Niedoświadczony pilot zahaczył ogonem samolotu o pas startowy

Robert Gancarczyk - Profil Robert Gancarczyk
5 września 2017 15:10
Australijskie Biuro ds. Bezpieczeństwa Transportu (ATSB) opublikowało raport dotyczący uszkodzenia ogona samolotu podczas startu do którego doszło 11 maja 2016 r.  na lotnisku w Melbourne.
Reklama
Pilot będący w trakcie szkolenia podczas swojego pierwszego samodzielnego startu airbusem A320 zahaczył ogonem o pas startowy. W wyniku incydentu samolot linii Jetstar ze 134 pasażerami na pokładzie zawrócił na lotnisko w Melbourne.

Załoga pokładowa podczas śledztwa zeznała, że w czasie startu podczas w trakcie rotacji, w kabinie rozległ się dziwny hałas. Co więcej po przeanalizowaniu rozmów pomiędzy kokpitem a wieżą kontroli lotów stwierdzono, że załoga samolotu nie poinformowała służb naziemnych o możliwym kontakcie ogonu samolotu z drogą startową.

Przedstawiciel linii Jetstar potwierdził, że pilot w czasie zdarzenia był w trakcie szkolenia na model A320. Po zdarzeniu kierownictwo linii zawiesiło pilota na czas dodatkowych szkoleń na symulatorze lotów, które przeszedł pozytywnie przed powrotem do pracy.

Wszyscy piloci linii Jetstar zostali pouczeni, iż mają obowiązek poinformować służby naziemne o możliwym zahaczeniu ogonem o pas startowy, gdyż elementy kadłuba, które mogą pozostać na drodze startowej zagrażają bezpieczeństwu innych maszyn.
Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy