Chińska “Wielka trójka” z mniejszymi zyskami

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
05 września 2017 09:40
Trzy państwowe chińskie linie, Air China, China Southern Airlines oraz China Eastern Airlines, w pierwszym półroczu zmuszone były obniżać koszty i poprawiać yieldy, stąd też zamknęły okres z mniejszym zyskim niż przed rokiem.
Reklama

Największy z chińskich przewoźników, linie China Southern Airlines, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku odnotował zysk netto w wysokości 2,77 mld juanów (około 1,51 mld złotych), o 11,6 proc. niższy niż w pierwszym półroczu 2016 r., pomimo że przychody operacyjne przewoźnika wzrosły o 11,5 proc. i łącznie wyniosły 60,5 mld juanów (ponad 33 mld złotych).

Yield pasażerski China Southern spadł w pierwszym półroczu o 2 proc. do poziomu 0,48 juanów (26 groszy). Najbardziej, bo 7,5 proc., yield spadł na trasach międzynarodowych. Yield na przewozy cargo wzrósł o 13,9 proc. za czym stało globalne ożywienie przewozów frachtu lotniczego.

W I półroczu tego roku silnie wzrosły koszty China Southern, w szczególności koszty paliwa oraz koszty otwierania nowych tras. Wydatki były częściowo równoważone przez 561 mln oszczędności z tytułu korzystnych różnich w kursach walutowych. Przewoźnik przewiduje, że w II poł, roku przewiezie ponad 140 mln pasażerów, co będzie stanowiło 14,8 proc. wzrostu w perspektywie rok do roku.

- W pierwszej połowie tego roku linie China Southern zmagały się złożonym międzynarodowym klimaten ekonomicznym wywierającym negatywną presję na gospodarkę kraju, znaczącą podwyżką cen ropy naftowej w porówaniu z tym samym okresem przed rokiem i rosnącą konkurencją ze strony kolei wysokich prędkości - powiedział Xie Bing, sekretarz generalny China Southern Airlines.


Przewoźnik narodowy, Air China, uznał I połowę roku za “udaną”, biorąc pod uwagę konkurencyjny rynek oraz słabe wyniki w Cathay Pacific, poinformowały linie lotnicze w oświadczeniu.

Air China zanotowała w okresie od początku stycznia do końca czerwca zysk netto w wysokości 3,92 mld juanów (ok. 2,14 mld złotych), o 3,3 proc. wyższy niż przed rokiem.

- Pomimo wpływów niekorzystnych czynników, w tym odbicia cen ropy naftowej, grupa osiągnęła satysfakcjonujące wyniki - czytamy w oświadczeniu Air China. Jak informuje przewoźnik, koszty paliwa lotniczego wzrosły o 40,1 proc. w porówaniu z analogicznym okresem przed rokiem, co spowodowało że przychody operacyjne zmalały o 8,8 proc.

Yield na trasach międzynarodowych Air China spadł o 3,2 proc., jednak spadek ten został zrównoważony silnymi wzrostami na trasach krajowych i międzynarodowych (do Hongkongu, Makau oraz Tajwanu). Ogółem yield wzrósł o 1,4 proc.

Pozytywne wyniki Air China były napędzane przychodami ze sprzedaży biletów w klasach premium. W pierwszych sześciu miesiącach roku wpływy ze sprzedaży biletów w klasach premium na trasach krajowych wzrosły o 23 proc. w perspektywie rok do roku, a trasach międzynarodowych o 8 proc. W tym okresie wypełnienie klas premium na trasach krajowych wzrosło o 9 proc., a na trasach międzynarodowych o 8 proc.

W 2017 roku do flotę Air China zasili 57 samolotów, w tym sześć airbusów A330, airbus A350, trzy boeingi 777-300ER oraz sześć boeingów 787-9.


W I półroczu tego roku zyski netto China Eastern Airlines wzrosły o 34,5 proc. rok do roku i wyniosły 4,34 mld juanów (2,37 mld złotych). Za wynik odpowiadają przychody z tytułu sprzedaży oddziału cargo, co przyniosło przewoźnikowi 1,9 mld juanów (ponad 1 mld złotych).

Łączne wydatki operacyjne przewoźnika w I półroczu wzrosły o 11,7 proc. w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2016 r., do czego w znacznej mierze przyczynił się 45-proc. wzrost kosztów paliwa. Yield na trasach międzynarodowych China Eastern spadł o 1,1 proc., ale na trasach krajowych wzrósł o 1,5 proc.

Ceny ropy naftowej na rynkach światowych znacząco wzrosły w porównaniu z niższą bazą porównawczą przed rokiem - czytamy w oświadczeniu China Eastern Airlines. Przewoźnik dodał, że silna konkurencja spowodowała, że przychody na trasach międzynarodowych spadły, pomimo że łączne przychody operacyjne przewoźnika wzrosły o 10 proc.


W tym roku do floty China Eastern dołączy 30 boeingów 737, 15 airbusów A320, cztery airbusy A330 oraz jeden boeing 777.


fot. Heathrow Airport, Dominik Sipiński, Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama