Niskie ceny najważniejsze dla klientów lotniskowych sklepów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 września 2017 10:00
1 komentarz
Dla 86 proc. polskich pasażerów niska cena to czynnik skłaniający ich do zrobienia zakupów na lotnisku. Polacy zwracają na ceny większą uwagę niż obywatele innych krajów, a największa firma duty free w Polsce, Lagardere Duty Free, odpowiada akcją Price Down - Obniżka Cen.
Reklama

Jak wynika z badań zleconych przez Lagardere Duty Free, dla 87 proc. polskich pasażerów czynnikiem skłaniającym do zakupów na lotniskach są atrakcyjne promocje. O 1 pkt. proc. mniej respondentów wskazało niską cenę (nawet bez promocji), a 83 proc. - jasną informację o cenach. Oferta produktów i dobra obsługa klienta zostały wskazane przez odpowiednio 79 i 77 proc. badanych.

Odpowiedzi nie sumują się do 100 proc., ponieważ każdy respondent mógł wskazać kilka czynników.

Takie wyniki wskazują na to, że pasażerowie na lotniskach szukają przede wszystkim atrakcyjnych cen, a nie np. pakietów produktów. Obniżka cen sprawdza się zatem lepiej niż oferty trzech produktów w cenie dwóch.

W reakcji na ten trend Lagardere w swoich sklepach pod marką Aelia Duty Free prowadzi akcję Price Down - Obniżka Cen. Na lotniskach w Warszawie, Krakowie, Lublinie i Szczecinie alkohole i perfumy można kupić nawet o 40 proc. taniej od regularnej ceny duty free. W tych dwóch kategoriach Polacy są szczególnie wyczuleni na cenę. Sprawdzają ją przed lotem - z badań Lagardere wynika, że 39 proc. osób sprawdza ceny kosmetyków jeszcze przed przyjazdem na lotnisko. W przypadku alkoholi robi tak 41 proc. osób. To odpowiednio o 6 i aż 12 pkt. proc. więcej niż wynosi światowa średnia. Dla porównania ceny słodyczy na lotnisku przed podróżą sprawdza 36 proc. Polaków (30 proc. na świecie), a papierosów - tylko 21 proc. (tyle samo, co średnia światowa).


Aby podkreślić różnicę między cenami perfum i kosmetyków na lotnisku a w mieście, Aelia prowadzi kampanię Simply Cheaper - Po Prostu Taniej. Na etykietach z cenami na półkach operator sklepu informuje o tym, ile klient oszczędza. Dodatkowo na nośnikach reklamowych podkreślane są różnice w cenach między sklepami lotniskowymi i miejskimi.

Badania wskazały też, że 63 proc. Polaków planuje zakupy na lotnisku, a tylko 37 proc. wchodzi do sklepów pod wpływem impulsu. Podróżni planują głównie zakupy wyrobów tytoniowych (73 proc.), alkoholi (64 proc.) oraz perfum i kosmetyków (60 proc.). Najbardziej impulsowe są zakupy słodyczy i żywności - planuje je po 53 proc. osób.

Perfumy i kosmetyki oraz alkohole to również produkty, które Polacy najchętniej kupowaliby przez internet z odbiorem na lotnisku. Gotowość taką deklaruje odpowiednio 51 i 45 proc. badanych. Dla porównania tylko nieco ponad jedna czwarta respondentów chciałaby z wyprzedzeniem kupować biżuterię i odzież. Lagardere na lotnisku w Warszawie udostępnia możliwość zakupów w modelu click and collect - po zakupie przez internet z dodatkową 10-proc. zniżką pasażerowie odbierają towary w wydzielonych okienkach kasowych. Jeszcze w tym roku podobna usługa ruszy w Krakowie i Gdańsku.

Badanie objęło niemal 1,5 tys. osób, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy co najmniej raz leciały na trasie międzynarodowej z Warszawy, Krakowa lub Lublina.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_488ab 2017-09-09 22:49   
gość_488ab - Profil gość_488ab
Zawsze sprawdzam ceny i często wygrywa Aelia!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama