 r. z tego powodu urzędy zablokowały połączenie firm UTC i Honeywell, przypomina "Financial Times". Jednak w tym roku sam Rockwell Collins przejął firmę B/E Aerospace, producenta wnętrz kabin, a francuski Safran wykupił firmę Zodiac.   

fot. Jakub Bujnikgość_70211 - Profil
gość_70211
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie