×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Świetny lipiec dla największych europejskich linii


Dziesięć największych europejskich linii przewiozło w lipcu 75,49 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 11,7 proc. w stosunku do lipca 2016 r. Średnie wypełnienie po raz pierwszy od dawna przekroczyło 90 proc.


Tytuł największej europejskiej linii przypadł w lipcu Lufthansa Group. Niemiecko-austriacko-szwajcarsko-belgijski koncern obsłużył 13,06 mln pasażerów, czyli o 16,9 proc. więcej niż rok temu. To przede wszystkim zasługa włączenia do statystyk grupy przejętej od stycznia br. linii Brussels Airlines. Bez jej uwzględnienia wzrost Lufthansa Group byłby jednocyfrowy. 


Na drugim miejscu znalazł się Ryanair. Irlandzki low-cost po organicznym wzroście o 11 proc. przewiózł w lipcu 12,6 mln podróżnych. Prawie półmilionowa strata do liderującego koncernu Lufthansy to największa jak dotąd miesięczna różnica między tymi firmami w 2017 r. Wzrost Ryanaira pochodził m.in. z rynków hiszpańskiego (podaż miejsc wzrosła o 10,7 proc.), włoskiego (10,3 proc.) i niemieckiego (22,7 proc.).

Próg 10 mln odprawionych pasażerów przekroczył jeszcze koncern IAG (obejmujący British Airways, Iberię, Vuelinga i Aer Lingus). Obsłużył on w lipcu 10,74 mln podróżnych, co stanowiło skromny wzrost o 0,9 proc.

Znacznie szybciej rozwijały się kolejne linie - Air France-KLM (o 5,4 proc. do 9,7 mln, napędzane przez niskokosztowy oddział Transavia) oraz easyJet (o 8,9 proc. do 8,17 mln). 

Odbicie o 24,3 proc. zanotowały szóste w rankingu linie Turkish Airlines. To jednak efekt tego, że w lipcu 2016 r. ruch lotniczy w Turcji został zaburzony przez próbę zamachu stanu.

Najwyższe wypracowane organicznie tempo wzrostu zanotował koncern Aeroflot Group - o 20,3 proc. do 5,33 mln pasażerów. Rosyjska grupa rośnie zarówno na trasach krajowych, jak i na międzynarodowych. Dalsze miejsca pod względem tempa wzrostów zajęły Wizz Air (o 17,9 proc. do 2,83 mln osób), który wyprzedził już SAS i znalazł się na dziewiątym miejscu w Europie, oraz Norwegian (o 15 proc. do 3,36 mln).

Średnie wypełnienie samolotów dziesięciu największych europejskich grup lotniczych wyniosło 90,5 proc. Najbardziej wypełnione latały maszyny Ryanaira (97 proc. zajętych miejsc), easyJeta (96,8 proc.) i Wizz Aira (94,5 proc.).

grafika Dominik Sipinskigość_a46f1 - Profil
gość_a46f1
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie