EVA Air kończy loty pasażerskie boeingów 747
Linie lotnicze EVA Air z Tajwanu zakończyły operacje pasażerskie boeingów 747. Ostatnim lotem było poniedziałkowe (21.08) połączenie BR892 z Hongkongu do Tajpej.
Reklama
Ostatni lot, który trwał około półtorej godziny, obsłużyła maszyna o rejestracji B-16411, która została dostarczona przewoźnikowi przez producenta w kwietniu 1998 r.
Trasa pomiędzy Hongkongiem i Tajpej, na której samolot wykonał swój ostatni lot, przez lata była najruchliwszym lotniczym szlakiem pasażerskim, zwanym w branży jako "golden route" (“złota trasa”) obsługiwanym w większości przez boeingi 747 w barwach Cathay Pacific, China Airlines oraz właśnie EVA Air. Wiązało się z tym, że jeszcze kilka lat temu nie istniały bezpośrednie połączenia lotnicze pomiędzy Chińską Republiką Ludową i Republiką Chińską, czyli Tajwanem, który przez władze w Pekinie uznawany jest za zbuntowaną prowincję Chin. Cały ruch pomiędzy oboma terytoriami przebiegał przez Hongkong.
Przez lata we flocie pasażerskiej EVA Air, największych prywatnych linii lotniczych Tajwanu, latało 19 boeingów 747, w wersjach 747-400 oraz 747-400 combi. W styczniu 2015 r. flotę przewoźnika opuściły boeingi 747-400 combi. 15 lipca tego roku, odbył się ostatni dalekodystansowy lot boeinga 747-400 w barwach EVA Air z Vancouver do Tajpej. Dzisiejszym lotem przewoźnik kończy operacje pasażerskie boeingów 747.
Boeingi 747-400 latające we flocie przewoźnika były lubiane przez miłośników lotnictwa ze względu na ciekawy, trzyklasowy układ foteli. 36 foteli klasy biznes znajdowało się w przedniej części głównego pokładu, gdzie wielu innych przewoźników umieszcza fotele pierwszej klasy, natomiast fotele klasy ekonomicznej umieszczono w tylnej części głównego pokładu, jak i na górnym pokładzie - tym samym lot boeingiem 747-400 EVA Air był jednym z najbardziej przystępnych finansowo sposobów, by spróbować podróży w słynnym "garbie" JumboJeta.
Linie EVA Air jeszcze przez jakiś czas będą użytkowały wersje cargo boeingów 747. Obecnie we flocie przewoźnika znajduje się pięć frachtowców tego typu: trzy boeingi 747-400F, które kiedyś służyły jako samoloty pasażerskie i zostały przerobione na samoloty towarowe oraz dwa boeingi 747-400BDSF, które pozwalają na załadunek cargo ponadgabarytowego dzięki możliwości podnoszenia przedniej części kadłuba.
Boeingi 747, które przez lata były popularnym modelem samolotu wśród linii lotniczych z Azji, wycofywane są przez coraz większą liczbę przewoźników. JumboJety w ostatnich latach zniknęły z flot linii m.in. ANA, Cathay Pacific, JAL Japan Airlines, Malaysia Airlines, Philippine Airlines czy Singapore Airlines.
Największymi operatorami pasażerskich JumboJetów są obecnie British Airways i Lufthansa. Jeszcze w tym roku z floty wycofają te maszyny linie China Airlines i United.
fot. EVA Air, Tomasz Śniedziewski