×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Szwajcaria przyznaje liniom ze ZEA prawo piątej wolności


Urząd Lotnictwa Cywilnego Szwajcarii przyznał Zjednoczonym Emiratom Arabskim prawo do obsługi lotów w oparciu o piątą wolność lotniczą. To umożliwi liniom lotniczym Emirates otwarcie trasy do Meksyku.


Z wnioskiem o przyznanie prawa obsługi lotów w oparciu o piątą wolność lotniczą do szwajcarskich władz wystąpiły linie Emirates już pod koniec lutego tego roku. 

Piąta wolność umożliwia liniom lotniczym start w kraju rejestracji, lądowanie w drugim kraju z prawem do rozładunku i wyładunku oraz kontynuowanie lotu do trzeciego kraju. Dzięki temu, w tym przypadku, linia będzie mogła zaoferować loty z Dubaju do Zurychu, z Zurychu do Mexico City, a także z Dubaju do Mexico City (z międzylądowaniem, ale bez przesiadki).

Linie lotnicze Emirates od pewnego czasu wyrażały chęć uruchomienia połączenia do Meksyku. W tej chwili przewoźnik nie byłby w stanie obsługiwać trasy bezpośrednio z uwagi na to, że port lotniczy w Mexico City, położony jest na wysokości 2230 m na poziomem morza. To uniemożliwia wykorzystanie maszyn znajdujących się obecnie we flocie linii lotniczych do obsługi bezpośrednich połączeń, ponieważ z uwagi na rozrzedzenie powietrza na dużej wysokości nie jest możliwy start z maksymalnym obciążeniem. Linie lotnicze Emirates uzyskają taką możliwość dopiero w 2020 r. wraz z wejściem do floty przewoźnika pierwszych boeingów 777-X. 


W obecnej sytuacji, loty do Meksyku byłyby możliwe jedynie z międzylądowaniem w Europie. Historycznie to władze Szwajcarii były najbardziej skłonne by przyznać prawo do lotów w oparciu o piątą wolność, stąd też to właśnie do nich zwróciły się władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 

Linie Emirates zainteresowane też były obsługą lotów do Meksyku z międzylądowaniem w Berlinie, jednak jak stanowi umowa dwustronna pomiędzy krajami, w takim wypadku przewoźnik musiałby zrezygnować z obsługi jednej z istniejących tras do Niemiec, do czego linie lotnicze Emirates ostatecznie nie chciały dopuścić. 

Zgodnie z postanowieniem umowy pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Szwajcarią, przewoźnicy z tego pierwszego kraju będą mogli obsługiwać 14 lotów tygodniowo pomiędzy Zurychem i Meksykiem. Teraz zgodę na uruchomienie połączenia muszą wydać władze Meksyku. 

Obecnie loty pomiędzy Zurychem i Dubajem obsługują linie lotnicze Emirates oraz Swiss. Arabski przewoźnik używana na tej trasie airbusów A380, podczas gdy przewoźnik ze Szwajcarii wykorzystuje airbusy A330-300. 


fot. Emirates, Flughafen Zürichgość_c568f - Profil
gość_c568f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie