×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Brytyjski MSZ łagodzi ostrzeżenie przed podróżą do Tunezji


Pod koniec lipca br. brytyjski MSZ zmienił zalecenia dotyczące podróży do Tunezji. Za bezpieczne uznał wyjazdy do Tunisu i głównych ośrodków turystycznych tego kraju.


Tunezja została wciągnięta na listę państw, do których podróże odradzano. Był to efekt zamachów terrorystycznych w 2015 r. Najpierw - w marcu - zaatakowano tuniskie Muzeum Bardo, a w czerwcu uderzono na kurort śródziemnomorski Susa. W obu atakach zginęło 63 osoby, a 34 były ranne. Wśród ofiar liczną grupę stanowili Brytyjczycy (31 osób zabitych i 24 rannych - przede wszystkim w drugim zamachu). Śmierć poniosło także trzech obywateli polskich (w Tunisie).

Z końcem lipca, po prześledzeniu sytuacji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zjednoczonego Królestwa postanowiło jednak zmienić status Tunezji. Wpływ miały na to zarówno analizy, informacje od partnerów zagranicznych (głównie USA, Francji, Niemiec i Włoch) jak i działania władz lokalnych, które mocno zaangażowały się w walkę z terroryzmem i zwiększyły bezpieczeństwo wewnętrzne przy użyciu dostępnych sił.

- Chociaż zmieniamy zalecenia dotyczące podróży do większości regionów Tunezji, realne zagrożenie atakami na obywateli brytyjskich nadal istnieje. Radzimy aby wszyscy udający się do tego kraju zapoznali się z naszymi poradami - skomentował Alistair Burt, minister brytyjski ds. Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.  

Rząd Zjednoczonego Królestwa podkreśla, że Tunezja, jak wiele krajów w regionie, nadal narażona jest na akty terroryzmu. Żadna podróż nie jest zatem wolna od ryzyka. Dalej odradza się także wyjazdy do regionów granicznych z Libią i zamkniętych stref militarnych.


Z kolei polskie MSZ nie zmienia swoich zaleceń i utrzymał 2. poziom zagrożenia, tj. "Ostrzegamy przed podróżą". Zwraca się uwagę, że rząd tunezyjski może zawieszać lub przywracać stan wyjątkowy zależnie od sytuacji. Od 3 lipca br. wprowadzono także strefy zmilitaryzowane, które obejmują głównie tereny produkcyjne, strategiczne oraz obszary bezpośredniego ich sąsiedztwa. Ma to związek z możliwością blokad i strajków. Do wyznaczonych stref (jak i do stref wojskowych) obowiązuje całkowity zakaz wstępu, poza osobami upoważnionymi. 

Obywatelom polskim planującym wakacje w Tunezji zaleca się rozważenie warunków bezpieczeństwa, wybieranie wyjazdów grupowych, które zorganizowane są w renomowanych hotelach z ochroną i własnym dostępem do plaży. Swoją podróż warto także zarejestrować w systemie "Odyseusz".

 fot. Dennis Jarvis (flickr.com, CC)gość_c185c - Profil
gość_c185c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie