Cathay Pacific: Najgorsze półroczne wyniki od 20 lat

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
19 sierpnia 2017 08:30
Linie lotnicze Cathay Pacific z Hongkongu opublikowały najgorsze od 20 lat wyniki finansowe za I połowę roku. Przewoźnik zapowiada, że nie przewiduje poprawy sytuacji finansowej przez resztę 2017 r.
Reklama

Linie Cathay Pacific straciły w I półroczu tego roku ponad 2 mld dolarów hongkońskich, czyli około 950 mln złotych. W analogicznym okresie rok temu przewoźnik zarobił 353 mln dolarów hongkońskich (około 164 mln złotych). To już kolejne, po II półroczu 2016 r., półrocze ze stratą przewoźnika, co oznacza że linie traciły pieniądze przez ostatnie 12 miesięcy, po raz pierwszy od chwili założenia w 1946 r.

Za fatalne wyniki finansowe przewoźnik obarcza agresywną konkurencję ze strony linii lotniczych z Chin oraz z Bliskiego Wschodu. Na pogorszenie konkurencyjności Cathay Pacific niekorzystnie wpływają także wcześniejsze decyzje o zakontraktowaniu cen paliwa po niekorzystnym kursie oraz brak przewoźnika niskokosztowego - grupa Cathay Pacific jest właścicielem linii Cathay Dragon, lecz operują one w formuje przewoźnika tradycyjnego oferującego połączenia regionalne.


W I półroczu przychody grupy zwiększyły się jedynie o 0,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem i wyniosły 45,9 mld dolarów hongkońskich (ok. 21,3 mld złotych), o 33,4 proc. wzrosły koszty paliwa, wynosząc łącznie 2,87 mld dolarów hongkońskich (prawie 1,3 mld złotych).

Poniżej oczekiwań przewoźnika uplasował się yield pasażerski, który w pierwszym półroczu tego spadł o 5,2 pkt. proc. w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku. Mniejsze niż oczekiwał przewoźnik były też wpływy z tytułu osłabienia się dolara hongkońskiego (kurs tej waluty jest sztywno powiązany z kursem dolara amerykańskiego), co wskazuje na niski popyt na ofertę Cathay Pacific.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku słabo wzrastał ruch pasażerski mierzony w pasażerokilometrach (RPK). Ostatecznie w pierwszym półroczu ruch pasażerski wzrósł jedynie o 1,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku, co stanowi najniższy wzrost odnotowany w tej dekadzie. Dla porównania, w tym samym okresie ruch pasażerski konkurenta Cathay Pacific z Chin, linii China Southern Airlines, mierzony w RPK, wzrósł o prawie o 12,5 proc.

Poniżej oczekiwań przewoźnika dotyczących przewozów pasażerskich wypadały trasy do Australii i Nowej Zelandii. Na trasach do Kanady, linie Cathay Pacific spotkały się z rosnącą konkurencją, co wpłynęło na mniejszy yield.

Yield poprawił się natomiast na rynku cargo, gdzie w pierwszym półroczu przewoźnik odnotował 4,4 pkt. proc. wzrostu w perspektywie rok do roku, napędzany silnym zapotrzebowaniem na produkty eksportowane z Chin.


fot. Tomasz Śniedziewski, Cathay Pacific

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama