×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bliżej świata: Groningen na weekend


W holenderskim Groningen żyją podobno najbardziej zadowoleni mieszkańcy w Europie. Sprawdziliśmy, w czym tkwi sekret tego miasta.


Groningen jest miastem studenckim, a więc szczególnie w weekendy tętni życiem. To idealne miejsce, żeby zaplanować krótki weekendowy wypad, bo miasto ma w zanadrzu kilka ciekawych atrakcji, a także miejsc, w których można odpocząć i zrelaksować się. 


Ok. 200-tysięczne miasto jest położone w północnej, najmniej znanej części Holandii. Prowincja Groningen wchodzi w skład historycznej Fryzji, choć dziś te regiony oddaliły się od siebie, a w samym Groningen nie używa się już charakterystycznego języka fryzyjskiego. 


Zwiedzanie Groningen warto zacząć od ścisłego centrum, które zamknięte jest dla ruchu samochodowego. Jak przystało na Holandię królują to oczywiście rowery. Można je wypożyczyć np. przy głównej stacji kolejowej i na dwóch kółkach zwiedzać miasto. W Groningen wszędzie poprowadzone zostały dobrze oznaczone ścieżki rowerowe, więc poruszanie się jest łatwe i przyjemne.


Nad głównym placem - Grote Markt - góruje kościelna wieża Martinitoren, z której roztacza się panorama na całe miasto. To najwyższy budynek w całym Groningen, a żeby dotrzeć na jej szczyt trzeba pokonać ponad 300 krętych i wąskich schodków. Bilety wstępu na wieżę można kupić w informacji turystycznej, która znajduje się w budynku dosłownie kilka kroków obok.


Z Grote Markt warto ruszyć dalej w głąb centrum, zaglądając przy tym w kolejne uliczki. Prędzej czy później trafimy nad kanał, który otacza Groningen. A rejs statkiem to kolejna atrakcja, której w Groningen przegapić nie można. Podczas godzinnej wycieczki podziwiać można piękną architekturę miasta, urocze kamienice i domki na wodzie. Rejsy po kanale startują z przystani naprzeciwko Groninger Museum.


Wspomniane muzeum również warto odwiedzić - już sam jego budynek robi wrażenie, a w środku zgromadzone zostały nowoczesne dzieła sztuki stworzone przez artystów z całego świata. Warte uwagi jest również Noordelijk Scheeovaartmuseum: w dwóch starych budynkach powstało muzeum ukazujące historię transportu wodnego w Holandii oraz budownictwa okrętowego. Z innych ciekawych miejsc w Groningen warto zobaczyć także muzeum komiksu, Stripmuseum oraz muzeum poświęcone tworzeniu i drukowaniu grafik, GRID Grafisch Museum.


Chwili wytchnienia zaznać można w parku Noorderplantsoen, który świetnie nadaje się na spokojny spacer, relaks na trawie czy rodzinny piknik. Pod koniec sierpnia w tym parku odbywa się także festiwal artystyczny Noorderzon, podczas którego zobaczyć można wystawy, przedstawienia, wysłuchać koncertów i świetnie się bawić. W ciągu całego roku w Groningen odbywa się też kilka innych festiwali: mody, piwa, kwiatów. Hucznie świętuje się także urodziny holenderskiego króla w Dniu Króla - 27 kwietnia. Groningen tętni życiem również i po zmroku. Przy Grote Markt znajduje się rzekomo największy na świecie pub - Drie Gezusters, który zajmuje powierzchnię pięciu kamienic. W środku znajduje się kilkanaście różnych barów urządzonych w różnych stylach. Wiele barów i restauracji znajdziemy także przy Vismarkt oraz przy ulicy Poelestraat.

Informacje praktyczne

Kraj: Holandia

Język: holenderski. Bez problemu porozumiemy się w języku angielskim

Geografia: Groningen położone jest w północnej części Holandii, jest stolicą prowincji o tej samej nazwie

Dojazd: Tanie loty do Groningen oferują linie lotnicze Wizz Air z Gdańska. Loty odbywają się dwa razy razy w tygodniu, ceny biletów zaczynają się od 39 zł w jedną stronę bez bagażu rejestrowanego. Groningen nie ma dogodnych połączeń kolejowych z lotniskami w Amsterdamie lub Eindhoven.

Waluta: euro. 1 EUR = 4,3 PLN

Strefa czasowa: taka sama jak w Polsce

Przekraczanie granicy: Paszport lub dowód osobisty

Komunikacja publiczna: Po mieście kursują autobusy. Bilety dzienne kosztują 10 euro, pojedyncze przejazdy od 2,50 euro. Za pomocą elektronicznej karty OV-Chipkaart płaci się za liczbę przejechanych przystanków, co obniża koszty podróży jednostkowych. Bezimienną kartę można kupić od ręki za 7,50 euro. Groningen uchodzi za jedno z najlepiej zaplanowanych miast na świecie pod względem korzystania z rowerów (m.in. dzięki priorytetowi dla cyklistów na światłach, zakazom wjazdu dla aut oraz planowanym podgrzewanym ścieżkom rowerowym).

fot. Anna Żuchlińska
fot. (okładka): Antoon Kuper (flickr.com, CC)
grafika Dominik Sipinski

Materiał powstał dzięki zaproszeniu od biura promocji turystyki w Groningen.gość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie