Pasażerowie wolą restauracje niż sklepy na lotniskach

4 września 2017 09:30
Ponad połowa pasażerów przebadanych przez szwajcarską firmę m1nd-set stwierdziła, że zamiast odwiedzać lotniskowe sklepy woli pójść do restauracji. Z kolei do zakupów najbardziej zachęcają ich po prostu atrakcyjne ceny.
Reklama
Wizytę w restauracji zamiast sklepu najczęściej wybierają Azjaci, millenialsi, kobiety oraz osoby lecące na wakacje. Drugim i trzecim powodem były wskazania pasażerów, że wolą “spacerować po lotnisku” lub “odpoczywać w strefie z miejscami do siedzenia”.


Na pytanie dlaczego pasażerowie nie robią zakupów duty free, około jedna trzecia respondentów odpowiedziała, że niczego nie potrzebuje. Dwoma kolejnymi najpopularniejszymi odpowiedziami były “spędzam czas by się relaksować” oraz “nie jestem zainteresowana/y zakupami”. Jedynie 14 proc. respondentów poinformowało, że od zakupów powstrzymują ich zbyt wysokie ceny produktów.


Zgodnie z wynikiem badań, czynnikami, które zachęciłby pasażerów od częstszych odwiedzin sklepów duty-free są cena oraz wartość produktów. Jedna trzeci respondentów uważa, że kupowaliby częściej, gdyby ceny na lotniskach były atrakcyjne w porównaniu do cen obowiązujących w ich krajach. Zachętę do zakupów stanowiły także wybór produktów w bardziej przystępnych cenach oraz atrakcyjne promocje.


- Tak jak wcześniej ujawniły to inne badania m1nd-set, autentyczne i wyjątkowe produkty są bardzo ważne w branży duty-free. Po raz kolejny to badanie potwierdza ten fakt, gdyż wyjątkowe i autentyczne lokalne produkty są dwom najpopularniejszymi kryteriami, które zachęciłyby podróżnych do odwiedzin sklepów duty free. Biorąc pod uwagę obecnie niski wskaźnik penetracji na wielu lotniskach, zdecydowanie istnieje potencjał i potrzeba bardziej kreatywnego podejścia do ogólnego prowadzenia działalności handlowej jak i modelu placówek handlowych - powiedział Peter Mohn, prezes i właściciel m1nd-set.

Badanie było prowadzone przez agencję badawczo-consultingową m1nd-set przez ponad rok na lotniskach całego świata, w formie bezpośrednich wywiadów z pasażerami. Łącznie zebrano opinie ponad 20 tys. pasażerów, starając się poznać co było głównymi powodami, dla których respondenci nie chcieli odwiedzać sklepów duty free i jak te powody różnią się w zależności od specyficznych profili respondentów czy segmentu konsumentów.

fot. Dubai Airports, grafiki: m1nd-set

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy