×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT może polecieć do Kowna


PLL LOT może od sezonu letniego 2018 r. polecieć z Warszawy do Kowna - donoszą polskojęzyczne portale na Litwie. Trasa miałaby dostać dofinansowanie przez kowieński samorząd.


- Realizując program zwiększenia atrakcyjności i konkurencyjności Kowna, postawiliśmy sobie za cel połączyć miasto z dużym europejskim lotniskiem, ponieważ takie połączenie znacznie poprawiłoby komunikację - powiedział Simonas Kairys, wicemer Kowna, cytowany przez portal wilnoteka.lt.

Jak twierdzi cytowany serwis, PLL LOT złożył władzom litewskiego miasta ofertę na wykonywanie połączeń na Lotnisko Chopina w Warszawie. Oferta ta została zaaprobowana i czeka tylko na ostateczną decyzję rady miasta Kowna, która prawdopodobnie zapadnie 12 września br. 

Analizujemy możliwości rynkowe i potencjał poszczególnych tras. Na liście tras branych pod uwagę do uruchomienia w przyszłym roku przez LOT znajduje się 30 kierunków, w tym wszystkie wymienione w zapytaniu [pytano także o kierunki w Macedonii - przyp.red.]. Ostateczna liczba nowych połączeń wprowadzanych do siatki będzie oczywiście znacząco mniejsza, w zależności od m.in. możliwości flotowych i dostępności slotów na Lotnisku Chopina. Szczegóły nowej oferty LOT przekaże jesienią - głosi lakoniczny komunikat z biura prasowego linii.

Zgodnie z założeniami umowy, polski przewoźnik miałby od końca marca 2018 r. oferować sześć rejsów tygodniowo ze swojego hubu do trzeciego w swojej siatce połączeń ośrodka na Litwie. Plan rotacji miałby prawdopodobnie obejmować nocowanie w kowieńskim porcie (zatem wyloty z Warszawy odbywałyby się późnym wieczorem, a powroty - rano). Połączenie przez trzy lata otrzyma dofinansowanie. W pierwszy roku miałaby to być kwota 150 tys. euro, w drugim - 125 tys., a w trzecim - 100 tys. Po tym czasie obie strony podejmą decyzję o dalszej współpracy. 


Nie jest jednak jasne na jakich zasadach dojdzie do podpisania umowy. Być może będzie to typowe porozumienie marketingowe, jednak jak dotąd ogłoszenie o zamówieniu publicznym w tym zakresie nie pojawiło się w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej (TED), gdzie pojawiają się informacje o wszystkich unijnych zamówieniach publicznych.

PLL LOT miał w tym roku krótki epizod lotów do Kowna. Wynikało to z remontu pasa startowego w Wilnie. W związku z tym, podobnie jak i inni, tak i nasz narodowy przewoźnik zmuszony był do przeniesienia swoich operacji na to drugie litewskie lotnisko. 

fot. Dominik Sipinskigość_e95fe - Profil
gość_e95fe
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie