Finnair: Rekordowe wypełnienie w lipcu

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
09 sierpnia 2017 09:00
W lipcu narodowe linie Finnair osiągnęły rekordowy, 90,2-proc. średni współczynnik wypełnienia (LF). Poprzedni miesiąc był też kolejnym miesiącem silnych wzrostów na trasach do Azji oferowanych przez przewoźnika.
Reklama

W lipcu tego roku ogólne oferowanie mierzone w pasażerokilometrach (ASK) wzrosło w porównaniu z lipcem 2016 r. o 11,6 proc., a ruch pasażerski (RPK) o 13,6 proc. Tak dobre wyniki przewozowe udało się osiągnąć dzięki rekordowemu, 90,2-proc. współczynnikowi wypełnienia, o 1,6 pkt. proc. wyższemu niż przed rokiem. Ogółem w lipcu na pokładach samolotów Finnair gościło ponad 1,12 mln pasażerów, co stanowi najlepszy lipcowy wynik przewozowy w historii przewoźnika.

W porównaniu z lipcem ubiegłego roku, o 14,8 proc. zwiększyło się oferowanie przewoźnika na trasach do Azji. Dzięki wysokiemu, 92,6-proc. średniemu współczynnikowi wypełnienia na tych trasach, ruch pasażerski w tych kierunkach wzrósł o 19,8 proc. w perspektywie rok do roku. Pomimo, że w porównaniu z ubiegłym rokiem nie zwiększyła się liczba kierunków obsługiwanych przez Finnair, na niektórych trasach, w szczególności do Tokio i Hongkongu zwiększyła się liczba rotacji.


Oferowanie na trasach do Ameryki Północnej pozostało na podobnym poziomie niż przed rokiem (ASK spadł o 0,2 proc.), jednak dzięki lepszemu wskaźnikowi wypełnienia ruch pasażerski na tych trasach ogółem wzrósł o 3,9 proc.

W lipcu tego roku Finnair zwiększył oferowanie na trasach europejskich o 10,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Wzrost oferowania związany był z otwarciem nowych letnich tras sezonowych oraz włączeniem do floty czterech airbusów A321 i wyprzedzał wzrost liczby pasażerów, który w perspektywie rok do roku wyniósł 9,6 proc. Oferowanie na trasach krajowych wzrosło o 6,3 proc, jednak krajowy ruch pasażerski spadł o 7,8 proc., co wiąże się ze spadkiem współczynnika wypełnienia na tych trasach. Przez cały lipiec, z powodu remontu drogi startowej, zamknięte było lotnisko w Oulu.

W lipcu tego roku Finnair nieznacznie poprawił wskaźnik punktualności, który wyniósł 86,7 proc. w porównaniu z 85,6 proc. w lipcu ubiegłego roku.


fot. Airbus, Finnair
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama