LOT może polecieć do Kowna

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
07 września 2017 10:00
6 komentarzy
PLL LOT może od sezonu letniego 2018 r. polecieć z Warszawy do Kowna - donoszą polskojęzyczne portale na Litwie. Trasa miałaby dostać dofinansowanie przez kowieński samorząd.
Reklama

- Realizując program zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności Kowna, postawiliśmy sobie za cel połączyć miasto z dużym europejskim lotniskiem, ponieważ takie połączenie znacznie poprawiłoby komunikację - powiedział Simonas Kairys, wicemer Kowna, cytowany przez portal wilnoteka.lt.

Jak twierdzi cytowany serwis, PLL LOT złożył władzom litewskiego miasta ofertę na wykonywanie połączeń na Lotnisko Chopina w Warszawie. Oferta ta została zaaprobowana i czeka tylko na ostateczną decyzję rady miasta Kowna, która prawdopodobnie zapadnie 12 września br.

- Analizujemy możliwości rynkowe i potencjał poszczególnych tras. Na liście tras branych pod uwagę do uruchomienia w przyszłym roku przez LOT znajduje się 30 kierunków, w tym wszystkie wymienione w zapytaniu [pytano także o kierunki w Macedonii - przyp.red.]. Ostateczna liczba nowych połączeń wprowadzanych do siatki będzie oczywiście znacząco mniejsza, w zależności od m.in. możliwości flotowych i dostępności slotów na Lotnisku Chopina. Szczegóły nowej oferty LOT przekaże jesienią - głosi lakoniczny komunikat z biura prasowego linii.

Zgodnie z założeniami umowy, polski przewoźnik miałby od końca marca 2018 r. oferować sześć rejsów tygodniowo ze swojego hubu do trzeciego w swojej siatce połączeń ośrodka na Litwie. Plan rotacji miałby prawdopodobnie obejmować nocowanie w kowieńskim porcie (zatem wyloty z Warszawy odbywałyby się późnym wieczorem, a powroty - rano). Połączenie przez trzy lata otrzyma dofinansowanie. W pierwszy roku miałaby to być kwota 150 tys. euro, w drugim - 125 tys., a w trzecim - 100 tys. Po tym czasie obie strony podejmą decyzję o dalszej współpracy.


Nie jest jednak jasne na jakich zasadach dojdzie do podpisania umowy. Być może będzie to typowe porozumienie marketingowe, jednak jak dotąd ogłoszenie o zamówieniu publicznym w tym zakresie nie pojawiło się w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej (TED), gdzie pojawiają się informacje o wszystkich unijnych zamówieniach publicznych.

PLL LOT miał w tym roku krótki epizod lotów do Kowna. Wynikało to z remontu pasa startowego w Wilnie. W związku z tym, podobnie jak i inni, tak i nasz narodowy przewoźnik zmuszony był do przeniesienia swoich operacji na to drugie litewskie lotnisko.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
filipair 2017-09-09 14:20   
filipair - Profil filipair
@jjemiolo, myślę że będzie tak jak z KSC że najpierw będzie lot nocujący a potem zostanie szybko dodany lot w środku dnia pod TATL. Hub WAW się rozwija... nie zaczyna brakować slotów?
gość_08fbf 2017-09-07 18:50   
gość_08fbf - Profil gość_08fbf
Jeśli będzie to 22 i 5 ta rano to wole polecieć di Wilna i nieco ponad godzine pojechać pociągiem do Kowna lub krócej autobusem
jjemiolo 2017-09-07 16:09   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Jestem za, mimo ze VNO jest blisko. Od czasow bylej Radziecji KUN ma opinie najbardziej zamoznego miasta litewskiego, o wyraznym nastawieniu pro-bznesowym. Jesli tak jest, a wskazywaloby na to zainteresowanie lokalnych wladz polaczeniem z wezlem, wejscie LO z oferta ranno/nocna daloby lokalnym biznesom szanse na dzienne podroze na Europe przez WAW. Na tranzyty atlantyckie bardziej odpowiednia bylaby druga para lotow w ciagu dnia.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama