5 zdjęć z… Antananarywy

6 października 2017 17:40
Antananarywa, potocznie zwana Taną, to stolica i największe miasto Madagaskaru. Położona jest w środkowej części wyspy w odległości 250 km od jej wschodniego wybrzeża. 

Reklama
Początki liczącej dziś ponad 1,6 mln mieszkańców metropolii sięgają XVII w., gdy założono tu siedzibę królów ludu Merina. W 1895 roku miasto zajęli Francuzi i włączyli je do utworzonego przez siebie protektoratu Madagaskaru. W epoce kolonialnej Tana została w dużej mierze przebudowana na modłę europejską, zyskując dzięki temu wiele gmachów użyteczności publicznej oraz wykorzystywanej do dziś infrastruktury komunikacyjnej.

Współczesna Antananarywa jest rozległym, gwarnym miastem przyciągającym swoją egzotyką i typowym afrykańskim chaosem. Na jej ulicach panują wieczny zgiełk i niemiłosierne korki, a po zmroku niewiele miejsc, nawet w ścisłym centrum, jest oświetlonych. Zawsze za to można liczyć na mieszkańców stolicy, którzy w razie potrzeby chętnie oferują przybyszom pomoc i od pierwszego kontaktu potrafią zaczarować swym szczerym uśmiechem.

1. Dworzec kolejowy Soarano


Zlokalizowany w centrum stolicy gmach starego dworca kolejowego do złudzenia przypomina prowincjonalne XIX-wieczne stacje, które napotkamy w każdym zakątku Francji. Wzniesiony według projektu francuskiego architekta Foucharda budynek został oddany do użytku w 1910 r. W tym samym czasie miasto zyskało pierwsze połączenie kolejowe ze wschodnim wybrzeżem wyspy. Mimo że do Tany nadal prowadzą wytyczone w czasach kolonialnych szlaki kolejowe stolica Madagaskaru nie obsługuje już regularnych połączeń pasażerskich. W związku z tym stację po kompleksowej renowacji w 2010 r. przekształcono w modną galerię handlową z kawiarnią i butikami. Regularnie odbywają się tu także wernisaże i inne imprezy kulturalne.

2. Jezioro Anosy


Sztuczne jezioro Anosy jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Tanie. Powstało w początkach XIX wieku jako źródło energii dla lokalnego przemysłu. Szybko stało się też ulubionym miejscem rekreacji dla bogatych mieszkańców miasta, którzy wzdłuż brzegów zbiornika chętnie wznosili swoje letnie rezydencje. Na urządzonej na środku jeziora wyspie istniała niegdyś fabryka prochu strzelniczego, zaś w 1927 r. wzniesiono tu monument upamiętniający ofiary I wojny światowej. Mimo że Jezioro Anosy zachowało do dziś pewien urok, zwłaszcza dzięki rosnącym nad brzegiem drzewom jakarandy, jego wody są niestety mocno zanieczyszczone.

3. Ulica handlem stoi


Wędrując ulicami madagaskarskiej stolicy można odnieść wrażenie, że wszyscy mieszkańcy żyją tu z handlu. Wzdłuż niemal każdej ulicy ciągną się w nieskończoność prowizoryczne budki, sklecone na prędce stoiska i byle jakie namioty, w których można kupić dosłownie wszystko: jedzenie, najróżniejsze sprzęty gospodarstwa domowego, telewizory i części samochodowe, a nawet żywe zwierzęta. Sprzedawcy głośno zachęcają do obejrzenia asortymentu, a widząc europejskiego turystę często też biegną za nim nachalnie oferując swoje towary. Przystępując do transakcji trzeba się zawsze targować, gdyż wyjściowe ceny będą zwykle mocno zawyżone. Za zakupy płaci się lokalną walutą - ariarami, ale wielu kupców chętnie przyjmie od nas również euro.

4. Lokalna gastronomia


Stołowanie się w typowych restauracyjkach rozsianych po całym mieście to nie lada wyzwanie. Prowizoryczne lokale nie zachęcają bowiem wystrojem, nie grzeszą też czystością. Można za to w nich bardzo tanio zjeść. Menu jest proste i królują w nim smażone w cieście banany, maniok, ryby i krewetki, makaron polany zwykłym sosem oraz reklamowana wszędzie "zupa chińska", czyli nic innego jak sprzedawana także i u nas zalewajka z proszku. W przeliczeniu na złotówki za taki obiad zapłacimy zwykle nie więcej niż 1-2 zł.

5. Górne miasto


Najstarsza część Tany, czyli górne miasto (haute ville) rozciągające się wokół dawnego królewskiego kompleksu pałacowego Rova, jest najbardziej prestiżową dzielnicą wielkiej metropolii. Nie ma tu charakterystycznego dla niej zgiełku, na ulicach trudno spotkać wędrownych sprzedawców, a architektura domów wyróżnia się rozmachem i elegancją. Znajdują się tu także luksusowe hotele i sklepy oraz zabytkowe budowle przypominające o bogatej przeszłości Madagaskaru z XIX-wieczną katedrą, placem Andohalo i pełniącym obecnie funkcję muzeum okazałym pałacem Andafiavaratra na czele. Z górnego miasta można wreszcie podziwiać fantastyczną panoramę innych dzielnic Antananarywy.

fot. Marek Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy