Awaryjne lądowanie boeinga 777 w Tokio

Bartłomiej Morga - Profil Bartłomiej Morga
05 września 2017 19:30
Boeing 777, należący do Japan Airlines, lądował w dniu dzisiejszym (5.09) awaryjnie na lotnisku Tokio-Haneda. Przyczyną było zderzenie z ptakiem.
Reklama

Maszyna wystartowała w rejs do Nowego Jorku o godzinie 11:00 czasu lokalnego z 248 osobami na pokładzie. Krótko po tym jak samolot wzbił się w powietrze, doszło do zderzenia z ptakiem, który wpadł do lewego silnika, powodując jego pożar. Załoga zdecydowała o natychmiastowym powrocie na lotnisko, zrzucając po drodze zapas paliwa.

Po blisko godzinie od startu samolot bezpiecznie wylądował na pasie startowym, a w całym zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Zderzenia z ptactwem należą do najpoważniejszych, choć równocześnie dość częstych zagrożeń w lotnictwie cywilnym. Pilotów poddaje się jednak rygorystycznym szkoleniom, aby umożliwić im radzenie sobie w takiej sytuacji. Nowoczesne samoloty są w stanie bez problemu wznieść się na bezpieczną wysokość i wykonać awaryjne lądowanie na jednym silniku.

W 2009 roku kapitan lotu US 1549, Chester Sullenberger, zasłynął awaryjnym lądowaniem na rzece Hudson w Nowym Jorku, krótko po tym, jak jego maszyna zderzyła się z ptactwem wodnym w pobliżu lotniska LaGuardia. Był to niezwykle rzadki przypadek incydentu, w którym ptaki wleciały do obydwu silników, powodując ich wyłączenie.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama