Zurych: Większy zysk w I półroczu

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
01 września 2017 07:00
W I półroczu port lotniczy w Zurychu odnotował zysk w wysokości 143,2 mln franków (ponad 532 mln złotych), o 39,4 mln franków (ponad 146 mln złotych) więcej niż przed rokiem. Zysk ten został osiągnięty głównie dzięki wyzbyciu się udziałów porcie lotniczym w Bangalore. 
Reklama

Bez tej transakcji, zysk netto portu lotniczego w Zurychu wzrósłby o 8 mln franków (prawie 30 mln złotych).

Szwajcarski port lotniczy odnotował w I półroczu 6,8 proc. wzrost łącznych obrotów komercyjno-handlowych, w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku. Suma obrotów wyniosła 111,3 mln franków (ok. 413,6 mln złotych).

Przychody z tytułu obrotów handlowych (zarówno opodatkowanych jak i duty free) wzrosły w I półroczu o 8,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem i wyniosły łącznie 48,1 mln franków (ok 179 mln złotych), natomiast z tytułu działalności gastronomicznej wzrosły o 5,1 proc. i wyniosły 8,2 mln franków (30,4 mln złotych).

Jak tłumaczą władze portu, wzrosty obrotów handlowych były napędzane 8,6 proc. wzrostem ilości pasażerów odnotowanym w pierwszym półroczu.

- Pomimo ogólnie trudnych warunków panujących w szwajcarskim sektorze handlowym, operatorzy na lotnisku byli w stanie osiągnąć stabilne przychody w strefie landside. Wyniki sektora gastronomicznego są lepsze niż sprzedaży niegastronomicznej, gdyż ta druga zmaga się z konkurencyjną sprzedażą online. E-commerce ma ogólnie trwały efekt na prowadzenie biznesu w strefie landside - czytamy w sprawozdaniu finansowym portu lotniczego.


Pozytywny przełożenie na wysokość obrotów handlowych miało także otwarcie butiku Hanro w marcu tego roku, informują władze lotniska.

W najbliższym czasie Dufry, operator sklepów na lotnisku, odświeży wystrój swoich placówek handlowych w strefie airside oraz strefie przylotów lotniska z Zurychu, co powinno przełożyć się na zwiększenie atrakcyjności zakupów, przekonują władze portu lotniczego.


fot. Flughafen Zürich
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama