Frankfurt przyspiesza budowę pirsu dla linii niskokosztowych

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
18 sierpnia 2017 08:40
Pierwsza część pirsu G, przeznaczonego dla niskokosztowych linii lotniczych, będzie gotowa do obsługi pasażerów już w 2020 r., wcześniej niż przewidywały to pierwotne plany - zapowiadają władze portu lotniczego we Frankfurcie.
Reklama

Nowy pirs ma być odpowiedzią na rosnący ruch pasażerski, w szczególności ruch w segmencie przewozów niskokosztowych, o które zabiegają władze portu lotniczego. Pierwotnie, pirs G planowany był jako druga faza budowy nowego terminala 3 lotniska, ale teraz został zaplanowany jako oddzielna inwestycja, która zostanie rozpoczęta jeszcze przed ukończeniem głównego terminala. Fraport złożył już wniosek o pozwolenie na rozpoczęcie budowy do władz lokalnych.

Zgodnie z nowymi planami, pierwsza faza budowy pirsu G zakończy się w 2020 r. Dzięki inwestycji, która zgodnie z planami kosztować ma 200 mln euro, lotnisko będzie w stanie obsłużyć rocznie od czterech do pięciu milionów pasażerów w segmencie niskokosztowym. W drugiej fazie inwestycji pirs G zostanie rozbudowany, tak aby osiągnąć roczną przepustowość do siedmiu milionów pasażerów. Wtedy zostanie też połączony z terminalem 3 lotniska. W trzeciej, ostatniej fazie rozbudowy, pirs G zyska rękawy do boardingu.


Jak zapowiada Fraport, nowy pirs zaoferuje tańszą obsługę połączeń przewoźników niskokosztowych, przy jednoczesnej integracji z infrastrukturą portu lotniczego we Frankfurcie. Władze spółki poinformowały, że decyzja o tym, by rozpocząć budowę już teraz została podjęta po przeanalizowaniu różnych możliwości.

- Złożenie wniosku o pozwolenie na rozpoczęcie budowy nowego pirsu G jest ważnym krokiem, który pozwoli nam zapobiec ograniczeniom istniejącym w terminalach 1 oraz 2 już w 2020 r. W tej chwili dwa istniejące terminale zbliżają się do granicy przepustowości wynoszącej 64 mln pasażerów rocznie. Limit może być zwiększony do 68 mln pasażerów, ale tylko czasowo i kosztem jakości obsługi pasażerów. Pirs G był już wcześniej przewidziany jako część budowy nowego terminala 3, i teraz jest realizowany wcześniej niż zakładały to pierwotne plany - powiedział Stefan Schulte, przewodniczący zarządu Fraportu.

Prace budowlane mają się rozpocząć na początku 2018 r. Głównego wykonawcę wyłoni przetarg.

fot. Fraport AG

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama