Brytyjski MSZ łagodzi ostrzeżenie przed podróżą do Tunezji

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
13 sierpnia 2017 08:13
Pod koniec lipca br. brytyjski MSZ zmienił zalecenia dotyczące podróży do Tunezji. Za bezpieczne uznał wyjazdy do Tunisu i głównych ośrodków turystycznych tego kraju.
Reklama

Tunezja została wciągnięta na listę państw, do których podróże odradzano. Był to efekt zamachów terrorystycznych w 2015 r. Najpierw - w marcu - zaatakowano tuniskie Muzeum Bardo, a w czerwcu uderzono na kurort śródziemnomorski Susa. W obu atakach zginęło 63 osoby, a 34 były ranne. Wśród ofiar liczną grupę stanowili Brytyjczycy (31 osób zabitych i 24 rannych - przede wszystkim w drugim zamachu). Śmierć poniosło także trzech obywateli polskich (w Tunisie).

Z końcem lipca, po prześledzeniu sytuacji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zjednoczonego Królestwa postanowiło jednak zmienić status Tunezji. Wpływ miały na to zarówno analizy, informacje od partnerów zagranicznych (głównie USA, Francji, Niemiec i Włoch) jak i działania władz lokalnych, które mocno zaangażowały się w walkę z terroryzmem i zwiększyły bezpieczeństwo wewnętrzne przy użyciu dostępnych sił.

- Chociaż zmieniamy zalecenia dotyczące podróży do większości regionów Tunezji, realne zagrożenie atakami na obywateli brytyjskich nadal istnieje. Radzimy aby wszyscy udający się do tego kraju zapoznali się z naszymi poradami - skomentował Alistair Burt, minister brytyjski ds. Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

Rząd Zjednoczonego Królestwa podkreśla, że Tunezja, jak wiele krajów w regionie, nadal narażona jest na akty terroryzmu. Żadna podróż nie jest zatem wolna od ryzyka. Dalej odradza się także wyjazdy do regionów granicznych z Libią i zamkniętych stref militarnych.


Z kolei polskie MSZ nie zmienia swoich zaleceń i utrzymał 2. poziom zagrożenia, tj. "Ostrzegamy przed podróżą". Zwraca się uwagę, że rząd tunezyjski może zawieszać lub przywracać stan wyjątkowy zależnie od sytuacji. Od 3 lipca br. wprowadzono także strefy zmilitaryzowane, które obejmują głównie tereny produkcyjne, strategiczne oraz obszary bezpośredniego ich sąsiedztwa. Ma to związek z możliwością blokad i strajków. Do wyznaczonych stref (jak i do stref wojskowych) obowiązuje całkowity zakaz wstępu, poza osobami upoważnionymi.

Obywatelom polskim planującym wakacje w Tunezji zaleca się rozważenie warunków bezpieczeństwa, wybieranie wyjazdów grupowych, które zorganizowane są w renomowanych hotelach z ochroną i własnym dostępem do plaży. Swoją podróż warto także zarejestrować w systemie "Odyseusz".

fot. Dennis Jarvis (flickr.com, CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama