Szwajcaria przyznaje liniom ze ZEA prawo piątej wolności

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
04 września 2017 07:40
1 komentarz
Urząd Lotnictwa Cywilnego Szwajcarii przyznał Zjednoczonym Emiratom Arabskim prawo do obsługi lotów w oparciu o piątą wolność lotniczą. To umożliwi liniom lotniczym Emirates otwarcie trasy do Meksyku.
Reklama

Z wnioskiem o przyznanie prawa obsługi lotów w oparciu o piątą wolność lotniczą do szwajcarskich władz wystąpiły linie Emirates już pod koniec lutego tego roku.

Piąta wolność umożliwia liniom lotniczym start w kraju rejestracji, lądowanie w drugim kraju z prawem do rozładunku i wyładunku oraz kontynuowanie lotu do trzeciego kraju. Dzięki temu, w tym przypadku, linia będzie mogła zaoferować loty z Dubaju do Zurychu, z Zurychu do Mexico City, a także z Dubaju do Mexico City (z międzylądowaniem, ale bez przesiadki).

Linie lotnicze Emirates od pewnego czasu wyrażały chęć uruchomienia połączenia do Meksyku. W tej chwili przewoźnik nie byłby w stanie obsługiwać trasy bezpośrednio z uwagi na to, że port lotniczy w Mexico City, położony jest na wysokości 2230 m na poziomem morza. To uniemożliwia wykorzystanie maszyn znajdujących się obecnie we flocie linii lotniczych do obsługi bezpośrednich połączeń, ponieważ z uwagi na rozrzedzenie powietrza na dużej wysokości nie jest możliwy start z maksymalnym obciążeniem. Linie lotnicze Emirates uzyskają taką możliwość dopiero w 2020 r. wraz z wejściem do floty przewoźnika pierwszych boeingów 777-X.


W obecnej sytuacji, loty do Meksyku byłyby możliwe jedynie z międzylądowaniem w Europie. Historycznie to władze Szwajcarii były najbardziej skłonne by przyznać prawo do lotów w oparciu o piątą wolność, stąd też to właśnie do nich zwróciły się władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Linie Emirates zainteresowane też były obsługą lotów do Meksyku z międzylądowaniem w Berlinie, jednak jak stanowi umowa dwustronna pomiędzy krajami, w takim wypadku przewoźnik musiałby zrezygnować z obsługi jednej z istniejących tras do Niemiec, do czego linie lotnicze Emirates ostatecznie nie chciały dopuścić.

Zgodnie z postanowieniem umowy pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Szwajcarią, przewoźnicy z tego pierwszego kraju będą mogli obsługiwać 14 lotów tygodniowo pomiędzy Zurychem i Meksykiem. Teraz zgodę na uruchomienie połączenia muszą wydać władze Meksyku.

Obecnie loty pomiędzy Zurychem i Dubajem obsługują linie lotnicze Emirates oraz Swiss. Arabski przewoźnik używana na tej trasie airbusów A380, podczas gdy przewoźnik ze Szwajcarii wykorzystuje airbusy A330-300.


fot. Emirates, Flughafen Zürich
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_51739 2017-09-04 08:34   
gość_51739 - Profil gość_51739
szwajacaria :)))
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama